Kanadinė rykštenė– neauginti ir naikinti! Kodėl?

2024-08-08 / Žemaitijos NP
Kanadinė rykštenė

Lietuvos pievose ir laukuose pradeda žydėti invaziniai augalai – kanadinės rykštenės (lot. Solidago canadensis). Kanadinė rykštenė – tvirta aukštaūgė daugiametė gėlė, įtraukta į invazinių augalų sąrašą. Dažnai pasitaiko žmonių, kurie neatpažįsta šio invazinio augalo ir susivilioję geltonais augalo žiedais sodina darželiuose, taip prisidėdami prie jo plitimo. 

Augalo paplitimas ir daroma žala

Augalas, kilęs iš Šiaurės Amerikos, kaip svetimžemis (įvežtinis) augalas plačiai paplito Europoje, plinta Azijoje ir kitose žemynuose. Kanadinių rykštenių spartų plitimą lėmė tai, kad jos ilgą laiką buvo auginamos gėlynuose, kaip dekoratyviniai augalai. Rykštenės subrandina labai daug vėjo platinamų sėklų, kurios palankiomis sąlygomis sudygsta ir per kelerius metus susidaro invazijų židiniai. Kanadinės rykštenės  – tankius kerus sudarantys augalai, kurie nereiklūs dirvožemio sąlygoms. Ten, kur įsikūrusios rykštenės nėra naikinamos, nyksta vietinės augalų rūšys, natūralios jų bendrijos, keičiasi bei mažėja ir gyvūnų rūšinė sudėtis, skursta visa ekosistema.

Kaip naikinti kanadines rykštenes?

Pavienius augalus rekomenduojama iškasti, naikinti hebricidais, o sąžalynus nupjauti prieš žydėjimą. Dažnai šiuos invazinius augalus nepagalvoję platiname mes patys – nuskintus žiedynus su bręstančiomis sėklomis išmesdami į šiukšlynus, pamiškes, kur iš sėklų gali išaugti nauji augalai. Nuvytusius šiuos invazinius augalus reikia kompostuoti, vežti į žaliųjų atliekų aikšteles.

Kviečiame visus būti sąmoningais, neauginti ir neplatinti šių invazinių augalų. Elkimės atsakingai. 

T. Vilė Visuomenės informavimo specialistė (gamtos mokyklai)

Scroll to top