Bestuburiai

Iš Žemaitijos nacionaliniame parke žinomų 2130 bestuburių rūšių, gausiausia vabzdžių klasė – 1864 rūšys. Geriausiai iš jų ištirti drugiai, kurių žinomos 664 rūšys, vabalai – 627 rūšys ir dvisparniai – 300 rūšių. Mažiau, po 86 rūšis, yra plėviasparnių ir apsiuvų būrio vabzdžių, žirgelių – 43. Kiti vabzdžių būriai, pvz., blakės, lašalai, tiesiasparniai mažai tyrinėti, todėl žinoma tik po kelias ar keliolika rūšių.

Nacionaliniame parke gyvenančios 25 bestuburių gyvūnų rūšys yra įtrauktos į Lietuvos ir tarptautinius saugomų rūšių sąrašus. Žemaitijos regionui būdingą, saugomą juodąjį apoloną galima pamatyti jau gegužę, baigiant žydėti mitybiniams augalams rūteniams Platelių dvaro parke, Šarnelės piliakalnyje ir kitur. Pievų, pelkių buveinėse stebimi kiti reti drugiai: machaonas, didysis auksinukas, auksuotoji, baltmargė,  tamsioji šaškytės, pievinis satyriukas. Saugomų rūšių gausa pasižymi ir žirgelių būrys. Prie vandens telkinių skraido grakščioji, šarvuotoji ir pleištinė skėtės, mažoji nehalenija, žaliasis laumžirgis.

Įvairiuose biotopuose pasklidę daugiau kaip šimtas voriagyvių klasės rūšių. Geriausiai ištirtas vorų būrys. Žinoma 116 rūšių, t.y, apie trečdalis visų šalyje žinomų vorų. Labiausiai išsiskiria prieš keletą metų Lietuvą iš Vidurio Europos pasiekęs stambus ir ryškus voras – paprastasis vapsvavoris. Gyvena ir vietinių vorų faunos pasididžiavimas, iki 2 cm užaugantis didysis plūdvoris.

Nacionaliniame parke žinomos 84 sausumos ir vandens moliuskų rūšys, iš kurių keturdantė suktenė ir ovalioji geldutė yra saugomos. Vandens telkiniuose įprastos bedantės, kūdrinukės, ritinukės, dreisenos. Tarp 53 sausumos moliuskų rūšių galima pamatyti ir visiems gerai žinomą vynuoginę sraigę ir miniatiūrines sraigytes diskenius, šaukštenes, verpstukes, ir savo gleivėtus takelius paliekančius šliužus.

Vėžiagyviai labai mažai tyrinėti. Geriausiai žinomi vėžiai. Nuo seno vandens telkinių įprastas gyventojas buvo plačiažnyplis vėžys. Tačiau įsisukęs vėžių maras ir kitos aplinkybės jų populiaciją stipriai praretino, todėl nuo 2019 m. plačiažnyplis vėžys – jau saugomų rūšių sąraše.  Platelių ežere vietoj plačiažnyplių vėžių vis labiau plinta iš Š. Amerikos kilę, invaziniai rainuotieji vėžiai.

Saugomų bestuburių rūšių sąrašas

Scroll to top