Plinkšių apylinkės (21,2 ha) Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2019 m. gegužės 30 d. sprendimu įtrauktos į vietovių, atitinkančių gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus, sąrašą, skirtą pateikti Europos Komisijai. Vertybės, dėl kurių atrinkta vietovė – 6510 Šienaujamos mezofitų pievos (2,2 ha) ir niūriaspalvis auksavabalis (10,7 ha).
Šienaujamos mezofitų pievos yra svarbios dėl didelės žolinių augalų įvairovės, o ir daug gyvūnų rūšių čia randa prieglobstį.
Niūriaspalvis auksavabalis (Osmoderma barnabita) – labai reta vabalų rūšis. Ji įrašyta į Tarptautinę raudonąją knygą (IUCN Red List), Europos Sąjungos Buveinių Direktyvos 2-ąjį priedą, kuriame pažymėta kaip prioritetinė rūšis, Lietuvos raudonąją knygą. Toks didelis dėmesys jam skiriamas ne tik dėl to, kad tai labai įdomi ir graži rūšis. Niūriaspalvis auksavabalis yra indikatorinė, skėtinė rūšis. Tai reiškia, kad išsaugoję šį vabalą, išsaugosime ir kitas su senų medžių drevėmis susijusias rūšis: žvaigždėtuosius pseudoskorpionus, marmurinius auksavabalius, aštuoniataškius auksavabalius, europinius plačiaausius, didžiąsias miegapeles, krokinius minkštenius ir kt.
Tai įspūdingos išvaizdos vabalas, kuris didžią savo gyvenimo dalį praleidžia brandžių lapuočių medžių viduje. Vabalo kūno ilgis 22–32 mm, kūnas masyvus, tamsiai rudas, metališkai blizgantis, plikas. Vabalo lervos Lietuvoje vystosi 2–4 metus trūnijančioje gyvų lapuočių, dažniausiai ąžuolų, medienoje. Mūsų klimato sąlygomis toks ąžuolo kamienas dar turi būti įšildomas saulės. Plinkšių dvaro sodybos parke yra tinkamos sąlygos niūriaspalviui auksavabaliui: daug senų, stambių drevėtų medžių, tarp medžių daug erdvės, parkas prižiūrimas, tvarkomas, todėl nesiformuoja pomiškis.
Pamatyti suaugėlį niūriaspalvį auksavabalį yra sudėtinga, nebent liepos – rugpjūčio mėnesiais, kai jie skraido, o gyvena maždaug mėnesį.
Niūriaspalvių auksavabalių buveinėse negali būti iškertami seni drevėti ir džiūvantys medžiai, ypač ąžuolai; skatinama palikti nenukirstus nusilpusius, pažeistus ar išvirtusius brandžius lapuočių medžius.
Buveinė Plinkšių dvaro sodyboje
Lietuvos gamtos fondo nuotr. Niūraspalvis auksavabalis
Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėja
Daiva Abrutė
Žemaitijos nacionalinio parko direkcija.
Biudžetinė įstaiga. Didžioji g.10, Plateliai, LT-90420 Plungės raj.
+370 448 49231
+370 448 49337
znp@zemaitijosnp.lt
Zemaitija National Park Directorate
Didžioji str. 10, Plateliai, LT-90420, Plungės dstr., Lithuania
Įmonės kodas: 191440964
PVM mokėtojo kodas: LT914409610, duomenys kaupiami juridinių asmenų registre.
Steigėjas - Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Puslapio sukūrimas dalinai finansuotas Europos Sąjungos 2014-2020m. Interreg V-A Pietų Baltijos bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis.