Žūties po mašinų ratais išvengė apie 2000 varliagyvių

2015-04-24 / Žemaitijos NP

Vis nesulaukdama Mažeikiai-Plungė-Tauragė kelio rekonstrukcijos, kurios metu būtų įrengtos stacionarios gyvūnų apsaugos priemonės, Žemaitijos nacionalinio parko direkcija šį pavasarį ėmėsi iniciatyvos gelbėti migruojančius varliagyvius kelio ruože ties Pauošniais, Užupiais. (Plačiau apie tai rašyta kvietime ,,Išgelbėk varliuką!“).

Paskutinėmis kovo dienomis direkcijos darbuotojai, kartu su pagalbon atėjusiais plateliškiais, savanoriais iš Ispanijos ir Ukrainos, kibo į darbus. Kelio apsaugos zonoje, prie Uošnos ir Babrungo upių, buvo įrengti daugiau nei 600 m ilgio laikini plastikiniai užtvarai, neleidžiantys varliagyviams patekti į važiuojamąją dalį. Greta įrengtos gaudyklės – į žemę įkasti kibirai, į kuriuos turėjo papulti palei užtvarą rėpliojantys, šokuojantys varliagyviai.

Visą varliagyvių migracijos laikotarpį Nacionalinio parko darbuotojai į gaudykles papuolusias varles, tritonus, rupūžes 2-3 kartus per dieną pernešinėjo į kitą kelio pusę – į nerštavietes. Rezultatai džiugina, nes daugiau nei per dvidešimt balandžio dienų buvo pernešta apie du tūkstančius varliagyvių. Dominavo pievinės varlės. Be jų, į gaudykles papuolė ir buvo perneštos 39 pilkosios rupūžės, 6 paprastieji ir 1 skiauterėtasis tritonas. Pastaroji varliagyvių rūšis yra įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Intensyviausia migracija vyko palei Uošnos upę. Balandžio 16 d. per kelią perneštas gausiausias laimikis. Vykdami iš Plungės į darbą, Žemaitijos nacionalinio parko direktorius Ramūnas Lydis ir Kraštotvarkos ir informacijos skyriaus vyr. specialistė Edita Lydienė, rytmetinio užtvarų patikrinimo metu, suskaičiavo 840 į gaudykles patekusius varliagyvius! Buvo gera rytmetinė mankšta galvai ir kūnui suskaičiuoti ir sugaudyti į laisvę sprunkančius varliukus.

Varliagyvių pavasarinės kelionės baigėsi. Sugužėję į vandens telkinius jie skuba neršti. Džiaugiamės galėję tokį gausų šių gyvūnų būrį apsaugoti nuo ne visada sėkmingų žygių per kelią ir taip prisidėti prie biologinės įvairovės gausinimo.

Scroll to top