Reiskių telmologiniame draustinyje dėmesys biologinės įvairovės išsaugojimui

2015-10-22 / Žemaitijos NP

Įgyvendinant Europos ekonominės erdvės finansuojamą projektą Nr.EEE-LT03-AM-01-K-01-008 „Biomasės kompostavimo mechanizmo sukūrimas, išsaugant biologinę įvairovę Natura 2000 teritorijose“ Reiskių valstybiniame telmologiniame draustinyje šiemet  atkurta 101 ha užleistų vertingų  pievų buveinių. Visos atkurtos natūralios, pusiau natūralios pievos ir ganyklos yra VĮ Telšių miškų urėdija priklausančioje valstybinių miškų žemėje. Pirmiausia iš šių plotų buvo iškirsti menkaverčiai krūmai bei medžiai, susidariusi biomasė  susmulkinta ir panaudota biokuro gamybai. Nuo rugsėjo pradžios, kai peržydėjo pievų žolynai, sumažėjo įvairių vabzdžių aktyvumas, su projekto metu įsigyta technika  buvo imtasi pievų  šienavimo darbų. Tai buvo nelengvas iššūkis  Telšių miškų urėdijos darbuotojams, nes  apie 20 metų nešienautos pievos buvo akmenuotos, kupstėtos, po krūmų iškirtimo kelmuotos, vietomis pelkėtos, kai kur išknistos šernų.

Šių metų rugsėjo 14 dieną VĮ Telšių miškų urėdijos bei Žemaitijos nacionalinio parko darbuotojai  buvo pakviesti į projekto viešinimo seminarą. Jo metu Žemaitijos nacionalinio parko Gamtos skyriaus vedėja projekto vadovė Marija Jankauskienė supažindino su projekto veiklomis, jų įgyvendinimo eiga. To paties skyriaus vyriausioji specialistė Gitana Sidabrienė pristatė iliustruotą pranešimą apie tai kas saugoma Reiskių telmologiniame draustinyje.  Po pranešimų visi vykome į draustinyje esančias, projekto  metu tvarkomas Palioniškų kaimo pievas. Draustinio pievose gyvena visoje Europoje nykstančios griežlės, tuoktuvėms susirenka negausiai išlikę tetervinai, maitinasi reti plėšriųjų paukščių atstovai-vapsvaėdžiai, ereliai rėksniai, jūriniai ereliai, pievinės ir nendrinės lingės, pelėsakaliai. Atkurtose tarpumiškių, paupių pievose susidaro mikroklimatas, jose labai gausu įvairių vabzdžių, kitos gyvasties,  medingų, vaistingų  bei retų augalų.

Viešinamojo seminaro dalyvius nustebino ne tik naujas traktorius, bet ir prie jo prikabinta net 16 m ilgio priekaba, į kurią  teleskopinio krautuvo pagalba buvo kraunamai rulonai. Į vieną priekabą mūsų akyse buvo pakrauti net 56 rulonai, kurie iškeliaus į urėdijos medelyne projektuojamą kompostavimo aikštelę.

Daug kas žino Reiskių tyrą, bet nedaugelis yra per jį keliavęs. Vadovaujami Kulių girininko Vytauto  Zavadzkio visi seminaro dalyviai nuo Reiskių kaimo patraukė į akimis neaprėpiamą aukštapelkę. Tyro salos pievutėje pamatėme dar žydinčias juodgalves bajores.  Pasigrožėjome rudenėjančiu skroblynu, kuriame pavasarį sužydi labai reta Lietuvoje svogūninė dantažolė. Nusipaveikslavome prie išlikusio labai seno ąžuolo. Grįždami per ežerokšnių ir klampynių bei praplaišų raizgalynę aptikome saulėje besišildančią gyvatę, pakėlėme labai retą balinę pelėdą.  Sugrįžę  aptarėme dienos įspūdžius, tolimesnes projekto įgyvendinimo veiklas.

 

Nuotraukos iš viešinimo seminaro, kuris vyko įgyvendinant projektą Nr.EEE-LT03-AM-01-K-01-008 „Biomasės kompostavimo mechanizmo sukūrimas, išsaugant biologinę įvairovę Natura 2000 teritorijose“ 2015 m. spalio 14 d.

 

Projekto vykdytojas:                                                       Projekto partneris:

Scroll to top