Verba Žemaitijoje

2020-04-03 / Žemaitijos NP

Artėjant Verbų sekmadieniui, trumpai apie žemaitiškas verbas. Žemaičių verba yra kadagys, prie jo pridedama viena kita gluosnio, išsprogusio beržo šakelė. Lietuvoje „Palmių sekmadienis“ dažniausiai vadinamas „Verbų sekmadieniu“. Dėl to, kad pas mus žmonės tą dieną į bažnyčią vietoj palmių atsineša verbų šakeles. Tai prisiminimas didingos eisenos, kai Kristus iškilmingai, kaip Karalius – Valdovas, įėjo į Jeruzalę, o žmonių minios, jam po kojomis klojo savo rūbus ir medžių (daugiausia palmių) šakas.
Tikėjimai (prietarai):
– Kas Verbų sekmadienį į bažnyčią nueina be verbos, tam velnias kiša į ranką uodegą palaikyti.
– Verbų dieną su verba plaka vienas kitą dėl to, kad nebūtų mieguisti. Piemenis plaka dėl to, kad bandą gindami neužmigtų.
– Jei nori, kad gyvuliai sveiki būtų, prikalk prie durų verbos (kadagio) kryželį.
– Parneš verbą į virtuvę ir pakišk po balkiu. O Velykų šeštadienį turi susirinkti visa šeimyna, pasidėti verbą ant stalo ir ją nukulti. Kad greitai visi kulia, kad juokiasi, reiškia visus metus gerai seksis darbai, bus visi linksmi. Nukulia, supila verbos spygliukus į maišelį ir pakabina. Jei kas numirs, tai šiais spygliais pasmilkys. Gyvulius smilkina, čerauninkus nubaido. Nukultos verbos stiebą iš karto reikia sudeginti.

Visuomenės informavimo skyriaus specialistė
Dalia Jakštienė

Scroll to top