PAST

Apsaugos prioritetai Žemaitijos nacionaliniame parke – europinės svarbos saugomos paukščių rūšys: jerubė (Tetrastes bonasia), griežlė (Crex crex) ir gulbė giesmininkė (Cygnus cygnus).

Jerubė (Tetrastes bonasia). Tai  vištinių būrio sėslus miško paukštis. Mėgsta eglynus su lapuočių medžių, ypač alksnių, beržų ir lazdynų priemaiša. Miške didesnę gyvenimo dalį praleidžia ant žemės, kur krauna ir lizdą. Išperi iki dešimties jerubiukų. Pagal 2016 m. valstybinio aplinkos monitoringo duomenis nacionaliniame parke gyvena daugiau kaip 350 jerubių porų. (Balsas)

Griežlė (Crex crex). Tai globaliai nykstantis atviro kraštovaizdžio paukštis, dažniausiai aptinkamas natūraliose, kultūrinėse pievose, esančiose prie upelių, sausinimo kanalų, ežerų. Vienas patinėlis dažniausiai turi po kelias pateles. 2017 m. valstybinio aplinkos monitoringo metu užregistruoti 6 patinėliai. (Balsas)

Gulbė giesmininkė (Cygnus cygnus). Turbūt visi pažįstame dažną paukštį gulbę nebylę. O štai jos artimą giminaitę gulbę giesmininkę ne kiekvienam tekę matyti, mat šalyje ji reta, įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Skirtingai nuo nebylės, gulbė giesmininkė labai triukšminga. Balsas toli girdimas, primena trimitu išgaunamus garsus. Giesmininkė atskiriama ir iš snapo: jo pagrindas geltonas, galas (mažiau nei pusė snapo) – juodas, o nebylės snapas oranžinės ar raudonos spalvos su juodos spalvos dėme ir gumbu ties antsnapio pamatu. Žemaitijos nacionaliniame parke gulbės giesmininkės peri pelkėtose vietose, supamose miškų ar besišliejančiose prie jų, didelėse bebravietėse. 2017 m. valstybinio aplinkos monitoringo metu užregistruota 21 gulbių giesmininkių pora, 13 iš jų perėjo ir susilaukė palikuonių.

 

Scroll to top