Naujos Žemaitijos nacionalinio parko gyvūnų rūšys užfiksuotos Stirbaičiuose

2019-10-22 / Žemaitijos NP

Kai žmogus domisi gamta, jis gali padaryti daug atradimų. Nuolatinė gamtos stebėtoja Zina Jokšienė šių metų spalio 14-osios ryte savo sodyboje užfiksavo net tris   labai retus drugius – tamsiąsias lemonijas (Lemonia dumi).   Tai labai gražus drugys su ryškiai geltonomis juostomis tamsiuose sparnuose. Skraido rugsėjo pabaigoje – lapkričio pradžioje gerai įšildomuose tarpumiškių ir krūmynų supamuose pievų ir ganyklų plotuose. Tokioje vietoje kaip tik yra Zinos ir Bronislovo Jokšų sodyba. Šių drugių skrydis labai greitas, manevringas, todėl pastebėti, o juo labiau nupaveiksluoti jį – tikras menas.

Kaip rašo prof. Ričardas Kazlauskas knygoje “Lietuvos drugiai” tai pietryčių ir vidurio Europos drugys, retas visame Pabaltijyje. Lietuvoje pirmą kartą  pagautas 1979 metais   Kuršių Nerijoje.  Vėliau dar buvo aptiktas keliose vietose, bet vis dar laikomas retu ir saugotinu drugiu.

Be tamsiosios lemonijos Zina Jokšienė šių metų gegužės 4 d. savo kieme nupaveikslavo retai  Lietuvon užklystantį paukštį baltagurklį strazdą (Turdus torquatus). Šis paukštis kiek didesnis už varnėną. Nuo juodojo strazdo skiriasi balta dėme pagurklyje. Paplitęs vakarų Eurazijos kalnuotuose rajonuose.  Gyvena Skandi­navijos, Kolos, Pirėnų pusiasalyje, Alpėse, Karpatuose, Balkanų pusiasalyje, Kaukazo, Irano kalnuose, Kopetdage. Žiemoja Europos pietvakariuose.

Labai dėkojame gamtos stebėtojai Zinai už užfiksuotas naujas gyvūnų rūšis mūsų parke! Kviečiame ir kitus gyventojus, parko lankytojus fiksuoti gyvąją gamtą, nepažintas rūšis siųsti direkcijos  Gamtos ir kultūros paveldo skyriui. Gal tai bus labai vertingas atradimas!

Marija Jankauskienė
Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos
Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus ekologė

Scroll to top