IŠGELBĖK VARLIUKĄ!

2015-03-27 / Žemaitijos NP

Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos darbuotojai kovo 31 d. (antradienį) organizuoja migruojančių varliagyvių gelbėjimo akciją. Mažeikiai-Plungė kelyje, ties Pauošnių ir Užupių kaimais, kelio apsauginėje zonoje, bus įrengiami laikini apsauginiai  užtvarai, skirti varliagyviams sulaikyti nuo patekimo į važiuojamąją kelio dalį.

Galinčius prisidėti prie gamtosauginio darbo, kviečiame rinktis 8.30 val. Plateliuose (Didžioji g. 10, prie direkcijos administracinio pastato) arba 9.00 val. prie Uošnos upės (vietą žr. čia). Neturinčius transporto priemonės, iš Platelių pavėžėsime. Rekomenduojame su savimi turėti šviesą atspindinčią liemenę (dirbsime prie intensyvaus eismo kelio), darbines pirštines, kastuvą, termosą arbatos, užkandžių.

***

Varliagyvių migracija – trumpas, bet daug jų žūčių keliuose pareikalaujantis reiškinys. Pavasarį pievinės, smailiasnukės varlės, tritonai, rupūžės traukia iš žiemaviečių į nerštavietes – pelkes, seklius vandens telkinius genamos dauginimosi instinkto. Jei nuo seno nusistovėjusį varliagyvių migracijos maršrutą kerta kelias – aibė jų žūsta po mašinų ratais.

Varliagyvių migracijos periodu, trunkančiu dvi, kartais tris savaites, kelio ruožas ties Pauošniais, Užupiais  net parausta nuo suvažinėtų varliagyvių kraujo. Parke yra ir kitų ,,karštų”  kelių ruožų, bet šiais metais pabandysime kiek įmanoma daugiau varliukų išgelbėti, kurie migruos Uošnos ir Babrungo upių zonoje. Greta apsauginių plastikinių užtvarų, pastosiančių  varliagyviams kelią, bus įrengtos gaudyklės – į žemę įkasti kibirai. Visą migracijos periodą, kasdien, nacionalinio parko  darbuotojai į gaudykles papuolusias  varles pernešinės į kitą kelio pusę – į nerštavietes.

O viskas prasidėjo nuo Vieštovėnų. Šioje vietovėje, gamtos puoselėtojos Vitos Pierre pakviesti, šį kovą Žemaitijos nacionalinio parko gamtininkai prisidėjo prie jos gražios iniciatyvos – apsaugoti migruojančias varles – įgyvendinimo.  Įrenginėjant apie 300 m. ilgio apsauginę tvorelę įsišnekėta, kad būtų šaunu atitverti vieną kitą ,,karštąją” varliagyvių migracijos zoną ir nacionaliniame parke.  Tik vis tos lėšos koją kiša. Neprabėgus nei porai dienų, Vita jau buvo surinkusi neabejingų gamtosaugai žmonių suaukotus pinigus reikalingoms medžiagoms įsigyti.

Tariame nuoširdų ačiū visiems jau prisidėjusiems ir dar prisidėsiantiems prie varliukų gyvybių išsaugojimo. Jie juk – biologinės įvairovės dalis.

Kontaktiniai telefonai: 868603431; 865907917.

 

Per kelią juda pievinės varlės patelė ant nugaros nešdama dar ir krovinį – patinuką. Pora pasiruošusi neršti. Tik ar pavyks gyviems nusigauti iki nerštavietės – pelkaitės kitoje kelio pusėje?


Šiai, deja, nepasisekė. Tai įprastas vaizdas kelio ruožuose, kuriuose vyksta varliagyvių migracija.

Scroll to top