Vėdarų seminaras

2018-03-01 / Žemaitijos NP

Vasario 24 dieną Žemaitijos nacionaliniame parke Platelių dvaro sodyboje amatų centre įvyko seminaras ,,Vėdarai“. Susidomėjimas buvo didžiulis. Susirinko smalsuoliai iš Kretingos, Telšių, Mažeikių, Plungės ir Platelių.  Seminarą vedė Dalia Jakštienė, jai talkino Rima Rimkienė iš Pučkorių kaimo. Rima noriai pasidalijo savo patirtimi ir žiniomis, perimtomis iš savo mamytės Stanislavos  Gedminaitės- Latakienės, Stanislovo (1933- 1996), kilusios iš Pučkorių kaimo. Aldona Kuprelytė pristatė tradicinius žemaičių valgius.

Kraujiniai vėdarai yra senovinis žemaitiškas patiekalas. Dabar kiek primirštas. Seniau, kai žmonės papjaudavo kiaulę, stengdavosi viską panaudoti, kad nereikėtų nieko išmesti. Kraują ir grobus (žarnas) panaudodavo vėdarams. Paėmę kraują truputį pasūdydavo, nes vėdarus kepdavo, kai būdavo sutvarkyta visa papjautos kiaulės mėsa. Storuosius grobus (žarnas) išplaudavo ir išvalydavo. Virdavo grucę (perlines kruopas), paspirgindavo lašinukus su svogūnais. Viską sumaišę su krauju kimšdavo į grobus (žarnas). Žemaitijoje  kraujinius vėdarus kepdavo ir su bulvių tarkiu, tada kraują sumaišydavo ne tik su  gruce (perlinėmis kruopomis), bet gausiai pridėdavo ir bulvių tarkių. O jei likdavo nepanaudotų grobų, kepdavo bulvinius vėdarus. Grobų galus užspausdavo iš obels šakelių padarytais pagaliukais (skeltukais). Šitos užspaudimo vietos būdavo pačios skaniausios. Gerai iškūrentame duonkepyje, kai lieka tik žarijos, vėdarai pašaunami kepti. Kepdavo apie valandą. Vėdarai skaniausi yra antrą dieną, kai supjaustyti vėdarai paskrudinami keptuvėje. Vėdarus valgydavo paskanindami štirpintais taukų  spirgais ir grietine.

Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centre vykusiame seminare susirinkusieji kepė abiejų rūšių vėdarus – su tarkiais ir tik kraujinius. Vienus kepėme orkaitėje, kitus duonkepėje. Visi seminaro dalyviai paliūdijo, kad  skaniausi vis dėlto buvo kepti duonkepėje. Seminaro dalyviai  pasidalino savo prisiminimais iš vaikystės apie kiaulės pjovimą ir patiekalų iš skerdienos  gaminimą, ką šiandien jau mažai bedarome.

Seminaras buvo labai šiltas ir ,,skanus“.  Dėkojame visiems dalyvavusiems.

Ateityje planuojame organizuoti  ne vieną seminarą apie jau primirštus, tradicinius valgius.

 

Jei kam įdomu pabandyti išsikepti vėdarus bus reikaliga:

1 litras kraujo,

300 gramų grucės (perlinių kruopų),

Spirgintų lašinukų su svogūnu,

Druskos pagal skonį,

Gerą saują mėtų lapelių.

Į išvalytus grobus (žarnas) sukemšame aukščiau išvardintų sumaišytų produktų masę ir apie 1 val.  kepame 180 laipsnių temperatūroje orkatėje.

Visuomenės informavimo specialistė

Dalia Jakštienė

Scroll to top