Platelių ežere – kalnų ežero efektas

2018-07-27 / Žemaitijos NP

Platelių ežeras yra lyg kalnų ežeras, nes jo baseinas palyginus mažas – 4700 hektarų. Baseinas tik 3 kartus didesnis už patį ežerą, todėl ežero vandens lygis labai priklauso nuo kritulių. Praėjusių metų pabaigoje iškrito gausūs krituliai, o vėliau jie buvo tik epizodiški, tad ir Platelių ežero vandens lygis nuolat krenta. Šių metų sausio 3 dieną užfiksuotas absoliučiai aukščiausias vandens lygio rekordas – 146,6746 m virš jūros lygio, o liepos 2 d. tik 146,2039 m virš jūros lygio. Iki absoliučiai žemiausio lygio trūko tik 4 cm. Tad šiais metais vandens lygio svyravimas yra absoliutus – 0,47 m. Toks vandens lygio kritimas ypač pastebimas rytinėje ežero pakrantėje, kur pakrantės labai seklios.

Dar vienas rekordas susijęs su gamtos sąlygomis – tai vandens temperatūra. Mūsų matavimai atliekami 1 m gylyje, tad paviršiuje vanduo yra dar šiltesnis. Birželio 3 dieną užfiksuota šių metų šilčiausia vandens temperatūra – 22,541 0C. Absoliučiai aukščiausia vandens temperatūra 1 m gylyje išlieka užfiksuota 2016 m. liepos 3 d. – 23,217 0C.

Karšta ir sausa vasara Platelių ežerui įtakojo gana ankstyvą ,,vandens žydėjimą“. Taip vadinamas dumblių arba melsvabakterių telkinių susidarymas. Jau stebėjom keletą mėlyno ,,žydėjimo“ atvejų. Vandens ,,žydėjimas“ –  aktuali ir sudėtinga tema, tad baigdamas noriu tik perspėti poilsiaujančius prie vandens telkinių, kad bristi į mėlyną vandenį gali būti kenksminga sveikatai. 74 proc.  melsvabakterių išskiria nuodingų toksinų, kurie sukelia odos alergiją. Paltelių ežere nėra atlikti išsamūs melsvabakterių tyrimai, tad negaliu pasakyti apie ,,mėlyno“ vandens poveikį žmogui.

Kraštotvarkos skyriaus vyresnysis specialistas

Sigitas Kvašinskas

Scroll to top