RINKDAMI BARAVYKUS – SURASKITE MANERHEIMO GRYBINUKĄ

2020-09-08 / Žemaitijos NP

Ruduo – grybų sezonas. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Metodinis analitinis centras kviečia ieškoti ne tik baravykų, bet ir juose gyvenančių retų vabalų  – Manerheimo grybinukų. Siekiant, kad plačioji visuomenė labiau pažintų saugomas rūšis, skelbiamas konkursas: suradus, nufotografavus ir pranešus tikslias Manerheimo grybinuko buveinės koordinates, laukia prizas.

Kaip rasti šį retą vabalą? Grybaudami dažnai randame grybų, kuriuos graužia mažos kirmėlytės – grybinių uodukų lervos. Tokių kirmėlyčių gausu lepšių kepurėlėse. Pasirodo, kad yra padarų, kurie minta šiomis lervomis. Nenuostabu: gamtoje įprasta, kad vieni gyvūnai valgo kitus. Grybinių uodukų lervomis minta vabalai, vadinami grybinukais. Lietuvoje aptiktos trys jų rūšys.

Pats rečiausias iš jų − Manerheimo grybinukas (Oxyporus mannerheimii) išsiskiria juoda spalva. Tai nedidelis (apie 7−9 mm) trumpasparnis vabalas. Baravykų, raudonviršių, lepšių kepurėlėse stipriais žandais jis išgraužia takus, kuriuose ir medžioja lervas. Grybo kepurėlės apačioje matoma išėjimo landa, primenanti kurmiarausį.

Daugiau skaitykite: https://vstt.lrv.lt/lt/naujienos/rinkdami-baravykus-suraskite-manerheimo-grybinuka 

Scroll to top