,,Ožgavieniu špuosa“ Plateliuose

2020-01-17 / Žemaitijos NP

Artėjant linksmoms ir triukšmingoms Užgavėnių šventėms, norime pakviesti vaikus ir suaugusius į Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos organizuojamas šventines veiklas, skirtas paminėti šiai tradicijai. Iki pat Užgavėnių (vasario 25 d.) ir dar ilgiau kviečiame visus dalyvauti renginiuose, linksmose edukacinėse programose ir ekskursijose. Kad neliktumėte be kaukių ir turėtumėte galimybę paragauti tradicinių Užgavėnių valgių, sukūrėme įvairių renginių ir veiklų paketą „Ožgavieniu špuosa“, kuriame siūlome apsilankyti renginiuose, naudinguose praktiniuose seminaruose, grupėms organizuojamose net 4 skirtingos edukacinės programose ir ekskursijose po įspūdingą Užgavėnių ekspoziciją.
Edukacinės programos:
1. Mieliniai blynai. Edukacinio užsiėmimo metu kepami tradiciniai Žemaitijoje per Užgavėnes valgomi mieliniai blynai. Dalyviai supažindinami su tešlos gaminimo procesu, patys gali juos išsikepti. Kepant blynus pasakojama apie Užgavėnes, kitus tradicinius Užgavėnių šventės valgius, linksmybes ir papročius.
Edukaciniai užsiėmimai skirti 1-4 klasių mokiniams ir 5-12 klasių mokiniams , suaugusiems (grupėms iki 20 asmenų)
Kainos:
4 Eur/1 asm./1 val. – 10 -20 suaugusių asmenų grupei;
3 Eur/1 asm./1 val.* – 10 – 25 vaikų grupei.


2. Šiupinys. Amatų centre vykstančio edukacinio užsiėmimo metu dalyviai susipažįsta su tradicinio žemaitiško šiupinio virimo tradicijomis. Šiupinys – tradicinis lietuvių valgis. Tai riebus ir sotus patiekalas, gaminamas iš įvairių kruopų (paprastai miežinių – grucės), pupų, žirnių, pjaustytų arba trintų bulvių bei kiaulienos atraižų (ausų, kojų, galvos). Šiupinys minimas jau Donelaičio „Metuose“. Paprastai būdavo gaminamas per šventes (ypač Užgavėnes, Kalėdas), darbų pabaigtuves.
Koks yra žemaitiškas šiupinys? Ar valgome šią košę dabar? Kokios paslaptys slypi šios košės gaminime ir valgyme? Į šiuos ir kitus klausimus atsakymus sužinosite sudalyvavę šiupinio gaminimo edukaciniame užsiėmime.
Kainos:
4 Eur/1 asm./1 val. – 10-25 suaugusių asmenų grupei;
3 Eur/1 asm./1 val.* – 10 – 25 vaikų grupei.


3. Užgavėnių kaukių gaminimas. Edukacinio užsiėmimo metu papasakojama apie šventės ypatumus, kulinarinį paveldą, mokinama tradicinių Užgavėnių šokių, demonstruojamos tradicinės kaukės. Supažindinama su gaminimo būdais ir medžiagomis. Gaminama iš nereikalingų audinių.
Edukaciniai užsiėmimai – ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams ir 5-12 klasių mokiniams, grupėms iki 25 mokinių/suaugusių.
Kainos:
2 Eur/1 asm./1 val. – 10-25 suaugusių asmenų grupei;
1 Eur/1 asm./1 val.* – 10 – 25 vaikų grupei.


4. Teatralizuota edukacinės programa „Ožgavėniu špuosa”. Atvykusieji į Žemaitijos nacionalinį parką Platelių dvaro sodybos arklidę galės susipažinti su Užgavėnių šventės šventimu, kaukėmis, tradicijomis, papročiais ir kulinariniu paveldu šventės metu. Dalyvaujantys edukaciniame užsiėmime turės galimybę pajusti šios šventės ypatumus ir linksmybes. Susipažins su tradicinėmis Užgavėnių kaukėmis, jų autentiškumu, gamyba, reikšmėmis ir jų paskirtimi. Edukacinės programos metu bus atliekamos įvairios viena už kitą įdomesnės praktinės užduotys. Dalyviai sužinos, kaip prasidėdavo ir kaip baigdavosi ši linksma šventė. Išmoks dainų ir šokių, pagal Užgavėnių tradicijas aprengs ,,Morę“, patys sudalyvaus Užgavėnių šventės vaidinime, sužinos kodėl buvo svarbu suptis supyne ir patys galės pasisupti, taip pat  susipažins su kulinariniu paveldu skirtu šventei ir degustuos Užgavėnių mielinius blynus su arbata.
Edukacinis užsiėmimas skirtas 4- 12 klasių moksleiviams (iki 30 asmenų) ir suaugusių grupėms (iki 20 asmenų).
Kainos:
5 Eur/1 asm. – 10-30 suaugusių asmenų grupei;
4 Eur/1 asm. – 10 – 30 grupė (moksleiviai, studentai, neįgalieji, senatvės pensininkai, muziejaus darbuotojai (pateikus pažymėjimą).


Ekskursija Užgavėnių ekspozicijoje. Ekskursijos metu pristatoma Užgavėnių šventė ir jos svarba, tradicijos ir papročiais, kulinarinis paveldas. Supažindinama su Užgavėnių tradicinėmis kaukėmis, persirengėlių kompanijomis.
Kaina:
2 Eur/ 1 asm.(ikimokyklinio amžiaus vaikai organizuotose grupėse, moksleiviai, studentai, senatvės pensininkai, muziejaus darbuotojai);
3 Eur/ suaugę asmenys;
15 Eur/ gido paslauga.


Į edukacines programas  ir ekskursijas registruojama sausio, vasario mėnesiams.

Kontaktai edukacinių programų užsakymams: Daiva Vaškienė – tel.nr. +37065958314 arba el. paštas: daiva.vaskiene@zematijosnp.lt.
Kontaktai ekskursijų užsakymams: Dalia Jakštienė – tel.nr. +37065907918 arba el. paštas: dalia.jakstiene@zemaitijosnp.lt.

Vykdami į edukacinius užsiėmimus, taip pat galite aplankyti Platelių lankytojų centro, Žemaitijos nacionalinio parko ir Šaltojo karo ekspozicijas. Daugiau informacijos: http://zemaitijosnp.lt/ekspozicijos/.

,,Ožgavieniu špuosa“ renginiai

Lankytojų aptarnavimo skyriaus informacija

Scroll to top