Apie Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos lankytojų centro lankytojus metams baigiantis

2023-10-31 / Žemaitijos NP

Spalio pabaiga, ne už kalnų – ir metų pabaiga. Kaip ir visada, baigiantis metams, įdomu pažvelgti į statistinius duomenis, kiek ir iš kur atvyko lankytojų, kuo jie domėjosi, kuo panašus ir kuo išskirtinis buvo šių metų turizmo sezonas Žemaitijos nacionaliniame parke.

Šiemet visi saugomų teritorijų lankytojų centrai nuo gegužės 20 d. iki rugsėjo 30 d. dirbo ne tik darbo dienomis, bet ir savaitgaliais (šeštadieniais ir sekmadieniais) nuo 10 iki 15 val. Nuo spalio 1 d. iki metų pabaigos lankytojų centrai dirba ir šeštadieniais.

Įdomu, kiek lankytojų pasinaudojo Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos lankytojų centro Plateliuose teikiamomis paslaugomis, ir kiek daugiau jų sulaukėme dirbdami savaitgaliais.

Šiemet iki spalio 24 d. Platelių lankytojų centrą aplankė 2321 lankytojas (1695 suaugusieji ir 626 vaikai). Pernai per visus metus sulaukėmė 1848 lankytojų. Šeštadieniais turizmo sezono metu (gegužės 20 d. – rugsėjo 30 d.) į lankytojų centrą užsuko 597 lankytojai (466 suaugę ir 131 vaikas), sekmadieniais – 340 lankytojų (257 suaugę ir 83 vaikai). Palyginus su bendru lankytojų skaičiumi, galima teigti, kad apie 40%, arba 937 lankytojai, lankėsi savaitgaliais.

Kai kurie lankytojai informacijos apie Žemaitijos nacionalinio parko lankytinas vietas, teikiamas paslaugas susiranda prie Platelių lankytojų centro esančio terminalo svetainėje, todėl į centrą nebeužsuka.

1818 turistai (1264 suaugusieji ir 554 vaikai), arba 78,3%  iš visų apsilankiusiųjų centre, buvo lietuviai, iš 67 Lietuvos miestų, miestelių ir kitų vietovių. Daugiausiai (291 lankytojas) atvyko iš Klaipėdos, Vilniaus (254), Kauno (202), Šiaulių (160), Plungės (100), Mažeikių (60) miestų, Plungės r. (118), Rietavo sav. (57).

503 turistai (431 suaugusysis ir 72 vaikai), arba 21,7% visų lankytojų, atvyko iš 25-ių užsienio šalių, daugiausiai iš Vokietijos (167 lankytojai), Latvijos (55), Olandijos (34), Ispanijos (33), Prancūzijos (30), Lenkijos (29), Čekijos (29), Jungtinės Karalystės (23). Lankytojų iš užsienio šalių skaičius sumažėjo pirmiausiai dėl Covid-19 pandemijos, vėliau dėl sudėtingos geopolitinės situacijos, ir jau ketvirti metai beveik nesikeičia – užsienio šalių turistai sudaro apie 20% visų lankytojų centro lankytojų.

Į lankytojų centrą užsukusiųjų interesai, palyginti su praeitais metais, nesikeitė. Dauguma lankytojų domėjosi apžvalgos vietomis, pėsčiųjų ir dviračių takais, ekspozicijomis, kitomis lankytinomis vietomis, kur skaniai pavalgyti, apsistoti nakvynei stovyklavietėse, kaimo turizmo sodybose, kitose apgyvendinimo įstaigose, dviračių ir vandens priemonių nuoma, ekskursijomis ir edukacijomis, leidiniais ir suvenyrais. Lankytojai taip pat teiravosi, kaip nuvažiuoti prie Platelių ežero, kur geriausiai maudytis.

Ne vienas, užėjęs į lankytojų centrą, ypač šeimos su vaikais, nori aplankyti čia įrengtą interaktyvią ekspoziciją „Žemaitijos žemės slėpiniai“. Ekspoziciją galima aplankyti savarankiškai arba su nacionalinio parko direkcijos specialistais, užsisakius ekskursiją arba edukacinę programą.

Šią ekspoziciją šiemet iki spalio pabaigos, dalyvaudami ekskursijose su lankytojų aptarnavimo skyriaus darbuotojais, apžiūrėjo 1016 ekskursijos dalyvių (511 suaugusiųjų ir 505 vaikai) ir 885 edukacinių programų dalyviai (89 suaugę ir 796 vaikai).

Kai kurie lankytojai į Žemaitijos nacionalinį parką atvyksta nebe pirmą kartą. Jie teiraujasi, kokie nauji lankytini objektai atsirado, kokios naujos edukacinės programos siūlomos.

Visada esate laukiami Žemaitijos nacionaliniame parke. Jei nežinote, nuo ko pradėti pažintį su čia esančiomis gamtos ir kultūros vertybėmis, teikiamomis turizmo paslaugomis, prašome užsukti į Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos lankytojų centrą Plateliuose (Didžioji g. 8).

Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos  Lankytojų aptarnavimo sk. gidė Aušra Brazdeikytė

Scroll to top