Sofija Tyzenchauzaitė ir „Napoleono“ tortas

2020-03-24 / Žemaitijos NP

Kokį ryšį galėtume rasti tarp Platelių dvare gyvenusios Sofijos Tyzenchauzaitės ir tokio pikantiško torto kaip ,,Napoleonas”? Ogi jokio, nors tikėtina, kad anais laikais dvaras mėgavosi panašiais saldumynais. Tačiau yra tikra, ne mažiau intriguojanti istorija kaip Sofijai Tyzenhauzaitei  pavyko sužavėti patį imperatorių Napoleoną Bonapartą.

Sofijos Tyzenchauzaitės grožis sužavėjo ne tik Aleksandrą I, bet žymųjį Napoleoną Bonapartą. 1812 m. prancūzų kariuomenei užėmus Vilnių, Sofija susipažino su imperatoriumi Napoleonu. Ji prisistatė jam su caro Aleksandro dovanota sege – Rusijos imperijos simbolika – ir pasisakė esanti caro, Napoleono priešo, freilina. Pasakojama, kad kiti Napoleono taip bijojo, kad tikrai nebūtų drįsę taip pasielgti. Tačiau tuokart patį Napoleoną sužavėjo damos drąsa. Jis vėliau yra pasakęs: „Ką aš pajutau malonaus tame žygyje į Rusiją, tai pažintis su Sofija“. Nors caras Aleksandras I nemažai bendradarbiavusių su Napoleonu didikų po karo, pasibaigusio Napoleono pralaimėjimu, nubaudė, jis įvertino Sofijos poelgį ir jai bei jos artimiesiems persekiojimų pavyko išvengti.

Su šia istorija visiškai nieko bendro neturi „Napoleono“ tortas, bet jo receptas yra saugomas Žemaitijos nacionalinio parko etnografinėje ekspozicijoje. Tarpukaryje, šeimininkių kursuose receptų sąsiuvinius rašė Stefanija Bušmaitė-Andrijauskienė (1905-1979) iš Gailiškių k., Ylakių sen. Muziejui padovanojo Nelė Dailidonienė iš Beržoro.

Kad korona virusas sušvelnintų ir praskaidrintų darbo namuose dieneles iškepėme pagal šį receptą tortą ir jį padovanojome Žemaičių Kalvarijos senelių namams.

Gaminkite ir skanaukite!

Visą torto receptą rasite parko facebook paskyroje: https://www.facebook.com/zemaitijanationalpark/

Tortą gamino Lankytojų aptarnavimo skyriaus Visuomenės informavimo specialistė Dalia Jakštienė, „gizeliu“ buvo  (gaspadinė leido sutepti paplotėlius) ir procesą fotografavo Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vyriausioji specialistę Aldona Kuprelytė.

 

Scroll to top