Žemaitijos nacionaliniame parke iniciatyva „Nuorūka – ne sliekas, žuvies nesuviliosi“

2024-02-07 / Žemaitijos NP

Platelių ežeras – Žemaitijos nacionalinio parko vertybė

Žemaitijos nacionalinio parko teritorijoje yra net 21 ežeras. Tačiau 90% visų ežerų ploto užima 3 ežerai – Platelių, Beržoras ir Ilgis. Nacionalinio parko perlu ir pačia didžiausia vertybė yra laikomas Platelių ežeras. Šis, legendomis apipintas, didžiausias Žemaitijoje ir bene švariausias visoje Lietuvoje, ežeras tikrai yra vertas šio statuso. Platelių ežero ir jo apyežerių kraštovaizdžiui su vertingomis pakrantėmis, salomis, Kumelkaktės pusiasaliu, Šventorkalnio archeologiniu kompleksu, Ąžuolų salos senovės gyvenvietėmis, povandeninio paveldo objektais, Europos Bendrijos svarbos pelkių, pievų ir miškų buveinėmis ir saugomoms rūšims išsaugoti buvo įsteigtas ir Platelių kraštovaizdžio draustinis.

Iniciatyva „Nuorūka – ne sliekas, žuvies nesuviliosi“

Žemaitijos nacionalinio parko direkcija (ŽNPD) siekdama visokeriopai rūpintis ir saugoti Platelių ežerą ir kitus, parke esančius vandens telkinius, nusprendė prisijungti prie inciatyvos „Nuorūka – ne sliekas, žuvies nesuviliosi“, kurią surengė aplinkosaugos iniciatyvų organizacija „Mes darom“.

Projektu siekiama didinti žvejų ir visos visuomenės supratimą apie nuorūkų taršos žalingą poveikį vandens telkiniams bei skatinti nuorūkas išmesti atsakingai. Iniciatyvos tikslas – ne tik kalbėti apie šiukšlinimo nuorūkomis problemą, bet ir edukuoti bei raginti imtis atsakingų veiksmų. Siekiama, kad gyventojai atsakingiau elgtųsi gamtoje bei jaustų atsakomybę už vandens ir aplinkos švarą.

Nemokamos daugkartinės tabakinės – žingsnis link švaresnės aplinkos

Įgyvendinant šią iniciatyvą nemokamai dalinamos nešiojamos daugkartinės tabakinės, į kurias bus galima dėti nuorūkas ir taip išvengti aplinkos ir vandens taršos šiomis atliekomis. Specialiai šiai kampanijai sukurta tabakinė yra patvari, kompaktiška ir tinkama naudoti bet kokiomis oro sąlygomis. Daugkartinės tabakinės yra sandarios ir patogios naudoti, todėl žvejai gali lengvai jas nešiotis ir naudoti žūklės metu net ir žiemą. Daugiau informacijos apie vykdomą VšĮ „Mes darom“ vykdomą projektą rasite paspaudę nuorodą.

Prevencinė veikla Žemaitijos nacionalinio parko vandens telkiniuose

Direkcijos specialistai 2024 metais vykdami į teritorijos patikrinimus ar vykdydami kitas veiklas teritorijoje su savimi vešis ir tabakines. Jos bus nemokamai dalinamos visiems prie vandens telkinių arba juose sutiktiems žvejams. Esant palankiems orams ir saugiai užšalus vandens telkiniams planuojama surengti tabakinių dalinimo akciją ir ant užšalusių vandens telkinių. Inciatyvos sumanytojai pabendravę su žvejais sužinojo, kad tinkamai išmesti nuorūkas būnant ant ledo yra sudėtinga, kadangi šiukšliadėžės paprastai yra krante. Ši problema yra itin aktuali, nes sušilus orams, ant ledo paliktos nuorūkos galiausiai atsiduria vandenyje, o vėliau upėmis nukeliauja iki pat Baltijos jūros.

Tikimės, kad ši akcija nors maža dalimi padės sumažinti Žemaitijos nacionalinio parko vandens telkinių, o ypač Platelių ežero taršą nuorūkomis.

Tabakinės taip pat bus dalinamos ir Platelių lankytojų centre (Didžioji g. 8, Plateliai) visiems pateikusiems žvejo bilietą.

 „Projektą „Nuorūka – ne sliekas, žuvies nesuviliosi“ įgyvendina VšĮ „Mes Darom“, UAB „Philip Morris Baltic“ užsakymu.”

Parengta pagal VšĮ „Mes Darom“ informaciją

Scroll to top