Platelių tradicinių amatų centras – tradicijų puoselėjimo židinys

2018-12-17 / Žemaitijos NP

Plateliai žmones traukia ne vien dėl garsaus, legendomis apipinto ežero, muziejinių ekspozicijų gausos, tradicinių Joninių ir Užgavėnių švenčių, bet ir dėl galimybės išmokti senųjų amatų. 2012 m. gruodžio mėnesį duris atvėrusiame Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centre verda  gyvenimas, grąžinantis žmones į protėvių namus, kai juose vakarais dūzgė verpimo ratelis,   kvepėjo bičių vaško žvakės, o ant stalo garavo mieliniai blynai. Galbūt dėl šios priežasties čia apsilanko vis daugiau žmonių.

Vos priėjus prie amatų centro, įsikūrusio buvusiame Platelių dvaro sodybos daržovių rūsyje, girdisi poškėjimas. Tai – audėjėlės staklėse dunda, „primušinėdamos“ siūlus, kad audinys nebūtų „skystas“. Kiekvienas, iš anksto suderinęs laiką, čia gali atvykti ir ne tik išmokti audimo amato, bet ir nusiausti spalvingą skudurinį takelį savo namams. O panorėję tikro žemaitiško valgio, gali sudalyvauti kulinarinio paveldo edukacinėje programoje, kur ne tik „pakaštavos“, bet ir išmoks pasigaminti cibulynę, kanapynę ir kitus tradicinius valgius. Mažuosius ypač vilioja centre kepami čirviniai ir mieliniai Užgavėnių blynai ar gardžiai kvepiančio, ką tik iš senovinio duonkepio ištraukto mielinio pyrago kvapas. Tad nenuostabu, kad didžioji dalis lankytojų užsisako, būtent, šias edukacines programas. Ne galutiniais duomenimis 2018 metais maisto gaminimo edukacinėse programose dalyvavo daugiau nei 800 vaikų ir suaugusiųjų.

Iš senųjų amatų edukacinių programų populiariausia yra žvakių liejimo. Joje šiais metais dalyvavo apie 500 dalyvių. Tad jei tradicinių amatų centre pakvimpa medumi, vadinasi, liejamos vaškinės žvakės ir pasakojama, kodėl jos svarbios mūsų kultūrai. Ne mažiau įdomūs ir kiti edukaciniai užsiėmimai, kurių įvairovė centre iš tiesų didelė. Čia galima sužinoti pynimo, siuvinėjimo, mezgimo, vėlimo paslaptis, išmokti senovinio medžio drožybos amato. Užsukus į „ne tik vyrų“ karalystę – medžio dirbtuves dažnas nustemba kiek senovėje buvo naudojama įmantriausių įrankių –  kaltų, vedegų ir kirvių, padedančių prakalbinti medį.

O amatų centro mansardoje rimčiau susidomėję senaisiais amatais gali tikėtis edukacinių programų su laikinu apgyvendinimu svečių kambariuose. Čia paklotos patogios, pagal senovinius pavyzdžius, pagamintos lovos, įrengti  7 kambariai. Šia paslauga per 2018 m. pasinaudojo jau 114 lankytojų.

Šalia amatų centro –  senas Platelių dvaro parkas, legendomis apipintas Raganos uosis,  spalvinga Užgavėnių ekspozicija ir paslaptingas Platelių ežeras… Kasmet amatų centras sulaukia daugybės lankytojų iš ikimokyklinių įstaigų ir mokyklų, čia pradeda lankytis darbo kolektyvai, bendrai ir prasmingai veiklai susiburia giminės bei draugai. Šiemet Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centro veiklose sudalyvavo daugiau  3000 dalyvių, buvo suorganizuota apie 200 edukacinių užsiėmimų.

 

Lankytojų aptarnavimo skyriaus

Visuomenės informavimo specialistė Daiva Vaškienė

Scroll to top