Vasario 3-ąją Plokštinės gamtiniame rezervate paminėta Pasaulinė pelkių diena

2024-02-05 / Žemaitijos NP
Žmonių grupė eina pelke

Pelkės yra vienos iš biologiškai įvairiausių, dinamiškiausių ir produktyviausių ekosistemų Europoje, tačiau joms taip pat kyla ir didžiausia grėsmė. Per pastaruosius 100 metų Europoje išnyko apie 80% pelkių. Likusios yra labai nualintos žmogaus veiklos ir ypač pažeidžiamos klimato kaitos. Norint išsaugoti šią svarbią ekosistemą, būtina ne tik apsaugoti likusias pelkes nuo žalingo poveikio, gerokai padidinti jų atkūrimo mastą Europoje, bet ir visuomenei aktyviai pažinti ir suprasti šių gamtinių vertybių reikšmę.

Pasaulinė pelkių diena

Susipažinimui su pelkių ekosistemomis yra skirta Pasaulinė pelkių diena. Ji kasmet minima vasario 2-ąją. Minint šią dieną, siekiama skatinti tvarų gamtos naudojimą, prisidėti prie biologinės įvairovės išsaugojimo ir formuoti teigiamą požiūrį į pelkes, kaip unikalias ir jautrias ekosistemas. Šios dienos proga saugomų teritorijų direkcijos organizuoja žygius po vertingiausias šlapynes, žmonėms parodo jų grožį ir pasakoja apie išsaugojimo svarbą.

Žygis Plokštinės rezervate

Žygis Pasaulinei pelkių dienai Žemaitijos nacionaliniame parke surengtas vasario 3-ąją. (šeštadienį). Biologinės įvairovės skyriaus specialistai parinko puikų, 6 km ilgio žiedinį maršrutą, kuris vedė Plokštinės rezervatu į Juodupio pelkinį kompleksą. Šis kompleksas užima daugiau nei 80 ha plotą ir yra svarbus miškų ir pelkių buveinėmis su joms būdingomis saugomų augalų, grybų ir gyvūnų bendrijomis.

Žygio metu buvo aplankyta įspūdinga trikamienė eglė auganti rezervate, praeita pro buvusias partizanų slėptuves ir Endriuškaičių ežerą. Žygį vedė biologinės įvairovės skyriaus vyresnysis specialistas (ekologas) S. Sidabras ir specialistė (ekologė) M. Juozėnaitė.

Švietimo svarba

Esame įsitikinę, kad tokio pobūdžio renginiai ne tik praturtina dalyvių žinias apie pelkes, bet ir skatina kritinį mąstymą. Svarbu, kad visuomenė aktyviai įsitrauktų, suvoktų ir vertintų pelkių biologinę įvairovę bei suprastų, kaip kiekvienas gali prisidėti prie šios unikalios ekosistemos išsaugojimo. Tai yra mūsų bendras įsipareigojimas gamtai, kurį privalome įgyvendinti, siekdami palikti ateinančioms kartoms gyvybingą ir nepakartojamą šlapynių paveldą.

Straipsnio autorius: R. Augustinė (Lankytojų aptarnavimo skyrius)

Nuotraukų autorius: R. Augustinė

Scroll to top