Žemaitijos nacionalinio parko teritorijoje aptinkama 23 iš 54 Lietuvoje identifikuotų europinės svarbos buveinių tipų ir jų užimami plotai:
Žemaitijos nacionalinis parkas atitinka BAST kriterijus ne tik dėl aukščiau paminėtų gamtinių buveinių, bet ir dėl 4 europinės svarbos augalų rūšių ir 10 gyvūnų rūšių.
Dvilapis purvuolis (Liparis loeselii) – orchidinių šeimos daugiametis 8–20 (25) cm aukščio augalas. Gausiausios dvilapio purvuolio populiacijos žinomos Siberijos, Briedinės ir kitose šarmingose žemapelkėse, tarpinėse pelkėse, kur yra gerai išsivysčiusi samanų ir neaukštų žolių danga. Augalas įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą ir į Buveinių Direktyvos (BD) II ir IV priedus.
Žvilgančioji riestūnė (Hamatocaulis vernicosus) – samana, auganti žemapelkėse, tarpinio tipo pelkėse, upių pakrantėse, palei šaltinius. Gausiausiai auga Siberijos pelkėje. Augalas įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą bei į BD II priedą.
Mažasis varpenis (Botrychium simplex) – tai daugiametis iki 15 cm aukščio žolinis driežlielinių šeimos augalas, besidauginantis sporomis, vėlyvojo ledynmečio laikotarpio reliktas. Šis augalas dažniausiai auga briedgaurynų bendrijose. 1996 m. nacionaliniame parke, Uošnos ir Juodupio upelių santakos slėnyje, rasti keli individai. Augalas įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą bei į BD II ir IV priedus.
Pelkinė uolaskėlė (Saxifraga hirculus) – tai daugiametis, 5-30 cm uolaskėlinių šeimos augalas. Nors geriausiai auga šaltiniuotuose pelkėse, gali būti randama ir žemapelkėse, tarpinėse pelkėse, užpelkėjusiose ežerų pakrantėse, durpinėse pievose. Parko teritorijoje randama Paburgės pelkėje. Įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą bei į BD II priedą.
Plačioji dusia (Dytiscus latissimus) – viena didžiausių dusių šeimos vabalų atstovių – 36-44mm dydžio. Jas galima rasti ežerų pakrantėse, giliuose tvenkiniuose, tankiai apaugusiuose vandens augalija. Maitinasi medžiodamos įvairius mažus vabzdžius, buožgalvius ir net mažas žuveles. Rūšis įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą bei į BD II ir IV priedus.
Dvijuostė nendradusė (Graphoderus bilineatus) – dusių šeimos vabalas gyvena ir veisiasi švariuose ežeruose ar kūdrose, senvagėse, kurių pakrantėse veši viksvos, asiūkliai, puplaiškiai: Burgio, Burgalio, Iešnalio ežeruose, Pakastuvos tvenkinyje. Tiek suaugėliai, tiek lervos daugiausia aptinkami saulėtoje telkinio dalyje apie 30 cm gylyje. Lervos maitinasi planktoniniais vėžiagyviais. Dvijuostė nendradusė įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą bei į BD II ir IV priedus.
Auksuotoji šaškytė (Euphydryas aurinia) – drugys, aptinkamas buveinėse, kuriose auga pievinės miegalės – melvenynuose, šienaujamose mezofitinėse pievose. Dažniausiai šių drugių aptinkama vietovėse, kur mozaikiškai keičiasi atviros pievos, apsuptos krūmynais, miškeliais, visais atvejais paplitimas apribotas mitybiniais augalais. Šie drugiai skraido gegužės pabaigoje – birželio mėn. Vikšrai minta miegalės, gysločio, puplaiškio lapais. Nacionaliniame parke rastos dvi populiacijos, gyvenančios Siberijos ir Paburgės pelkėse. Auksuotoji šaškytė įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą, BD II priedą.
Baltamargė šaškytė (Euphydryas maturna) – drugys, gyvenantis drėgnuose lapuočių miškuose – ten, kur auga uosiai. Nesiveisia pavėsyje, aptinkamas pamiškėse, prie miško kelių, kvartalinių linijų, miško pievelėse. Juos galima pamatyti skraidant birželio – liepos mėn. Išsiritę vikšrai suformuoja lizdus iš uosio lapų, apraizgytų šilko siūlais, tame tvirtame lizde miško paklotėje žiemoja. Antrais metais vikšrai minta įvairiais žoliniais augalais – kūpoliais, veronikomis, drebulių, gluosnių, sausmedžių lapais. Baltmargė šaškytė įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.
Šarvuotoji skėtė (Leucorrhinia pectoralis) – laumžirgis, kuris veisiasi nedideliuose greitai įšylančiuose eutrofiniuose, mezotrofiniuose silpnai rūgščiuose ežerėliuose, iš dalies apaugusiuose plūduriuojančia ir panirusia vandens augalija. Suaugėliai skraido birželio mėnesį netoli vystymosi vietų. Šarvuotoji skėtė įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą bei į BD II ir IV priedus.
Keturdantė suktenė (Vertigo geyeri). Tai mažutis pilvakojis 1,9 x 1,2 mm dydžio moliuskas, aptinkamas ant samanų, augalų liekanų labai drėgnose kalkingose žemapelkėse su pastoviu vandens lygiu ir natūralia, dažniausiai žemųjų viksvų augalija. Parke rasta Siberijos pelkėje. Keturdantė suktenė yra įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą bei į BD II priedą.
Ovalioji geldutė (Unio crassus) – tai dvigeldis moliuskas gyvenantis negiliuose, švariuose, tekančiuose vandenyse su smėlio arba smulkaus žvyro dugnu. Randamas Babrungo ir Uošnos upėse. Vidutiniškai gyvena 20 – 50 metų. Ovalioji geldutė įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą bei į BD II ir IV priedus.
Skiauterėtasis tritonas (Triturus cristatus) – uodeguotiesiems varliagyviams priklausanti rūšis, kuriai reikalingos vandens ir sausumos buveinės. Veisimosi metu gyvena giliose neuždumblėjusiose kūdrose. Vasaros viduryje išlipa į sausumą ir lieka žiemoti. Gausi skiauterėtojo tritono populiacija žinoma Užpelkių telmologiniame draustinyje. Skiauterėtasis tritonas yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą bei į BD II ir IV priedus.
Lūšis (Lynx lynx) – katinių šeimos žinduolis gyvenantis dideliuose spygliuočių ir mišriuose miškuose su tankiu pomiškiu, išvartomis, pelkėtais plotais. Gerai laipioja medžiais. Tinkamiausios lūšims miškų buveinės driekiasi nacionalinio parko rytinėje dalyje. Lūšis įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą bei į BD II ir IV priedus.
Ūdra (Lutra lutra) – kiauninių šeimos žvėrelis, gyvenantis prie gėlų vandens telkinių. Puikiai plaukioja ir nardo. Slepiasi urvuose, bebrų trobelėse, pakrančių nendrynuose. Negausiai paplitusi visoje nacionalinio parko teritorijoje, dažnesnė Babrungo, Uošnos, Varduvos, Pietvės upėse. Ūdra įrašyta į BD II ir IV priedus.
Žemaitijos nacionalinio parko direkcija.
Biudžetinė įstaiga. Didžioji g.10, Plateliai, LT-90420 Plungės raj.
+370 448 49231
+370 448 49337
znp@zemaitijosnp.lt
Zemaitija National Park Directorate
Didžioji str. 10, Plateliai, LT-90420, Plungės dstr., Lithuania
Įmonės kodas: 191440964
PVM mokėtojo kodas: LT914409610, duomenys kaupiami juridinių asmenų registre.
Steigėjas - Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Puslapio sukūrimas dalinai finansuotas Europos Sąjungos 2014-2020m. Interreg V-A Pietų Baltijos bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis.