Paukščių palydos

2015-10-15 / Žemaitijos NP

Vėjuotą spalio 2 d. gausus būrys moksleivių iš Ylakių, Alsėdžių ir Platelių gimnazijų rinkosi ant Sidabro kalno. Nepabūgę vėjo vaikai pakilo į 15 m aukščio apžvalgos bokštą, dairėsi paukščių. Netrukus pastebėtos netoliese besiganančios keturios stirnos. Migruojančių paukščių teko palaukti.

Paukščių palydose gali dalyvauti ir jauni, ir seni, gerai pažįstantys paukščius ir skiriantys tik kelias rūšis. Svarbiausia fiksuoti stebėtų paukščių skaičių, o pagal galimybes apibūdinti ir rūšį.

Siberijos pelkės pašonėje, ant Sidabro kalno susirinkę moksleiviai stebėjo 8 paukščių rūšis. Gausiausiai skrido didieji kormoranai, kirai ir žvirblinių būrio paukščiai: zylės, kėkštai, kovai, kikiliai. Stebėta ir reta paukščių rūšis – jūrinis erelis. Iš viso priskaičiuoti 76 paukščiai. Duomenis apie stebėtų paukščių skaičių operatyviai perduoti Lietuvos ornitologų draugijai, kuri apibendrina visoje Lietuvoje per Paukščių palydas stebėtus sparnuočius.

Palydėję paukščius talkininkai ėmėsi darbo ant Vismino alkakalnio. Teko pasidarbuoti ir grėbliu, ir kastuvu, vilkti šakas ir  nupjautus krūmus. Po poros valandų aktyvaus darbo visus džiugino sutvarkytas alkakalnio šlaitas, apylinkių vaizdai ir rudenėjanti gamta.

Taip jau gamtoje surėdyta, kad paukščiai pajutę trumpesnę dienos trukmę ir maisto stygių keliauja į šiltus kraštus. Ne šaltis, o maisto trūkumas verčia paukščius išskristi. Tad nepulkite lesinti ančių, gulbių, žąsų. Leiskite paukščiams skristi.

 

Paukščių palydos Europoje rengiamos nuo 1993 m., kurias koordinuoja tarptautinė paukščių apsaugos organizacijų asociacija „BirdLife International“. 2015 m. Paukščių palydose dalyvavo daugiau nei 25 000 įvairaus amžiaus žmonių iš daugiau kaip 30-ties Europos šalių. Viso buvo palydėti net 4 milijonai sparnuočių!

 

Kraštotvarkos ir informacijos skyriaus vyr. specialistė E.Lydienė

Scroll to top