SKATINS GAMTINIO TURIZMO PLĖTRĄ IR PRIEINAMUMĄ ŽMONĖMS SU NEGALIA

2017-06-15 / Žemaitijos NP


Dėl gamtinės įvairovės, kraštovaizdžio, švarios ir saugios aplinkos, Latvijos ir Lietuvos pasienio regionai turi palankų potencialą gamtinio tourizmo plėtrai. Norint jį išnaudoti skatinant pasienio regionų plėtrą, įskaitant verslumo plėtrą, šių metų gegužės menėsį Kuržemės planavimo regionas Latvijoje, bendradarbiaudamas su septyniomis savivaldybės iš Kuržemės regiono ir Lietuvos, ir trimis nacionaliniais ir regioniniais parkais Lietuvoje pradėjo vykdyti projektą, skirtą plėtoti tvarų turizmą Latvijos ir Lietuvos pasienio regionuose, siekiant padidinti lankytojų ir apsistojančių nakvynei skaičių regionuose.
Projekto įgyvendinimo laikotarpiu per 2 metus Latvijos ir Lietuvos pasienio regionuose numatoma įrengti 7 pėsčiųjų takus su įvairiais edukaciniais elementais, 2 poilsio aikšteles, 2 žaidimų aikšteles ir nuotykių parką vaikams, 2 apžvalgos bokštus, 2 apžvalgos platformas ir 7 pontonines prieplaukas, sukurti daugiau nei 40 gamtos takų žemėlapių, vaikščiojimo takų vaizdinį gidą, 10 gamtos objektų panaudoti garsinius sprendimus, pritaikytus žmonėms turintiems regėjimo problemų, organizuoti gamtos turizmo gidų Latvijoje ir Lietuvoje mokymus, taip pat atlikti kitas gamtos turizmo plėtros ir gamtos objektų prieinamumo gerinimo veiklas.
Gamtinis turizmas, be mėgavimosi gamtos lankytinomis vietomis, įprastai siejamas su aktyviu gyvenimo būdu – vaikščiojimu pėsčiomis, alpinizmu, važinėjimu dviračiais, plaukiojimu valtimis ir t. t. Dėl to gamtos takai įrengiami kartu su kitais vykdomais įvairiais teritorijų patobulinimo darbais, kuriais dažniausia siekiama suteikti galimybę naudotis gamtos objektu aktyviems keliautojams, dažnai pamirštant žmones su negalia. Todėl šiai visuomenės daliai priėjimas prie gamtos objektų yra ribotas. Turizmo pramonė šiais laikais susiduria su iššūkiu, kaip pritaikyti gamtos turizmą žmonėms su negalia ir kaip paskatinti šią visuomenės dalį prisijungti prie gamtos turizmo veiklų. Todėl atkreipiame dėmesį, kad didelė dalis projekto veiklų yra skirtos pritaikyti gamtos objektų infrastruktūrą ir turizmo pasiūlą žmonėms su negalia bei skatinti juos dalyvauti gamtinio turizmo veiklose.
Projekte yra numatyti du pagrindiniai komponentai – gamtos objektų infrastruktūros plėtros veiklos (statyba, rekonstrukcija, patobulinimas) ir kompetencijos didinimo ir rinkodaros veiklos (mokymai gamtinio turizmo gidams ir turizmo specialistams, seminarų ir konferencijų apie gamtos objektų infrastruktūros pritaikymą ir turizmo pasiūlą žmonėms su negalia organizavimas, rinkodaros veiklos, siekiant skleisti informaciją apie gamtinio turizmo galimybes tiek vietos, tiek užsienio keliautojams, taip pat žinoma, ir žmonėms su negalia).
Pagal infrastruktūros plėtros veiklas Latvijoje jau šiais metais numatyta rekonstruoti ir pratęsti pėsčiųjų taką palei jūrą Ruojos savivaldybėje, įrengti taką palei Usmos ežerą Ventspilio savivaldybėje, pastatyti stebėjimo bokštą šalia Satinio tvenkinių Saldaus savivaldybėje, pradėti pėsčiųjų takų statybą palei Ventos upę Skrundoje ir Kuldygoje, taip pat pradėti parengiamuosius turizmo infrastruktūros prie Durbės ežero gerinimo darbus. Pagal infrastruktūros plėtros veiklą Lietuvoje šiemet planuojama vykdyti Jauryklos parko Kretingoje gerinimo darbus, pradėti apžvalgos platformos prie Platelių ežero Žemaitijos nacionaliniame parke renovaciją, taip pat pradėti parengiamuosius pontoninių prieplaukų statybos Aukštaitijos nacionaliniame parke darbus bei gerinti turizmo infrastruktūrą, siekiant didinti Kirkilų karstinių ežerų prie Biržų regioninio parko prieinamumą lankytojams. Dauguma infrastruktūros plėtros veiklų bus specialiai pritaikytos tam, kad neįgalieji galėtų pasiekti gamtos objektus.
Pagal kompetencijos didinimo ir rinkodaros veiklą šiemet Kurzemės regionas numato kurti mokymų programą 25 gamtinio turizmo gidams, taip pat suorganizuoti patirties mainų vizitą Lietuvoje 25 turizmo specialistams iš Kuržemės regiono ir 30 projekto partnerių iš Kuržemės regiono bei Lietuvos turizmo specialistų vizitą Suomijoje, taip pat suorganizuoti 50 savivaldybių ir gamtos saugomų teritorijų turizmo specialistų, įskaitant turizmo paslaugų teikėjų ir infrastruktūros plėtotojų iš Latvijos ir Lietuvos konferenciją, kurios tikslas – pradėti diskusijas ir atkreipti dėmesį į turizmo pramonės iššūkius, susijusius su turizmo infrastruktūros ir paslaugų pritaikymu žmonėms su negalia.
Projektas „Gamtinio turizmo pritaikymas visiems (UNIGREEN)” Nr. LLI-010 įgyvendinamas 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis. Projekto bendras finansavimas yra 1 176 867,14 eurų, iš kurių ERPF lėšos sudaro 1 000 337,07 eurų. Projektą įgyvendina Kuržemės planavimo regionas, šešios šios apskrities savivaldybės Latvijoje (Durbės, Kuldygos, Ruojos, Saldaus, Skrundos ir Ventspilio savivaldybės), viena savivaldybė Lietuvoje (Kretingos rajono savivaldybės administracija) ir trys nacionaliniai ir regioniniai parkai Lietuvoje (Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija, Biržų regioninio parko direkcija ir Žemaitijos nacionalinio parko direkcija).
Daugiau informacijos apie projektą galima rasti Kuržemės planavimo regiono svetainėje www.kurzemesregions.lv ir www.zemaitijosnp.lt
Šis pranešimas parengtas Europos Sąjungos paramos lėšomis. Už aprašymo turinį atsakingas Kuržemės planavimo regionas ir jokiomis aplinkybėmis negali būti laikomas atspindinčiu Europos Sąjungos poziciją.

Informaciją parengė:
Alise Lūse
UNIGREEN projekto vadovė
Kurzemės planavimo regionas
Tel .: + 371 26567874, alise.luse@kurzemesregions.lv

Scroll to top