Pievose, dirbamuose laukuose pavieniai išaugę ar žmogaus pasodinti išskirtinio amžiaus, matmenų, formų ąžuolai, liepos, klevai ir kiti medžiai atvirame kraštovaizdyje yra gerai matomi, tampa ypatingais estetiniais tos vietovės akcentais. Jie dažnai būna apipinti legendomis, pasakojimais – yra tapomi, fotografuojami. Apsilankę senuose, istoriniuose dvarų parkuose grožimės senų ir storų medžių grupėmis, alėjomis, išlikusiais statiniais. Daugelio nepastebėti lieka kuklesnių išmatavimų, mažesni, bet gilesnę praeitį menantys medžiai ir krūmai. Vienas tokių yra Europinis kukmedis (lot. Taxus baccata l.), augantis Šateikių dvaro parke.
Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos specialistai pavasarį apsilankę buvusio Šateikių dvaro parke, atkreipė dėmesį į senų liepų paunksmėje augantį Europinį kukmedį. Minėtas medis, atitiko šios rūšies medžiams keliamus Lietuvos botaninių gamtos paminklų kriterijus. Preliminariais matavimais jo aukštis yra apie 10,7 m., o apimtis 1,30 m kamieno aukštyje yra 1,86 m.
1973 metais išleistoje knygoje „Dendrologija“ aprašoma, kad šis spygliuotis medis yra vienas iš dviejų seniausių Europinių kukmedžių augančių Lietuvos teritorijoje. Tuo metu buvęs apie 9 m aukščio ir 0,5 m skersmens. Kitas, tokių pat parametrų medis yra Švėkšnos parke. XIX amžiaus botanikai nurodė, kad kukmedžiai augę Prienų, Raseinių ir Švėkšnos apylinkių miškuose. Šiuo metu savaiminio kukmedžio Lietuvoje nėra. Natūraliai kukmedžiai yra paplitę Vakarų Europoje, kur užauga 10-17 m aukščio, gyvena iki 700-1000 metų ir ilgiau. Tuo tarpu,manytina, kad Šateikių medžio amžius gali siekti rūšies amžiaus vidurkį ir daugiau. Palyginti neaukšti šios rūšies medžiai ir krūmai auginami sodybose ir parkų želdiniuose. Auginantiems juos, privalu žinoti, kad augalas yra nuodingas, ypač -jų spygliai.
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ekspertai aplankė ir įvertino Šateikių dvaro vertybes, o aprašytą Europinį kukmedį planuoja įtraukti į Valstybės saugomų medžių sąrašą. Iki šiol šios rūšies medžio sąraše nebuvo.
Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos
Kraštotvarkos skyriaus vyresnysis specialistas
S. Sidabras
Žemaitijos nacionalinio parko direkcija.
Biudžetinė įstaiga. Didžioji g.10, Plateliai, LT-90420 Plungės raj.
+370 448 49231
+370 448 49337
znp@zemaitijosnp.lt
Zemaitija National Park Directorate
Didžioji str. 10, Plateliai, LT-90420, Plungės dstr., Lithuania
Įmonės kodas: 191440964
PVM mokėtojo kodas: LT914409610, duomenys kaupiami juridinių asmenų registre.
Steigėjas - Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Puslapio sukūrimas dalinai finansuotas Europos Sąjungos 2014-2020m. Interreg V-A Pietų Baltijos bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis.