„Praeities žvalgas“ Černobylio katastrofos zonoje

2016-02-29 / Žemaitijos NP

Vasario 19 dieną Šaltojo karo ekspozicijos lankytojų centre įvyko susitikimas su keliautoju, publicistu, verslininku, viešųjų ryšių ir rinkodaros specialistu, televizijos laidų prodiuseriu, Lietuvos šaulių sąjungos nariu Šarūnu Jasiukevičiumi, internete žinomu kaip „Praeities žvalgas“. Kartu su šešiais draugais jis leidosi į 112 kilometrų žygį po Černobylio katastrofos zoną. Tai pirmieji lietuviai, pėsčiomis įveikę tokį atstumą iki atominės elektrinės avarijos zonos centro ir atgal. Iš viso į ekspediciją išsiruošė šešių žmonių grupė, tačiau kelionę baigė tik penki, tarp kurių – viena moteris.
Vadinamieji „stalkeriai“ turi būti pasirengę ne tik psichologiškai, turėti daug žinių, bet ir būti fiziškai stiprūs. Juk įveikiama nemažai kilometrų, kurių dauguma keliaujama naktimis ir per sulaukėjusią gamtą, miškus. Būtina saugotis laukinių šernų, vilkų, lūšių, meškų, tačiau labiausiai bijoti reikia žmonių, ieškančių metalo, nusikaltėlių, besislapstančių miškuose, ir visada patruliuojančios policijos. Buvo ruošiamasi ir itin dideliam užterštumui radioaktyviosiomis medžiagomis. Leistina norma yra 0,1 mikrosiverto per valandą. O Pripetės miesto kai kurių objektų radiacinis fonas viršija leistinas normas 1 000–1 900 kartų. Katastrofos padarinius likvidavusių gaisrininkų drabužiai normas viršija 650 tūkstančių kartų. Šalia tvenkinio, kuris yra paverstas radioaktyviųjų atliekų kapinynu, neauga jokia augmenija.
Tačiau visus sunkumus atpirko ir patirti įspūdžiai, ir pamatyti vaizdai. Š. Jasiukevičiaus žodžiais: „Tai įspūdinga vieta visiems katastrofų zonų tyrinėtojams.“ O paklausus, kas traukia į tokias pavojingas vietas, atsakymas buvo, kad jau labai daug kas pasaulyje pamatyta, tad dabar norisi patirti tai, kas ekstremalu. Ir netolimoje ateityje Šarūnas ruošiasi aplankyti patį šalčiausią mūsų planetos kampelį kartu su visa savo šeima.
Kelionės, jų įspūdžiai, ko negali kartais patirti ar pamatyti pats, domina tikrai ne vieną. Pasiklausyti neeilinio pasakojimo susirinko geros trys dešimtys žmonių iš Mažeikių, Telšių, Plungės, Platelių, Žemaičių Kalvarijos ir aplinkinių gyvenviečių.

 

 

Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos specialistė (gidė)

Judita ŠATKAUSKIENĖ

 

Scroll to top