Platelių dvaro sodybos slėpiniai

2016-11-22 / Žemaitijos NP

Atėjusi žiema ir atšalę orai tikrai nereiškia, kad reikėtų užsidaryti namuose. Visi norintys turiningai praleisti laiką gali tai padaryti apsilankę Plateliuose. Platelių dvaro svirne ir arklidėje įrengtos puikios Žemaitijos nacionalinio parko ir Užgavėnių ekspozicijos, kurios mena Platelių senovės, dvaro, gamtos ir etnografijos, bei Užgavėnių istorijas bei papročius. Visa tai skirta geriau susipažinti su mūsų kultūra ir protėvių gyvenimu.  Ekspozicijos įrengtos šiuolaikiškai, panaudojant išmaniasias technologijas. Čia ne tik suaugę, bet ir vaikai ras kažką, kas patrauks jų dėmesį.

Žemaitijos nacionalinio parko ekspozicijoje galima susipažinti su Platelių senovės istorija iki XVII a. Mažai kas žino, kad pirmasis Platelių dvaras ir Platelių gyvenvietė buvo prie ežero, Šventorkalnio pusiasalyje. O Šventorkalnio pusiasalis mediniu, 280 m ilgio tiltu buvo sujungtas su garsiąja Pilies sala, kurioje dar išlikę buvusių gynybinių įtvirtinimų (senovinių įvairių amžių pilių) pėdsakai. Dar ir dabar plaukiojant Platelių ežere galima pamatyti tilto polių liekanas. Ekspozicijoje saugomi ir du senieji Platelių luotai. Kitoje ekspozicijos dalyje pristatoma paskutinių Platelių dvaro savininkų  –  grafų Šuazelių gyvenimo istorija, pasakojama apie unikalius medinius Platelių dvaro rūmus, kurie sudegė 1943 m. Išliko tik ūkiniai pastatai  (kluonas, rūsys, svirnas, arklidė),  oficina, sodininko namas. O naujai įrengtoje modernioje gamtos ekspozicijoje galima susipažinti su Žemaitijos nacionalinio parko gamtos paveldu. Šį ekspozicijos dalis ypatingai pradžiugina mažuosius lankytojus. Visi besidomintys Žemaičių krašto etnografija daug įdomaus sužinos etnografinėje ekspozicijos dalyje, kur pristatomi senoviniai žaidimai, amatai, žemaičių senosios tradicijos, kulinarinis paveldas ir kt. Visas šias temas apjungia K. Striaupos medžio drožiniai.

Platelių dvaro arklidėje įrengtas ir dar viena ekspozicija – Užgavėnių. Tai vienintelis Lietuvoje Užgavėnių muziejus. Čia gausu tradicinių ir dekoratyvinių kaukių, kurios buvo renkamos apie 20 metų ir šiuo metu jų jau yra virš 250.

Visa tai ir dar daugiau galite sužinoti apsilankę ekspozicijose ar užsisakę ekskursijas. Daugiau apie Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos teikiamas paslaugas galite sužinoti internetiniame puslapyje: www.zemaitijosnp.lt.

 

ŽNPD Lankytojų aptarnavimo sk. specialistė (gidė) Dalia Jakštienė

Scroll to top