Pasaulinė laukinės gamtos diena

2022-03-03 / Žemaitijos NP

Kovo 3 d. pasaulyje minima laukinės gamtos diena. Pastaruosius penkis dešimtmečius stebimas spartus jos nykimas, tad laukinėje gamtoje vargu, ar vyrauja šventinės nuotaikos. Deja, biologinės įvairovės nykimui didžiausią įtaką daro žmogaus veiklos: neatsakingas vartojimas, beatodairiška plėtra, užimant ir išeikvojant vis naujus natūralios gamtos plotus.

Ši diena kol kas sulaukia menko visuomenės dėmesio, ypač mūsų šalyje, nes daugeliui atrodo, kad būdami toli nuo sparčiai kertamų atogrąžų miškų, nuo užterštų upių, nuo vandenyne besiformuojančių plastiko salų, nuo sojų plantacijomis virtusių miškų ir pievų, mes niekuo neprisidedame prie biologinės įvairovės nykimo. Iš tiesų, šiais laikais gyventi ekologiškai ir absoliučiai draugiškai gamtai yra labai brangu ir turėtų atimti daug laiko, bandant išsiaiškinti, ar tavo naudojami daiktai ir vartojamas maistas yra pagamintas, tausojant gamtą ir jos išteklius. Tačiau yra dalykų, kuriais galime prisidėti. Visų pirma, mažiau ir atsakingiau vartoti tiek maisto, tiek drabužių, tiek elektroninių prietaisų, tiek kitų buityje naudojamų daiktų. Antra, daugiau domėtis, kaip ir iš kur atkeliauja mūsų vartojami produktai, ką tenka paaukoti, jog tarkim, ant mūsų stalo atsidurtų taip mums įprasti avokadai ar šokoladas. Taip pat labai svarbu teisingai ir atsakingai rūšiuoti, kad dalis medžiagų būtų perdirbamos. Na ir galiausiai galima remti ar patiems prisidėti prie vietinių projektų ar iniciatyvų, saugant ir gausinant Lietuvos biologinę įvairovę.

Žemaitijos nacionaliniame parke jau daugelį metų vykdomi įvairūs gamtotvarkos projektai, siekiant išsaugoti vertingas pelkių ir natūralių pievų buveines, keliami inkilai paukščiams, statomi vabalų „viešbučiai“, saugomi šikšnosparniai, tvarkant ir prižiūrint jų žiemavietes.

Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus botanikė ekologė Dovilė Staponkienė

Scroll to top