Pavasarį, ruošiantis bendradarbiavimo su švedais dešimtmečio jubiliejui, įvyko audimo seminaras „Tradicinė skara švedų ir žemaičių tautiniame kostiume“. Tuomet viešnios iš Švedijos (Esterjotlando lėno) papasakojo apie savo krašto tautinius kostiumus, mokė austi švediškas Esterjotlando lėnui būdingas skareles. Švedės pamokė ir kito senovinio amato – pynimo brankteliais. Seminare buvo pristatytas ir žemaičių tautinis kostiumas. Projektą nuspręsta užbaigti rudenį, surengiant tautinio kostiumo parodą. Per vasarą švedės iš Boksholmo organizacijos „Draugas-draugui“ rengėsi parodai, fotografavo savo regiono tautinių kostiumų pavyzdžius, rinko istorinę medžiagą apie savo krašto tautinius kostiumus. Švedijoje priskaičiuojama 400 tautinių kostiumų modelių, jie skirtingi kiekviename regione, parapijoje. Parodai viešnios iš Švedijos pristatė šešis Esterjotlando lėno tautinius kostiumus (taip pat kostiumų, jų detalių nuotraukas) ir XX a. pradžioje sukurtą, visoje Švedijoje dėvimą geltonai mėlyną (Švedijos vėliavos spalvos), siuvinėtą saulutėmis, dažnai puošiamą sidabrine sage, tautinį kostiumą (jį dėvi ir Švedijos karališkoji šeima). Parodoje pristatyti ir Lietuvos tautiniai rūbai. Visų Lietuvos etnografinių regionų kostiumus išaudė Zita Paulikienė (Gargždai), juos pasiuvo Ieva Garjonienė (Kretinga). Parodoje tai pat eksponuojami plateliškių audėjų Laimutės Puidokienės, Galinos Švedienės, Sigitos Mažeikienės, Vaidos Jundulaitės-Kosienės (skaros, gūnios, prijuosčių, liemenių medžiagos), Kazytės Katkienės ( siuvinėta prijuostė), Vilmos Rečkauskienės (riešinės) darbai.
Parodos atidaryme audėja iš Švedijos Kerstin su kolegėmis pristatė savo regiono tautinį kostiumą. Zita Paulikienė, Zita Baniulaitytė papasakojo apie skirtingus Lietuvos etninių regionų tautinius kostiumus. Viešnias iš Švedijos (Boksholmo organizacija „Draugas-draugui“) sveikino audėjos iš Plungės, Platelių, Vanda Bendorienė ( Vaikų globos agentūra ,,Cyrulis“), Žemaitijos nacionalinis parko direkcija, dėkodama už ilgametį bendradarbiavimą, įteikė Vyto Jaugėlos Rūpintojėlio skulptūrą. O vieną geriausių Žemaitijos audėjų – Zitą Paulikienę, švenčiančią jubiliejų, sveikino tautodailininkai, kolegės audėjos.
Susirinkusius sužavėjo folkloro ansamblio ,,Mėguva“ (Palanga) žaismingas koncertas apie žemaičių tautinį kostiumą ,,Mūsa pastrajē“. Sužinota, kaip seniau buvo siuvami marškiniai, kad žemaitės nešiojo net septynis sijonus, kokias prijuostes, šniurelkas (liemenes), raištelius (skareles), raiščius (skaras), koskas turėjo moterys, kokie prašmantnūs buvo žemaičių vyrų aprėdai.
Renginys buvo skirtas Tautinio kostiumo metams.
Paroda Platelių dvaro svirne veiks iki lapkričio 4 dienos. Maloniai kviečiame aplankyti.
Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjo pavaduotoja
Aldona Kuprelytė
Žemaitijos nacionalinio parko direkcija.
Biudžetinė įstaiga. Didžioji g.10, Plateliai, LT-90420 Plungės raj.
+370 448 49231
+370 448 49337
znp@zemaitijosnp.lt
Zemaitija National Park Directorate
Didžioji str. 10, Plateliai, LT-90420, Plungės dstr., Lithuania
Įmonės kodas: 191440964
PVM mokėtojo kodas: LT914409610, duomenys kaupiami juridinių asmenų registre.
Steigėjas - Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Puslapio sukūrimas dalinai finansuotas Europos Sąjungos 2014-2020m. Interreg V-A Pietų Baltijos bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis.