Žieduota didžioji zylė lesykloje

2018-03-02 / Žemaitijos NP

Mūsų nuolatinė pagalbininkė, gamtos mylėtoja stirbaitiškė  Zina Jokšienė sausio 17 dieną  atsiuntė nuotrauką su jos lesykloje nupaveiksluota didžiąją zyle, kuri turėjo  žiedą  ant kairės kojytės. Zylutę Zina  paveikslavo įvairiais būdais  ir stengėsi įskaityti ant metalinio žiedelio įrašytus gana ilgus numerius.  Nuotraukų buvo pridaryta gana daug, jas analizavome mes, siuntėme į   Lietuvos žiedavimo centrą Kaune.  Vasario 13 d.  iš  Lietuvos žiedavimo centro  vadovo Ričardo Patapavičiaus gavome laiškelį  „Žiedas tikrai lietuviškas, bet perskaityti žiedo numerį nuotraukose nepavyko. Labai gaila! Gal pavyktų didžiąją zylę sugauti ir rankose perskaityti tikslų žiedo numerį. Pagauti zyles nėra sudėtinga, būtų įdomu šį paukštį  identifikuoti. Sėkmės Jums!“  Laišką persiunčiau  Zinai, dar paaiškinau kaip  lesykloje būtų galima pagauti  mus dominantį paukštelį, nes jaunystėje pati žieduodavau paukščius.   Ir štai vasario 21 d. iš Zinos ir Bronaius Jokšų atėjo laiškas, kad didžioji zylutė sugauta ir nusirašyti įrašai  nuo mažytuliuko žiedelio: ZOOL. MUS  LITHUANIA  VS31112.  Minėtą Zinos laišką   išsiunčiau į Lietuvos žiedavimo centrą T.Ivanausko zoologijos muziejuje. Paskutinę vasario dieną iš žiedavimo centro atkeliavo padėka su paukščio žiedavimo/aptikimo lapu. Jame buvo parašyta, kad pirmametė  didžiosios zylės  patelė 2017 metų spalio 18 dieną sugauta  ir sužieduota  Kuršių Nerijoje,  Juodkrantėje,    voratinklinėse gaudyklėse. Dar tame lape nurodyta, kad  nuo zylutės žiedavimo  iki pastebėjimo-nupaveikslavimo Stirbaičiuose praėjo 91 diena, o nuo sugavimo ir žiedo nuskaitymo – 126 dienos. Nuo sužiedavimo vietos Juodkrantėje  iki  didžiosios zylės stebėjimo – sugavimo vietos Stirbaičiuose nurodytas 69 km atstumas.

Kaip matosi iš susirašinėjimo su Lietuvos žiedavimo centro vadovu Ričardu Patapavičiumi,  jiems svarbus kiekvienas pranešimas apie žieduotą paukštį. Taigi, jei radote ar pamatėte žieduotą paukštį, nelikite abejingi, pasistenkite nuskaityti ar nupaveiksluoti žiedo numerį ir apie jį informuoti Lietuvos žiedavimo centrą elektroniniu adresu  likcentras@gmail.com.

O žieduota didžioji zylė  kartu su kitais paukščiais  kasdien maitinasi Zinos ir Broniaus Jokšų sodyboje, prie pat lango įrengtoje lesykloje.  Kaip pasakojo Zina, zylių kartais susirenka net virš trisdešimt, tarp jų būna keturios mėlynosios zylės, 2 juodieji strazdai, keli smilginiai. Būreliai juodgalvių sniegenų, svirbeliai, alksninukai, žaliukės maitinasi jų sode augančių putinų uogomis, kadugių  vaisiukais, uosių ir kitų medžių sėklomis.  Pašildžius pavasario saulutei jie nepailsdami čiulbės šioje sodyboje, suks lizdus, naikins kenkėjus, atsidėkodami sodybos šeimininkams už  meilę ir globą.

Marija Jankauskienė

Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus  vyr.  specialistė

Scroll to top