Žemaitijos nacionalinio parko sėkmė neaplenkė ir 2019-aisiais

2019-12-31 / Žemaitijos NP

Žemaitijos nacionalinis parke gausu gamtinių ir kultūrinių objektų, žinomų visoje Lietuvoje ir net užsienyje. Parkas šiuo metu  yra vienintelė mūsų šalies  saugoma teritorija, kuri pripažinta atitinkančia Europos subalansuoto turizmo chartijos reikalavimus.

Europoje yra 110 tokių teritorijų šešiolikoje šalių. 2019 m. gruodžio 2 d. Briuselyje, Europos regionų komitete, per oficialią ceremoniją Žemaitijos nacionaliniam parkui buvo įteiktas Europos subalansuoto turizmo chartijos sertifikatas. Tai –  didžiulis pripažinimas, reiškiantis, kad pas mus daug dėmesio skiriama darnaus turizmo principams įgyvendinti.

 Labai džiugina, kad Plateliai, galima sakyti, yra  Žemaitijos širdis. Vasarą visas gyvenimas sukasi aplink Platelių ežerą ir netoliese esančius lankomus objektus, kurie ir atspindi darnaus turizmo plėtrą Žemaitijos nacionaliniame parke. Vienas iš įdomiausių ir lankomiausių parko objektų – Šaltojo karo ekspozicija, įkurta buvusiame Sovietų Sąjungos požeminiame balistinių raketų paleidimo komplekse. Pastebime, jog čia lankytojų skaičius kiekvienais metais auga, tad galime teigti, kad šis objektas visoje Lietuvoje yra vienas populiariausių.

2019 metais Šaltojo karo ekspozicija sulaukė didelio lankytojų susidomėjimo ir netgi pasiekė lankomumo rekordus. Su turistais dirbo ir informaciją jiems teikė penki nuostabūs gidai, kalbantys lietuvių, rusų, anglų kalbomis, kas leido ekspoziciją pristatyti ne tik lietuviam, bet ir užsienio šalių gyventojams.

Remiantis Šaltojo karo ekspozicijos statistiniais duomenimis 2019-aisiais iki gruodžio 21 d. joje buvo apsilankę 43 406 žmonės. Lyginant su 2018 metais, turistų skaičius išaugo net 13 proc.

 Pernai ekspozicijoje užsienio šalių turistų lankėsi net 10 868, tai yra net 25 proc. visų lankytojų. Daugiausiai jų sulaukta iš Vokietijos, Latvijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Olandijos, Ispanijos, Danijos, Prancūzijos, Lenkijos  ir Čekijos. Itin sparčiai daugėja lankytojų iš Jungtinės Karalystės, Danijos ir Latvijos. Turistų iš Ukrainos, Vengrijos ir Šveicarijos srautai augo kukliausiai. Ekspozicijoje lankėsi ir svečiai iš tolimųjų rytų: Kinijos, Indijos, Japonijos, Honkongo. Taip pat atvyko 19 asmenų grupelė iš Farerų salų, kurios yra Atlanto vandenyne.

Žinoma, didžiąją dalį ekspozicijos lankytojų – 32 538 (~75 proc.) – sudaro lietuviai. Pagrindiniai miestai,  iš kurių sulaukta daugiausiai lankytojų,  – Vilnius, Klaipėda, Kaunas, Šiauliai, Mažeikiai, Plungė, Panevėžys, Telšiai, Skuodas, Tauragė. Lyginant su 2018 metais,  itin sparčiai augo turistų srautai iš Alytaus, Jonavos, Marijampolės, Palangos, Šilutės. Mažiau iš Ukmergės, Utenos, Šakių, Rokiškio, Prienų ir kt.

Kad Šaltojo karo ekspozicijos lankomumas yra be galo didelis, parodo ir tai, kad 2020 metams jau yra suplanuota daugiau kaip 100 ekskursijų. Didžioji dalis turistų į Lietuvą atvyksta kruiziniais laivais, o turizmo agentūros,  su kuriomis bendradarbiauja Žemaitijos nacionalinio parko direkcija, ne vienerius metus organizuoja ekskursijas į šią ekspoziciją.

 Taip pat skubame pranešti mokytojams ir moksleiviams, kad Kultūros ministerija patvirtino kultūros paso edukaciją „Žaidimai ir atradimai raketinėje bazėje“, vykstančią Šaltojo karo ekspozicijoje. Tai netradicinė istorijos pamoka, kurioje mokiniai, atlikdami įvairias užduotis, susipažįsta su šaltojo karo laikotarpiu. Vyksta aktyvios diskusijos, klausomasi muzikos, šifruojami kovinio valdymo signalai, atliekamos užduotys užrištomis akimis ir kt.

Vasaros sezonui baigiantis, sukurta dar viena interaktyvi  edukacinė programa – „R12U“. Ji skirta 9-12 klasių mokiniams ir jų mokytojams, tėvams, studentams, senjorams, draugų kompanijoms, bendradarbiams ir visiems mėgstantiems iššūkius, istoriją ir, svarbiausia, skaičius, kurių  labirintuose slėpsis užkoduotos frazės, ir datų šifruotės. Tad laukiami visi norintieji pamokas ar laisvą laiką praleisti kitaip.

Šaltojo karo ekspozicijos gidė

Evelina Kajumovaitė

 

Scroll to top