Žolės deginimas – pavojus gamtai ir žmogui

2018-04-06 / Žemaitijos NP

Šylant orams, džiūstant pievoms kyla pavasarinių, pernykštės žolės deginimo gaisrų grėsmė. Vis dar tikima, kad sudeginus pernykštę žolę, bus patręšta pieva, o ir vieta atrodys tvarkingiau ar bus lengviau dirbti žemę. Tačiau mokslininkai jau seniai įrodė, kad žolės gaisrai gamtai padaro didžiulių nuostolių: žūsta ne tik sudygusių sėklių daigai ir ūgliai, bet ir dauguma toje vietoje gyvenančių voragyvių, vabzdžių, varliagyvių, driežų, ant žemės perinčių paukščių lizdai su dėtimis, smarkiai išretėja pirmoji kiškiukų vada, žūsta ežiai ir kiti smulkūs gyvūnai. Dėl ugnies poveikio skurdėja dirva, padidėja vėjo ir lietaus erozija, iki 30 procentų dirvožemio azoto pakyla į atmosferą kartu su degimo produktais, teršiančiais aplinkos orą. Kartais liepsnos persimeta į durpynus ar durpingas pievas, miškus, ypač nukenčia sodinukai ir jaunuolynai, užsidega pastatai. Gaisras kainuoja ir visiems mokesčių mokėtojams: ugniagesių ekipažo kuras ir gaisro gesinimo priemonės vienai valandai mokesčių mokėtojams kainuoja daugiau kaip 70 eurų.

Už žolės deginimą, pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus, baudžiama nuo 30 iki 230 eurų, o juridinių asmenų vadovai ir kiti atsakingi asmenys – nuo 60 iki 300 eurų. Padegėjui gali tekti atlyginti ir gamtai padarytą žalą, kuri gali siekti tūkstančius eurų. Deginantys žolę ūkininkai papildomai rizikuoja, kad jiems bus pritaikytos sankcijos ir sumažinta Europos Sąjungos parama.

Siekdami išvengti neigiamo poveikio aplinkai ir savo piniginei, turime laikytis Aplinkos apsaugos reikalavimų lauko sąlygomis deginant augalus ar jų dalis, patvirtintus Lietuvos Respublikos aplinkos ministro, o pastebėjus gaisrą, nedelsiant informuoti Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112 ir (arba) Valstybinę priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą ir atitinkamos miškų urėdijos padalinį (girininkiją), jei dėl gaisro kyla pavojus artimiausiam miškui.

Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėja

Daiva Abrutė

Nuotraukose užfiksuotas pernykštis gaisras Mikytuose. Direkcijos specialistams pavyko laiku sustabdyti ugnį (nuotr. G. Sidabrienės)

Scroll to top