Žemaitijos nacionaliniame parke iniciatyva – „Nuorūka – ne braškė, vasara nekvepia“

2024-07-11 / Žemaitijos NP

Kišeninės tabakinės: naujas būdas kovoti su šiukšlinimu nuorūkomis

Žemaitijos nacionalinio parko direkcija siekdama mažinti gamtos taršą nuorūkomis prisijungė prie Aplinkos iniciatyvos organizacijos „Mes Darom“ edukacinės kampanijos „Nuorūka – ne braškė, vasara nekvepia“. Kampanija siekiama ne tik atkreipti dėmesį į šiukšlinimo problemas, bet ir mažinti šiukšlinimą nuorūkomis edukuojant visuomenę, bei pasiūlant unikalų sprendimą – specialias nuorūkoms susidėti skirtas kišenines tabakines.

„Visos upės veda į Baltijos jūrą“

Lietuvoje yra beveik 30 tūkstančių upių ir upelių, bei 2600–2800 ežerų. Visi šie vandens telkiniai susiję. „Mes Darom“ komunikacijos vadovas Edvardas Glušokas atkreipia dėmesį į jų  susietumą:

„Vien Nemuno baseinas dengia 70 % mūsų šalies teritorijos. Tai reiškia, kad nuorūka ar kita šiukšlė, patekusi į vieną vandens telkinį, keliauja į kitą, o galiausiai pasiekia Baltijos jūrą. Yra sakoma, kad „visi keliai veda į Romą“. Lietuvoje analogiškai galime sakyti, kad „visos upės veda į Baltijos jūrą“, – pasakojo E. Glušokas.

„Moksliniai tyrimai rodo, kad viena netinkamai išmesta ir į vandenį patekusi nuorūka, gali užteršti iki 500 litrų vandens, o jų irimo trukmė gali siekti net 15 metų, todėl norisi akcentuoti, kad nuorūka nėra tik popierėlis. Svarbu suprasti, kad bet kuri šiukšlė, palikta gamtoje, turi neigiamą poveikį aplinkai. Vandens ekosistemų būklė yra tiesiogiai susijusi su mūsų kasdieniais veiksmais, todėl raginame visus prisijungti prie šios kampanijos ir kartu mažinti šiukšlių kiekį mūsų aplinkoje“, – sakė E. Glušokas.

Nemokamos tabakinės – poilsiautojų patogumui

Šią vasarą ypatingas dėmesys skiriamas poilsiautojų švietimui ir atsakingam elgesiui prie vandens telkinių ir gamtoje. Įgyvendinant šią iniciatyvą nemokamai dalinamos nešiojamos daugkartinės tabakinės, į kurias bus galima tvarkingai išmesti nuorūkas, kai aplink nėra šiukšliadėžių. Specialiai šiai kampanijai sukurtos kišeninės tabakinės yra atsparios įvairioms oro sąlygoms. Daugiau informacijos apie „Mes Darome“ vykdomą iniciatyvą rasite paspaudę nuorodą.

Prevencinė veikla Žemaitijos nacionaliniame parke

Visą vasarą poilsiautojai atvykę į Žemaitijos nacionalinį parką ir užsukę į Platelių lankytojų centrą (Didžioji g. 8, Plateliai) galės gauti kišeninę tabakinę „Nuorūka – ne braškė, vasara nekvepia“, skirtą sudėti nuorūkoms. Tabakinės rūkantiems poilsiautojiems bus dalijamos ir per mūsų partnerius. Taip pat direkcijos specialistai vykdami į teritorijos patikrinimus ar vykdydami kitas veiklas teritorijoje su savimi vešis ir tabakines. Jos bus nemokamai dalinamos visiems prie vandens telkinių esantiems rūkantiems poilsiautojams.

Tikimės, kad ši akcija nors maža dalimi padės sumažinti Žemaitijos nacionalinio parko vandens telkinių ir ypač Platelių ežero, prie kurio poilsiauti atvyksta begale žmonių, taršą nuorūkomis. Elkimės gamtoje atsakingai.

Projektą „Nuorūka – ne braškė, vasara nekvepia“ įgyvendina VŠĮ „Mes Darom“ UAB „Philip Morris Baltic“ užsakymu.

Parengta pagal VŠĮ „Mes Darom“ informaciją.

Scroll to top