Žemės diena: visiems ir kiekvienam

2018-03-20 / Žemaitijos NP

 

 

 

Kovo 20 d. Lietuvoje minima Žemės diena, kuri sutampa su pavasario lygiadieniu, kai visuose Žemės rutulio kampeliuose, išskyrus poliarines sritis, dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas. Pavasario saulė tą dieną pateka tiksliai rytuose, tada 12 valandų keliauja dangumi ir nusileidžia tiksliai vakaruose. Visoje mūsų planetoje (išskyrus ašigalių sritis) lygiadienio metu diena ir naktis trunka po 12 valandų. Nuo šiol prasideda astronominis pavasaris. 1971 m. Jungtinės Tautos pavasario lygiadienį paskelbė Pasauline Žemės diena. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba 1992 m. Žemės dieną oficialiai įteisino ir Lietuvoje.

Ši diena senovėje, kai žmonių gyvenimas labai priklausė nuo gamtos, buvo ypatingai svarbi. Tai šviesos pergalė prieš tamsą, laikas, kai prasideda didžiosios permainos gamtoje. Manoma, kad įvairių senovės kultūrų žmonės per pavasario lygiadienį švęsdavo ir Naujųjų metų pradžią. Tikėta, kad pavasario lygiadienio rytą išsimaudžius upėje, tekančioje iš rytų, būsi tyras ir sveikas visus metus. Pavasario lygiadienio vakarai buvo laikomi šventvakariais.

Ši diena yra svarbi ir mums, gyvenantiems XXI amžiuje su dirbtine šviesa ir kitais civilizacijos patogumais. Tai puiki proga pagalvoti, ką kiekvienas iš mūsų galime padaryti, kad ne tik dabar, bet ir ateityje būtų gera gyventi ir žmonėms, ir visai gyvajai gamtai. Užtenka ir mažų žingsnelių: palikti šiukšles tik tam skirtose vietose, jas rūšiuoti; daugiau keliauti pėsčiomis ar dviračiu; iškelti inkilą paukščiui ar šikšnosparniui…

Žemės dienai skirti renginiai vyksta daugiau kaip mėnesį, iki balandžio 22 d. Dalis pasaulio šalių, tarp jų ir JAV, Žemės dieną mini ne kovo 20 d., o balandžio 22 d. Tą dieną1970 m. apie 20 milijonų amerikiečių išėjo į gatves protestuodami prieš aplinkos taršą, gyvosios gamtos naikinimą.

Žemaitijos nacionalinio parko direkcija, minėdama Žemės dieną, kviečia dalyvauti Žemės dienos renginiuose nacionaliniame parke: pavasarinėje talkoje „Darom“, renginyje „Jurginės žydinčių rūtenių saloje“ (balandžio 21 d.).

Iškart po pavasario lygiadienio, paskutinį kovo šeštadienį švenčiama ir Žemės valanda, kai planetos gyventojai kviečiami išjungti elektros prietaisus ir bent trumpam sumažinti Žemės taršą. Kviečiame prisijungti prie šios prasmingos iniciatyvos ir kovo 24 d. (šeštadienį) išjungti apšvietimą, televizorių ir kitus gyvybiškai nebūtinus elektros prietaisus nuo 20.30 val. iki 21.30 val.

Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėja

Daiva Abrutė

Scroll to top