Platelių ežeras ekspertų akimis

2015-05-05 / Žemaitijos NP

Nendrė iš graikų kalbos išvertus reiškia augalas, tinkamas tvoroms tverti. Lietuvoje auga paprastoji nendrė ir „okupuoja” seklias vandens telkinių pakrantes. Platelių ežero pakrantės – ne išimtis. Intensyvus trąšų naudojimas, didelis biogeninių medžiagų kiekis skatina vandens telkinių užaugimą nendrėmis.

Jaunos nendrės turi daug baltymų, cukrinių medžiagų ir gyvuliai jas mėgsta. Tačiau vėliau nendrių maistingumas smarkiai krinta. Šiurkščių nendrių stiebai tinkami stogams dengti, pynimo darbams. Galima naudoti kaip kurą. Rudenį nendrėmis aprišami medeliai saugant nuo žvėrelių daromos žalos.

Balandžio 27-29 d. Žemaitijos nacionaliniame parke viešėjo projekto „Baltic@your service“ darbo grupė. Projekto partneriai iš Švedijos (Hoor savivaldybės, Stocholmo universiteto), Estijos (Tartu universiteto), Danijos (Allerod savivaldybės) ir Lietuvos (Klaipėdos universiteto) susipažino su Platelių ežero apylinkėmis, teritorijos vertybėmis ir jų apsaugos problematika.

Užsienio ekspertai svarstė ne tik žuvusių nendrių stiebų volų panaudojimo klausimą, bet ir ežero intakų vandens stebėsenos (monitoringo) vykdymą. Individualių nuotekų valymo įrenginių veikimo kontrolė – vienas svarbiausių darbų. Be to, būtina gyventojus informuoti apie apvalytų ar nevalytų nuotekų patekimo į upelius, ežerą žalą. Buvo pristatyta ir aplinkosauginė akcija „ŠVARUS EŽERAS“. Užsieniečiai mielai dalinosi patirtimi kaip tiriami varliagyviai, vėžių populiacijos, kaip įrengiami gyvūnų migracijos koridoriai. Aptarti naujausi vandens taršos tyrimo metodai, biologinės įvairovės nustatymas naudojant DNR tyrimą. Užsienio ekspertus stebino Platelių ežero vandens skaidrumas, siekinatis iki 7 m gylio.

Projekto darbo grupė ruošia naują paraišką ES lėšoms gauti.  Planuojama įgyvendinti konkrečias veiklas pilotinėse teritorijose, tame tarpe ir Platelių ežero baseine.

 

Kraštotvarkos ir informacijos skyriaus

vyr. specialistė E. Lydienė

Scroll to top