Pasaulinę žmonių su negalia dieną pasitinkant

2017-12-01 / Žemaitijos NP

 

Gruodžio 3 – oji – žmonių su negalia diena. Dar 1983 m. pasaulyje pradėta diskutuoti apie žmonių su negalia problemas, jų poreikius, apie tai, kad visiems žmonėms, nepaisant jų socialinės padėties, būtų suteiktos vienodos paslaugos ir teisės. Kartais atrodo, kad neįgaliųjų nėra daug ir jų poreikiai nėra reikšmingi visai visuomenei, o jų keliamų problemų sprendimą galima paguldyti giliai į stalčių. Tačiau statistika kalba ką kitą. Pasirodo, pasaulyje yra daugiau kaip 1 milijardas žmonių su įvairia negalia, o tai sudaro daugiau kaip 15 proc. nuo visos žmonijos populiacijos. Ne veltui demokratiškų bei humaniškų kraštų iniciatyva Jungtinių tautų Organizacija 1992 m. priėmė rezoliuciją, skelbiančią gruodžio 3 – ąją Tarptautine žmonių su negalia diena. Šią dieną yra skatinama dar kartą atkreipti dėmesį į neįgaliųjų problemas. Įdomu tai, kad kelionių arba aplinkos pažinimo teisė yra pripažįstama kaip viena iš esminių teisių visiems. Todėl būtina įrengiant naują turizmo infrastruktūrą ar atnaujinant esamą, dėmesį skirti jos pritaikymui visiems.

Žemaitijos nacionalinio parko direkcija, įgyvendindama 2014-2020 m. Interreg V-A Latvijos Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos finansuojamą projektą LLI-010 „Gamtinio turizmo pritaikymas visiems/ Introducing nature tourism for all“ (UniGreen), prisidės prie aplinkos pritaikymo visiems iniciatyvos. Projekto įgyvendinimo metu bus atnaujinta Platelių ežero apžvalgos aikštelė, įrengtas stendas žmonėms su regėjimo negalia (taktilinis stendas). Šie darbai papildys jau dabar esančią infrastruktūrą Šeirės miške, kurios nemaža dalis yra pritaikyta žmonėms su judėjimo negalia. Be to, įgyvendinant projekto veiklas, spalio mėn. buvo suorganizuota tarptautinė konferencija aplinkos pritaikymo visiems tema. Kompetentingi pranešėjai iš Suomijos, Latvijos ir Lietuvos skaitė pranešimus apie regos ir fizinę negalią turinčiųjų poreikius, universalaus dizaino principų taikymo būtinybę ir galimybes. Teikė pastabas dėl jau esamos infrastruktūros tinkamumo. Patys neįgalieji turėjo galimybę išsakyti savo lūkesčius.

Tikimės, kad Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos ir projekto partnerių įgyvendinamos veiklos prisidės prie didesnės visuomenės integracijos, paskatins ją diskutuoti žmonėms su negalia aktualiais klausimais.

 

 

 

*Už šio straipsnio turinį atsako Žemaitijos nacionalinio parko direkcija. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.

 

Scroll to top