Projektas „Senųjų ąžuolų kelias auksavabaliui Lietuvoje ir Latvijoje”

2024-07-18 / Žemaitijos NP

Žemaitijos nacionalinio parko direkcija drauge su kitais partneriais iš Lietuvos ir Latvijos (pagrindinis projekto partneris – Lietuvos gamtos fondas) įgyvendina projektą „Senųjų ąžuolų kelias auksavabaliui Lietuvoje ir Latvijoje”. Projekto LIFE Osmo Baltic metu siekiame apsaugoti Osmoderma eremita (niūriaspalvio auksavabalio) rūšį įsteigdami tarpvalstybinį ekologinį tinklą, kuris sujungs Lietuvos ir Latvijos populiacijas. Pradinis projekto tikslas – suinventorizuoti senolius medžius, kurie potencialiai galėtų tapti ar jau yra tapę buveinėmis šiai retai ir saugomai rūšiai. Kone kasdien mūsų gamtininkai keliauja į gamtą, aprašo senolius medžius ir kaupia apie juos duomenis. Vasara – tinkamiausias metas ieškoti niūriaspalvių auksavabalių, tad šiam tikslui medžiuose kabinamos feromoninės gaudyklės, pritraukiančios vabalus. Auksavabalius pastebėti nelengva, gaudyklės tikrinamos kas porą dienų, bet pagrindinis galimos buveinės įvertinimas vyksta įdėmiai apžiūrint medžius bei ten esančius vabalų ekskrementus.

Užteko antradienio popietę žvilgtelti į lauko termometro stulpelį, kad pasidarytų aišku, jog šią savaitę ženkliai padidėjusi galimybė atrasti niūriaspalvį auksavabalį ir turime būti labai atidūs!

Ir ką jūs galvojate? Vos po dienos, trečiadienį, mūsų gamtininkas Algimantas Plungės parke pakabintose feromoninėse gaudyklėse rado du šios rūšies vabalus! Abu skirtinguose medžiuose, vienas įsitaisęs liepoje, o kitas – ilgaamžiame kleve. Atrandame vis naujų buveinių ir tai labai džiugina!

Išsaugokime senuosius medžius – jų kamienai tai namai milijonams kitų!

Projektą finansuoja Europos Sąjungos aplinkos ir klimato politikos programa (LIFE), Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija ir Latvijos Respublikos Valstybinė regioninės plėtros agentūra.

Atsakomybės ribojimas: iš dalies finansuojama Europos Sąjungos. Išsakyti požiūriai ir nuomonės

yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar CINEA požiūrį bei nuomonę. Nei

Europos Sąjunga, nei pagalbą teikianti institucija negali būti už jas atsakingos.

Daugiau informacijos: https://zemaitijosnp.lt/saugome/life22-nat-lt-101113698-life-osmo-baltic/

LIFE Osmo Baltic projekto administratorė Audronė Petreikė

Scroll to top