Pasivaikščiojimas po raketinę bazę kitaip

2016-11-21 / Žemaitijos NP

Atslūgus didžiuliui lankytojų srautui Šaltojo karo muziejaus darbuotojai nutarė išpildyti smalsių turistų norą, parodyti tai kas yra už uždarų durų, kurios dar niekada nebuvo atvertos lankytojams. Paieškoti ir patirinėti  gal pavyks rasti slaptų tunelių ar koridorių.

Vieną lietingą rudens popietę į muziejų rinkosi smalsuoliai iš visos Žemaitijos ir net Vilniaus, norintys pamatyti ir pajusti tikrąją sovietinę dvasią. Ekskursijos metu dalyviai turėjo unikalią galimybę pamatyti likusių autentiškų agregatų likučių bei išgirsti dar negirdėtų istorijų apie buvusią raketinę bazę Plokštinėje.

Pasišviesdami žibintuvėliais siauru koridoriumi ėjome link šachtos, kuri nėra pritaikyta įprastam lankytojui. Matėsi, kad čia buvo išvedžiotos įvairiausios komunikacijos visur buvę pilna laidų , kabelių, vamzdžių. Bazėje nemažai išlikusių orginalių užrašų: ,,направление к аварийного выхода, опасно, возьми жeтoн ‘‘ ir kt. Aplink šachtą buvo įvairiausios paskirties patalpų ir avarinis išėjimas. Bet pats įspūdingiausias įrenginys – pati šachta, kurioje stovėjo balistinė raketa su branduoliniu užtaisu. Norintys turėjo galimybę įlysti į šachtą ir pamatyti 30 m gylio 5 m pločio metalinę stiklinę, kurią kareiviai kadaise iškasė kastuvais. Drąsiausieji vis klausinėjo ar leisimės į šachtos apačią? Deja į apačią dėl saugumo nesileidome, bet galėjome pasidalinti ten buvusių kolegų  patirtimi, kurie nusileido į pačią gilumą per maždaug metro tarpą tarp metalinio ir betoninių paviršių.

Keliaudami požemiais toliau 8 m gylyje po žeme, aptinkame vietą kur buvo laikoma milžiniška cisterna su aviaciniu žibalu, bet deja nei jos, nei galingų siurblių jau nebėra. Kitoje patalpoje apžiūrėjome buvusios akumuliatorinės likučius, šildymo ir kondicionavimo bei elektrinės patalpas.

Ekskursijos metu jokių slaptų išėjimų ar tunelių neradome, bet smalsių lankytojų nenuliūdinome paliekame viltį, kad ateityje paieškas pratęsime.

 

Šaltojo karo muziejaus poskyrio vedėja Ilona Urnikienė

 

Scroll to top