Ekspozicijos

PASLAUGOS TEIKIAMOS TIK SU GALIMYBIŲ PASU

 Nuo 2021 metų rugsėjo 1 d.

PASLAUGOS TEIKIAMOS TIK SU GALIMYBIŲ PASU
Ekspozicijose ekskursijos ir edukacijos vedamos tik iš anksto užsiregistravusioms grupėms.


• Dėl apsilankymo prašome kreiptis tel. nr. +370 659 07918
• Bilietus bus galima įsigyti Platelių Dvaro svirne esančioje kasoje (kur įsikūrusi Žemaitijos nacionalinio parko ekspozicija).
• EKSPOZICIJOS LANKYMAS SAVARANKIŠKAS (gidą galima užsisakyti tik iš anksto užregistruotoms grupėms).
Norėdami užtikrinti lankytojų saugumą prašome:
• Dėvėti apsaugines veido kaukes;
• Dezinfekuoti rankas;
• Laikytis saugaus 2 metrų atstumo tarp kitų lankytojų ir darbuotojų;
• Laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo;
• Likti namuose, jei jaučiate peršalimo simptomus.

Siekdami išvengti nesusipratimų dalinamės informacija, kad Kultūros ministerijos išleisto įsakymo nuostatos, dėl nemokamo nacionalinių ir respublikinių muziejų, kurių savininko teises ir pareigas įgyvendina LR Kultūros ministerija, lankymo paskutinį kiekvieno mėnesio sekmadienį, negalioja Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos valdomoms muziejinėms ekspozicijoms. Žemaitijos nacionalinio parko direkcija yra pavaldi Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos. Šių ekspozicijų nemokamas lankymas nėra kompensuojamas Kultūros ministerijos lėšomis. Dėl šios priežasties  Žemaitijos nacionalinio parko ir Užgavėnių ekspozicijų lankymas paskutinį kiekvieno mėnesio sekmadienį, kaip ir kitomis dienomis, bus mokamas.

 

Žemaitijos nacionalinio parko ekspozicija (Didžioji g. 22, Plateliai). XIX a. II p. liaudiškos architektūros su neogotikiniais elementais statytame Platelių dvaro svirne 2011 m. atnaujintos Platelių dvaro istorijos, senųjų Platelių, Pilies salos praeities, šio žemaičių krašto etnografijos ekspozicijos, naujai įrengta moderni gamtos ekspozicija, nuolat keičiamų parodų salė.

Užgavėnių ekspozicija (Didžioji g. 24, Plateliai) įsikūrė dvaro arklidėje. Tai pirmasis Užgavėnių muziejus Lietuvoje, kuriame pristatoma garsi Žemaitijoje tradicinė Užgavėnių šventė, daugiau negu 300 įvairių Užgavėnių „lėčynų“.

Virtualus 3D turas po Užgavėnių ekspoziciją

Koordinatės: 363800, 6213735 (LKS); 56.038255, 21.814255 (WGS); 56° 2′ 17.72″, 21° 48′ 51.32″ (WGS).

Telefonai pasiteirauti: +370 659 07 918, +370 686 09 874, +370 677 86 518, +370 448 49 231.

 


Žemaitijos nacionalinio parko direkcija (ŽNPD), siekdama gerinti savo teikiamų paslaugų kokybę, vykdo lankytojų apklausą. Užpildydami šią anoniminę anketą, kurią rasite paspaudę nuorodą https://forms.gle/1oVLtVttSm8R3Wu36 ir pateikę savo pasiūlymus ir pastabas, mums padėsite tobulinti ŽNP lankytojų aptarnavimo ir ŽNPD teikiamų paslaugų kokybę. Ačiū už išsakytą nuomonę apie ŽNPD suteiktą Jums paslaugą.

    

 

    

 

  

 

Darbo laikas :

(Nuo 2021 m. rugsėjo 1 d.)

Antradieniais – penktadieniais: 10:00-17:00 ( pietų pertrauka 12:00-13:00)
Šeštadieniais: 10:00 – 17:00

Poilsio dienos –  sekmadienis, pirmadienis.

Pastaba: Nuo spalio 1 d. iki balandžio 30 d. ekspozicijos prieš šventines dienas dirba 1 val. trumpiau.

Ekspozicija nedirba šių švenčių dienomis: Naujųjų metų dieną (sausio 1 d.); Lietuvos Valstybės atkūrimo diena (vasario 16d.); Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena (kovo 11 d.); per Velykas (sekmadienį, pirmadienį); gegužės 1-ąją; visų Šventųjų dieną ir Vėlinių dieną (lapkričio 1, 2 d.); Kūčių dieną (gruodžio 24 d.); per Kalėdas (gruodžio 25-26 d.).

Kitų valstybinių švenčių dienomis ekspozicija dirba pagal nustatytą darbo laiką.

Pastaba: lankytojai į muziejų įleidžiami likus ne mažiau kaip pusei valandos iki darbo pabaigos.

Kainos:

  • Suaugusiems -3,00 €;
  • Moksleiviams, studentams, senatvės pensininkams, neįgaliems asmenims, muziejų darbuotojams (pateikus pažymėjimą) -2,00 €;
  • Abonementas šeimai (2 suaugę ir vaikai) – 9,00 €.

Gido paslauga (lietuvių k.) – 15 € už visą ekskursiją.
Gido paslauga (užsienio k.) – 20 € už visą ekskursiją.

Nemokamai (100 procentų nuolaida): ikimokyklinio amžiaus vaikams, 1 mokytojui, lydinčiam 10-15 asmenų grupę, 2 mokytojams, lydintiems didesnę kaip 15 asmenų grupę, 1 grupės vadovui, lydinčiam didesnę kaip 10 asmenų grupę.

  Nuo 2021 metų rugsėjo 1 d.

PASLAUGOS TEIKIAMOS TIK SU GALIMYBIŲ PASU
Ekspozicijose ekskursijos ir edukacijos vedamos tik iš anksto užsiregistravusioms grupėms arba atsižvelgiant į lankytojų srautus. Dėl užsakymo prašome kreiptis tel. +370677 86 574

Pavieniams asmenims Šaltojo karo ekspozicijos lankymas savarankiškas, be gido paslaugų.

 

• Bilietus bus galima įsigyti lankytojų centro kasoje. Esant galimybei už bilietus prašome atsiskaityti banko kortele;

Norėdami užtikrinti lankytojų saugumą prašome:
• Dėvėti apsaugines veido kaukes;
• Dezinfekuoti rankas;
• Laikytis saugaus 2 metrų atstumo tarp kitų lankytojų ir darbuotojų;
• Laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo;
• Likti namuose, jei jaučiate peršalimo simptomus.

Siekdami išvengti nesusipratimų dalinamės informacija, kad Kultūros ministerijos išleisto įsakymo nuostatos, dėl nemokamo nacionalinių ir respublikinių muziejų, kurių savininko teises ir pareigas įgyvendina LR Kultūros ministerija, lankymo paskutinį kiekvieno mėnesio sekmadienį, negalioja Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos valdomoms muziejinėms ekspozicijoms. Žemaitijos nacionalinio parko direkcija yra pavaldi Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos. Šių ekspozicijų nemokamas lankymas nėra kompensuojamas Kultūros ministerijos lėšomis. Dėl šios priežasties Šaltojo karo ekspozicijos lankymas paskutinį kiekvieno mėnesio sekmadienį, kaip ir kitomis dienomis, bus mokamas.

Tai vienintelė Europoje ekspozicija, įrengta viename pirmųjų Sovietų Sąjungos buvusiame požeminiame balistinių raketų šachtiniame paleidimo komplekse. Muziejaus istorinė ekspozicija pasakoja apie penkis dešimtmečius trukusį Šaltąjį karą – vieną garsiausių bei pavojingiausių karinių konfliktų istorijoje.

Šaltojo karo ekspozicijos lankytojų aptarnavimo taisyklės

 


Žemaitijos nacionalinio parko direkcija (ŽNPD), siekdama gerinti savo teikiamų paslaugų kokybę, vykdo lankytojų apklausą. Užpildydami šią anoniminę anketą, kurią rasite paspaudę nuorodą https://forms.gle/1oVLtVttSm8R3Wu36 ir pateikę savo pasiūlymus ir pastabas, mums padėsite tobulinti ŽNP lankytojų aptarnavimo ir ŽNPD teikiamų paslaugų kokybę. Ačiū už išsakytą nuomonę apie ŽNPD suteiktą Jums paslaugą.


  

 

 

 

 

 

 

 

Jums patinka istorija, domitės Šaltojo karo laikotarpiu? Norite netradicinės pamokos muziejuje? Tokią galimybę siūlome Šaltojo karo ekspozicijoje. Edukacinės programos metu bus galima susipažinti su Šaltojo karo istoriniu laikotarpiu bei vienintele Lietuvoje veikusia požeminių raketų paleidimo baze. Edukacijos metu grupėmis pasiskirstę dalyviai atlieka įvairiausias aktyvaus pažinimo skatinimo užduotis: iššifruoja užkoduotą slaptą kovinį signalą, mokosi taisyklingai užsidėti dujokaukę, pažįsta aplinką per pojūčius (klausą, regą, uoslę lytėjimą).

Ši edukacija – žaidimas, kupinas įdomių istorijų, užduočių, naujų misijų.

Kaip atrodo edukacinė programa, galite pamatyti atidarę nuorodą: https://www.facebook.com/pg/zemaitijanationalpark/videos/?ref=page_internal Vaizdo įrašo pavadinimas: „Kviečiame registruotis į naują edukacinę programą „Žaidimai ir atradimai raketinėje bazėje““.

Programa skirta 6-12 klasių moksleiviams,

Grupės dydis: nuo 10 iki 30 žmonių.

Užsiėmimo trukmė – 1 val. 30 min.

Edukacijos kaina:  – 4 EUR/ 1 asmeniui.

Edukaciją galima užsisakyti: nuo sausio 1 d. iki balandžio 30 d. ir nuo rugsėjo 1 d. iki gruodžio 31 d. Paslauga teikiama ne mažesnei nei 10 asmenų grupei.

Registracija:

tel. nr. +37067786574;

el. paštu: ilona.urnikiene@zemaitijosnp.lt.

Kviečiame išbandyti naujausią interaktyvią edukacinę programą R12U

Kas tai? Tai nauja matematinė edukacinė programa ,,R12U“

Kada? Ne turizmo sezono metu – nuo spalio 1 d. iki balandžio 30 d.

Kam ? 9-12 klasių moksleiviams ir jų mokytojams, tėvams, studentams, senjorams, draugų kompanijoms, bendradarbiams ir visiems mėgstantiems istoriją ir skaičius.

Dalyvių skaičius: vienoje grupėje nuo 2 iki 10 dalyvių.

Bilieto kaina: 5 Eur/suaugusiam asmeniui, 4 Eur/studentui, moksleiviui, senjorui, neįgaliajam, muziejininkui.

Edukacijos metu supažinsite su vienintele Lietuvoje veikusia sovietine požemine raketų paleidimo baze, bei Šaltojo karo istoriniu laikotarpiu. Pats programos pavadinimas byloja apie paslaptis, šifruotes ir skaičius. Jos metu spręsite įvairias matematines užduotis, kurios ne tik suteiks galimybę prisiminti ir pasitikrinti savo žinias, bet ir išbandys Jūsų gebėjimus orientuotis nežinomoje aplinkoje, priimti greitus sprendimus, dirbti komandoje. Tikimės, kad visa tai Jums suteiks daugybę gerų emocijų ir azarto. Skaičių koduotės, šifruotės lydės visą edukaciją.

Adresas: Šilinės g. 4, Plokščių k., Plungės r. sav.
Tel.: +370 677 86574, +370 616 15710
El. paštasilona.urnikiene@zemaitijosnp.lt

Šaltojo karo ekspozicijos (lankytojų centro) koordinatės:
369504, 6212682 (LKS); 56.030391, 21.906232 (WGS); 56° 1′ 49.41″, 21° 54′ 22.44″ (WGS).

Važiuojant nuo Plungės. Žiedinėje sankryžoje Palanga – Šiauliai, Mažeikiai – Tauragė sukti į Mažeikių plentą. Pavažiavus apie 5 km, dešinėje yra rudas kelio ženklas „Šaltojo karo muziejus“ ir Jums reikia sukti į kairę. Už 5 – 6 km bus dar vienas toks pats kelio ženklas „Šaltojo karo muziejus“, pasukus į kairę už 200 m prasidės žvyrkelis, kuriuo dar apie 5 km važiuosite iki ekspozicijos. Prieš pat ekspoziciją dar pasukite kairiau, kol privažiuosite parkavimo aikštelę.

Važiuojant nuo Platelių lankytojų centro. Nuo Platelių lankytojų centro (Didžioji g. 8, Plateliai) važiuoti link Plungės Didžiąją gatve, pro Beržoro k. apie 5 km. Dešinėje pusėje pamačius rudą kelio ženklą „Šaltojo karo muziejus 5“, sukti į kairę ir važiuoti dar apie 5 km.

 

 

 

Darbo laikas (gegužės 1 d. – rugsėjo 30 d.):

Kiekvieną dieną (pirmadieniais – sekmadieniais): 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00

Darbo laikas (spalio 1 d. – balandžio 30 d.):

Kiekvieną dieną (pirmadieniais – sekmadieniais): 10:00, 12:00, 14:00, 16:00

Ekspozicija nedirba šių švenčių dienomis: Naujųjų metų dieną (sausio 1 d.); Lietuvos valstybės atkūrimo dieną (vasario 16 d.); per Velykas (sekmadienį, pirmadienį); visų Šventųjų dieną ir Vėlinių dieną (lapkričio 1, 2 d.); Kūčių dieną (gruodžio 24 d.); per Kalėdas (gruodžio 25-26 d.).

Kitų valstybinių švenčių dienomis Šaltojo karo ekspozicija dirba pagal nustatytą darbo laiką.

Didesnės nei 10 žmonių grupės ekskursiją turi užsisakyti iš anksto. Dėl užsakymo prašome kreiptis tel. +37067786574.

 

  • Suaugusiems – 8 € (sausio-birželio ir rugsėjo-gruodžio mėnesiais);
  • Suaugusiems – 10 € (liepos-rugpjūčio mėnesiais);
  • Moksleiviams, studentams, senatvės pensininkams, neįgaliems asmenims, muziejų darbuotojams (pateikus pažymėjimą) – 5 € (sausio-birželio ir rugsėjo-gruodžio mėnesiais);
  • Moksleiviams, studentams, senatvės pensininkams, neįgaliems asmenims, muziejų darbuotojams (pateikus pažymėjimą) – 7 € (liepos-rugpjūčio mėnesiais);
  • Šeimos bilietas sausio-birželio ir rugsėjo-gruodžio mėnesiais (1 šeimai: 3-6 asmenų grupei, kurioje 1-2 suaugę asmenys ir bent vienas iki 18 m. vaikas) – 20 €;
  • Šeimos bilietas liepos-rugpjūčio mėnesiais (1 šeimai: 3-6 asmenų grupei, kurioje 1-2 suaugę asmenys ir bent vienas iki 18 m. vaikas) – 25 €.

Nemokamai (100 procentų nuolaida): ikimokyklinio amžiaus vaikams, 1 mokytojui, lydinčiam 10-15 asmenų grupę, 2 mokytojams, lydintiems didesnę kaip 15 asmenų grupę, 1 grupės vadovui, lydinčiam didesnę kaip 10 asmenų grupę.

Šaltojo karo ekspozicijos 3D turas

Šaltojo karo muziejus Žemaitijos nacionaliame parke įrengtas buvusiame Sovietų Sąjungos balistinių raketų šachtiniame paleidimo komplekse. Nuo 1963 iki 1978 metų čia buvo dislokuotos keturios vidutinio nuotolio balistinės raketos SS-4, apginkluotos 2 megatonų galios termobranduolinėmis galvutėmis. Visos raketos buvo nutaikytos į Vakarų Europos miestus. Šios raketos kartu su šalia esančiomis antžeminėmis analogiškų raketų paleidimo aikštelėmis sudarė bendrą sovietinės branduolinės ginkluotės grupuotę Lietuvoje, kuri buvo pajėgi sunaikinti visą Europą.

Šiandien šis slaptas objektas atviras lankytojams. Buvusiose raketų ir vidaus įrenginių valdymo aparatinėse įrengta istorinė ekspozicija, pasakojanti apie penkis dešimtmečius trukusį Šaltajį karą – vieną garsiausių bei pavojingiausių karinių konfliktų žmonijos istorijoje.

Patekę į muziejaus teritoriją atkreipkite dėmesį į atstatytą daugiakopės elektroninės apsaugos sistemos fragmentą.

Bazės veikimo metu visa didžiulė teritorija buvo aptverta kelių eilių spygliuotų tvorų tinklu, karinį objektą saugojo ginkluoti kariai, elektros užkardos, signalizacijos. Dešinėje centrinio įvažiavimo pusėje esančiame informacijos centre galite susipažinti su Šaltojo karo vaizdais – čia nuolat rodomas dokumentinis filmas.

Su gidais patekę į šachtinio paleidimo komplekso teritoriją, atkreipkite dėmesį į keturis požeminių šachtų gaubtus bei jų viduje esantį technologinį bloką – visų būtinų įrenginių bei valdymo elementų bunkerį. Šimtatoniai šachtų gaubtai galėjo atlaikyti branduolinės bombos sprogimą.

Leiskitės į bunkerį – praėję siauruoju koridoriumi nepamirškite susipažinti su saugumo taisyklėmis. Informacijos kelias yra lankymui skirtas sales jungiantis maršrutas, ant grindų pažymėtas balta juosta. Prašome Jūsų laikytis numatyto maršruto bei nepalikti vaikų be priežiūros. Nepamirškite, kad požeminiuose objektuose neveikia mobilusis ryšys. Prireikus evakuacinės rodyklės nurodys artimiausią kelią link išėjimo. Koridoriaus pabaigoje atsidursite šalia centrinės valdymo aparatinės – anksčiau čia buvo įrengti keturių raketų valdymo pultai, iš čia galėjo būti duota komanda raketos paleidimui. Istorinis šios patalpos vaizdas atkurtas remiantis archyviniais kadrais – videoterminale pamatysite tai, kas kadaise buvo rodoma tik aukščiausio rango TSRS vadovams. Dabar šioje patalpoje įrengta istorinė ekspozicija, pasakojanti apie Šaltojo karo pradžią bei jo raidą – nuo pirmųjų nesutarimų tarp Antrojo pasaulinio karo sąjungininkų iki branduolinio ginklavimosi varžybų. Istoriniai eksponatai, fotonuotraukos bei video medžiaga padės giliau suvokti šį karinį konfliktą ir suprasti, kaip arti buvome prie branduolinės bedugnės slenksčio. Tačiau buvo rasta jėgų atsisakyti abipusio susinaikinimo – salės ekspozicijos pabaigoje vaizduojama nusiginklavimo eiga.

Šalia esančioje salėje (buvusioje kuro komponentų ir šachtų gaubtų valdymo aparatinėje) išdėstyta ginkluotės ekspozicija. Maketai vaizduoja šachtinio paleidimo komplekso bei raketos šachtos vidaus struktūrą. Čia atkurti visi čia buvę įrenginiai ie mazgai, kurių dauguma komplekse neišliko.

Kitoje salėje pavaizduota raketinės technikos evoliucija. Čia eksponuojami šaltojo karo laikotarpio kovinių raketų komponentai ir aparatūra bei demonstruojamas vienintelis tikslus raketos SS-4 maketas. Salės pabaigoje atkurtas bunkerio vado kabinetas – už stiklo pamatysite rūstų pulkininką, savo šalies įgaliotą „laikyti pirštą“ ant „branduolinio mygtuko“.

Nusileidę žemiau suspažinsite su atkurto ryšio mazgo aparatūra bei įgula. Šalia įrengta politinės propagandos ekspozicija: šaltojo karo metais ši kovos priemonė buvo aktyviai naudota ir Tarybų Sąjungoje, ir NATO bloko šalyse.

Apatiniame bunkerio aukšte aptiksite komplekso elektros jėgainės salę su galingo generatoriaus likučiais, o buvusioje elektros paskirstymo patalpoje susipažinsite su SSRS vadovybės pastangomis paruošti šalies visuomenę galimam branduoliniam konfliktui: čia rodoma civilinės gynybos ekspozicija.

Toliau eidami siauruoju koridoriumi šachtos link: anksčiau čia buvo dar siauriau, nes ant sienų buvo sumontuota raketos kuro komponentų vamzdynai, elektros kabeliai bei kitos komunikacijos. Patekę į šachtą pamatysite vietą, kur beveik du dešimtmečius buvo laikoma kovinė raketa. Beveik trisdešimties metrų gylio šachta- sudėtingas inžinerinis statinys, kupinas įvairių įrenginių bei komunikacijų.

Judėdami atgal užsukite į paskutinę ekspozicijų salę – buvusioje slėginių balionų saugykloje pamatysite tai, kas neįvyko, bet galėjo atsitikti kiekvieną Šaltojo karo dieną: specialiame makete bei vaizdo instaliacijose atkurta branduolinio sprogimo imitacija bei demonstruojamos galimos jo pasekmės.

Šaltojo karo muziejus įsikūręs Plokštinės miške, buvusioje sovietinės armijos požeminėje termobranduolinių raketų paleidimo aikštelėje, pastatytoje 1962 m. Amerikiečiams pradėjus statyti požemines karines bazes, Sovietų Sąjungai reikėjo išlaikyti karinį prioritetą. Plokščių kaime 1960 m. rugsėjo mėn. pradėta statyti pirmoji Sovietų šalyje požeminė raketinė bazė. Platelių ežero pakrantės, Plokštinės miškas labai tiko karinės bazės statybai: pakankamai didelis aukštis virš jūros lygio (beveik 170 m.), lengvi gruntai (smėlis), mažai gyventojų. Netoliese buvo keli vienkiemiai, kuriuose gyveno neturtingi žmonės. Jiems už nukeltas sodybas sumokėjo 4,5 tūkst. rublių. Vieta labai tiko bazei, nes iš čia buvo galima kontroliuoti visą Europą. Bazę statė 10 000 kareivių statybininkų. Kareiviai daugiausia buvo estų tautybės. 27 metrų gylio šachtas kasė kaip šulinius, kastuvais.

Centre tuo pat metu išrausė duobę, išbetonavo, sustatė visus įrenginius: elektros ir radijo stotis, vadovavimo pultą, technologinį bloką, įrengė poilsio kambarį budintiesiems. Po to užklojo stogą, užpylė jį skystu stiklu, kad į patalpas nepatektų vanduo, viską paslėpė po žemėmis. Iškastą iš šachtų gruntą pylė ant naujai į Plokštinę tiesiamo kelio (kol jį nutiesė, į bazę buvo važiuojama pro Jogaudus). Įprastomis sąlygomis šachtose galima buvo išgyventi 15 dienų. 1962 12 31 statybos darbai buvo baigti. 10 val. vakaro, prieš pat Naujuosius metus, “raketininkai” priėmė karinį budėjimą. Raketų paleidimo aikštelė buvo aptverta tvora, kurią sudarė 6 apsauginės linijos: spygliuotos vielos, signalizacijos, aukšta elektros įtampa ir kita. Į šachtas buvo nuleistos keturios R-12 termobranduolinės raketos. Amerikiečiai tas raketas vadino SS4. Raketų aukštis su galvute buvo 23 metrai (19 metrų raketa-nešėja ir 4 metrų raketos galvutė).

Raketos buvo vidutinio nuotolio (iki 2 tūkst. km). Raketos skersmuo – 1,65 m. Vienos raketos galingumas –nuo 1 iki– 2,3 megatonos. Raketų kuras – angliavandeniliniai degalai TM-185 ir oksidatorius AK-27 I (27% azoto tetraoksido, 73% azoto rūgšties junginys). Raketų paleidimo kuras – saminas. Raketos buvo nukreiptos į vienas ar kitas vakarų šalis – Norvegiją, Didžiąją Britaniją, Ispaniją, Vakarų Vokietiją ar Turkiją. Kas 3-4 metai kryptis buvo keičiama. Raketos tarnaudavo 5-15 metų, priklausomai nuo jų eksploatacijos. Plokštinėje jos buvo pakeistos vieną kartą per 16 metų. Aštuonios raketų galvutės buvo saugomos karinės bazės sandėlyje. Raketos-nešėjos buvo sandėliuojamos Šateikiuose, nes Plokštinėje nebuvo vietos. Šateikiuose joms saugoti specialiai buvo pastatytas sandėlis. Šateikiai turėjo ir savas – irgi aštuonias, tik antžemines, raketas. Jos buvo pastatytos metais anksčiau nei Plokštinėje (1961 m.). Plokštinės požeminė ir Šateikių antžeminė raketinės bazės sudarė 79-tą raketinį pulką. Pulko štabas buvo Šateikiuose.

Pirmasis raketinio pulko vadas buvo ukrainietis Kalisničenko. Jis nenorėjo dalyvauti Kubos operacijoje 1962 m., dėl to buvo atleistas iš tarnybos, o į jo vietą paskirtas Sidorovas. Vėliau pulko vadais buvo Saloha, Ramaniuk ir Jereskovskij. Vadai gyveno Plungėje kaip ir kiti karininkai, tik budėti važiuodavo į bazę. 1968 m. per Čekoslovakijos įvykius visą mėnesį visi gyveno karininkų viešbutyje, bazėje, nes buvo paskelbta karinė parengtis. 79-to raketinio pulko kariškiai dalyvavo Kubos įvykiuose. Jie Kubos salos centre, miške, atvirame grunte, išlieję betoninį pagrindą, statė raketas. Ten 1962 m. rugsėjo mėnesį ir iš Šateikių buvo gabenamos raketos. Viskas buvo įslaptinta. Raketos buvo pakrautos naktį.

Kareiviai dirbo, apsivilkę civiliais rūbais. Pravažiuojant keleiviniams traukiniams Vilnius – Klaipėda, būdavo gesinama šviesa ir nutraukiamas darbas. Raketos buvo išgabentos į Sevastopolį, ten naktį pakrautos į laivus (ne karo, bet prekinius!) ir išplukdytos į Havaną. 79-to raketinio pulko kariškiai raketas statė centrinės Kubos miesteliuose. 4 mėnesius prabuvo Kuboje (iki 1963 m. sausio mėn.). Šalia raketinės aikštelės buvo pastatyta valgykla, dvejos medinės kareivinės kas trys paros besikeičiančiai 9 karininkų ir 22 kareivių budinčiai pamainai. Pamainos keisdavosi antradieniais ir penktadieniais. Vienoms pamainoms prisieidavo budėti 3 paras (antradieniais-ketvirtadieniais), kitoms – 4 paras (penktadieniais-pirmadieniais). Pamainos viduje keisdavosi kas 6 valandos. Šalia esančiame kariniame miestelyje gyveno apie 320 karininkų ir kareivių. Čia buvo štabas, kareivių korpusas ir karininkų viešbutis, 2 valgyklos – atskirai karininkams ir kareiviams, medicinos punktas, maisto sandėlis, autoparkas. Dar buvo inžinerinės tarnybos – raketų sandėlis, kur buvo laikomos atsarginės dalys, izoliacija, įvairūs prietaisai. Buvo iškasta 2,5 km ilgio vandentiekio tranšėja iki Platelių ežero, pastatyta vandens perpumpavimo stotis. Prie ežero stovėjo du galingi siurbliai, kurie pumpuodavo į bazę ir į miestelį vandenį. Į ežerą, už maždaug 100 metrų nuo siurblių, buvo įleisti metaliniai vamzdžiai vandeniui. Per raketinės bazės egzistavimą nieko ypatinga neįvyko. Kariškiai iš Plokštinės pasitraukė 1978 06 18.

 Nuo 2021 metų rugsėjo 1 d.

PASLAUGOS TEIKIAMOS TIK SU GALIMYBIŲ PASU
Ekspozicijose ekskursijos ir edukacijos vedamos tik iš anksto užsiregistravusioms grupėms.

 

 Dėl apsilankymo prašome kreiptis tel. nr. 8448 49231
• Bilietus bus galima įsigyti lankytojų centro kasoje;
• EKSPOZICIJOS LANKYMAS SAVARANKIŠKAS, BE GIDO PASLAUGŲ.

Norėdami užtikrinti lankytojų saugumą prašome:
• Dėvėti apsaugines veido kaukes;
• Dezinfekuoti rankas;
• Laikytis saugaus 2 metrų atstumo tarp kitų lankytojų ir darbuotojų;
• Laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo;
• Likti namuose, jei jaučiate peršalimo simptomus.

Darbo laikas:
Ne turizmo sezono metu (nuo rugsėjo 1 d. iki gegužės 31 d.) lankytojų centras dirba:
I-IV 8:00 – 17:00
V 8:00 – 15:45
Pietų pertrauka: 12:00 – 12:45.
Poilsio dienos: šeštadienis, sekmadienis.
Turizmo sezono metu (nuo birželio 1 d. iki rugpjūčio 31 d.) lankytojų centras dirba:
I-V 8.00-17.00  (pietų pertrauka: 12:00 – 12:45),
VI 10.00-17.00
Poilsio diena: sekmadienis.

Žemaitijos nacionalinio parko lankytojų centre Plateliuose 2014 m. įrengta ekspozicija „Žemaitijos žemės slėpiniai“. Pagrindinis ekspozicijos personažas Giliukas lankytojus kviečia keliauti po Žemaitijos nacionalinį parką, pažinti ir atrasti jo slėpinius.

Pirmame aukšte: ekspozicijos dalyje „Keliaukime aplink Platelių ežerą“ galima susipažinti su šio ežero susiformavimu, dugno reljefu, salomis, povandeniniu pasauliu, vandens pramogomis, lankomomis parko vietomis, pėsčiųjų ir dviračių takais. Ekspozicijos dalis „Pasėrokoukem žemaitėškā“ pristato išskirtinį kultūros paveldą (tradicines Užgavėnes ir Jonines, du Kryžiaus kelius, žemaičių tarmę). Čia galima pasimokyti žemaitiškų žodžių ir posakių, magnetinėje lentoje pagal ornamentus sudėliojant lietuviškų ir žemaitiškų žodžių atitikmenis.

Antrame aukšte: Gamtos ekspozicijoje vilko pėdsakais galėsite keliauti po paslaptingą naktinį mišką, kuriame pamatysite ne tik šį plėšrūną, bet ir kitus gyvūnus, išgirsite jų balsus. Pabandykite atpažinti įvairius augalus pagal jų kvapą.
Įvairūs paukščiai savo giesmėmis, kurių galite paklausyti, mus žadina skirtingu laiku – jie tarsi suka laikrodžio rodykles. Atpažinti grybus padės grybų knyga. Medžių rūšis galite mėginti atspėti pagal medieną, lapus ir žievę, pievose pasidžiaugti spalvingais ir įvairiais augalais, drugeliais bei vabalais. Pristatomi ir parko vandenų gyventojai: ūdra, gulbės: giesmininkė ir nebylė, dančiasnapiai, klykuolės, didžiosios antys, kiti vandens paukščiai, pelkėje – bebras ir jo „trobelė“.

Ekspozicijos dalis I aukšte pritaikyta žmonėms, turintiems fizinę negalią, įrengtas pandusas patekimui į pastatą, neįgaliesiems pritaikytas tualetas.
Daugiau informacijos: tel: +370 448 49 231+370 677 86 758

 


Žemaitijos nacionalinio parko direkcija (ŽNPD), siekdama gerinti savo teikiamų paslaugų kokybę, vykdo lankytojų apklausą. Užpildydami šią anoniminę anketą, kurią rasite paspaudę nuorodą https://forms.gle/1oVLtVttSm8R3Wu36 ir pateikę savo pasiūlymus ir pastabas, mums padėsite tobulinti ŽNP lankytojų aptarnavimo ir ŽNPD teikiamų paslaugų kokybę. Ačiū už išsakytą nuomonę apie ŽNPD suteiktą Jums paslaugą.


 

 

Scroll to top