Šaltojo karo ekspozicijos lankytojai 2023 metais

2023-11-10 / Žemaitijos NP
Grupė žmonių klausosi gido ekskursijos šaltojo karo ekspozicijoje

Šaltojo karo ekspozicija išlieka ne tik vienu lankomiausių objektų Žemaitijos nacionaliniame parke, bet ir populiariu turizmo traukos objektu Lietuvos mastu. Ir šiais metais ekspozicija sulaukė didžiulio lankytojų susidomėjimo. Per tris metų ketvirčius čia apsilankė  daugiau nei 30 tūkst. lankytojų. Iš jų apie 30% – lankytojai iš užsienio. Tai džiugina, nes pandeminiu ir popandeminiu laikotarpiu užsienio lankytojų skaičiai buvo smarkiai sumažėję.

Daugiausiai lankytojų sulaukta iš didžiųjų Lietuvos ir aplinkinių regionų miestų – Vilniaus (3304), Klaipėdos (3393), Kauno (3217), Šiaulių (1775), Mažeikių (1392), Plungės (1319).

Lankytojų iš užsienio geografija labai plati. Užsieniečių daugiausia sulaukta iš Jungtinių Amerikos Valstijų (1954), Vokietijos (1052), Jungtinės Karalystės (640), Latvijos (658), Olandijos (561), Prancūzijos (419). Ekspozicija domėjosi ir lankytojai iš egzotinių bei tolimesnių kraštų: Izraelio (76) Australijos (39), Honkongo (31), Indijos (22), Nigerijos (16), Tailando (5), Hondūro (7), Kinijos (3), Japonijos (7), Kolumbijos (5), Kazachstano (5), Pietų Korėjos (2), Naujosios Zelandijos (4), Vietnamo (4), Farerų Salų (4), Brazilijos (5), Meksikos (2), Singapūro (2). Nemažai lankytojų iš užsienio šalių – apie 6% viso srauto, į ekspoziciją atvežė įvairios Lietuvos kelionių agentūros iš kruizinių laivų.

Įdomu ir smagu stebėti apsilankančiųjų įvairovę. Juolab, kad kai kurie ilgam įsimena savo išskirtinumu. Vieni tokių grupė iš Izraelio: vienos šeimos nariai – 23 jaunuoliai, apsirengę vienodais juodais rūbais, tradiciniais galvos apdangalais – jarmulkomis. Grupė įsiminė ne tik dėl išvaizdos, bet ir dėl visiškos tylos ekskursijos metu. Lankytojai nebendravo tarpusavyje ir nesinaudojo mobiliaisiais telefonais (labai retas reiškinys mūsų laikais).

Visada išskirtiniai lankytojai yra senjorai iš JAV, atvykstantys kruiziniais laivais į Klaipėdą, o paskui ir į Šaltojo karo ekspoziciją. Jie ypatingai domisi, stebisi, diskutuoja apie Šaltojo karo laikotarpį ir apie šių dienų įvykius. Visada nuoširdžiai dėkoja gidams už suteiktą informaciją. Lietuviai lankytojai kiek santūresni, bet stebina ir džiugina, kad kai kurie atvyksta jau 5-ą ar net 7-ą kartą, norėdami dar kartą išgyventi čia perteikiamą emociją. Daugelis jų atsiveža artimuosius ar draugus. Ypatingai jautriai į gidų pasakojimus reaguoja vyresnio amžiaus lankytojai. Dažnam pasakojimų metu net ašara nurieda. Daug lankytojų atvyksta su augintiniais, kuriems ekspozicija taip pat yra draugiška. Gidės ekspozicijoje sulaukė ne tik išskirtinių lankytojų, bet ir neeilinių pageidavimų bei klausimų. Kelis kartus buvo paprašyta, kad moterims ekskursijas vestų moteris, o vyrams – vyras. Nustebino ir tokie originalūs klausimai: „ Ar tikrai paukščiai turi didelę įtaką raketos skridimui ir branduolinės bombos tikslo pasiekimui?“

Paslaugų įvairovė Šaltojo karo muziejuje neapsiriboja tik ekspozicijos pristatymu ekskursijų metu. Didelio susidomėjimo sulaukia ir čia organizuojamos edukacinės programos: „R-12U“, bei „Žaidimai ir atradimai raketinėje bazėje“. Jos gali būti užsakomos ir per Kultūros paso sistemą. Šia galimybe 2023 metais pasinaudojo daugiau nei 1300 moksleivių iš visos Lietuvos mokyklų.

Ypatingo dėmesio sulaukia ir Šaltojo karo ekspozicijoje vykstančios „Ekskursijos kitaip“. Grupės lankytojų, „apsiginklavusios“ žibintuvėliais, patogia avalyne ir rūbais keliauja po tokias ekspozicijos vietas, kurios nėra pritaikytos įprastoms ekskursijoms. Jų metu tenka lysti per avarinius liukus, taškyti balas, pajusti surūdijusio metalo ir drėgmės kvapą. Tokiose ekskursijose apsilankyti per metus gali viso labo apie 100 lankytojų.

Taip pat neseniai atsirado ir nauja paslauga – ekskursijos po buvusį karinį miestelį. Jų metu lankytojai supažindinami su šalia raketų paleidimo bazės, buvusia teritorija. Kadaise egzistavo atskiras miestelis skirtas bazę prižiūrinčiam personalui. Nors daugelio pastatų nebėra, tačiau istorija liko…

Džiaugiamės, kad Šaltojo karo ekspozicija suteikia galimybę lankytojams susipažinti su kadaise kilusiomis karo grėsmėmis ir geriau padeda suvokti šių dienų realybę.

Lankytojų aptarnavimo skyriaus informacija

Scroll to top