Nauji dirbtiniai lizdai laukia juodųjų gandrų

2019-04-04 / Žemaitijos NP

2019 m. kovo 28-29 dienomis, aukštalipys ornitologas Darius Musteikis įkėlė du dirbtinius lizdus juodiesiems gandrams Žemaitijos nacionalinio parko Plokštinės bei Rukundžių gamtiniuose rezervatuose.  Įkeliant dirbtines lizdavietes jam talkino sūnus Daumantas Musteikis ir ornitologas Egidijus Adomaitis. Komanda dirbo puikiai, nes lizdaviečių kėlimas  yra labai sudėtingas, sunkus bei atsakingas darbas.  Darius Musteikis buvo atvykęs anksčiau ir,  lydimas Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos kraštotvarkos skyriaus vyr. specialisto Sauliaus Sidabro, apžiūrėjo ir parinko tinkamas vietas lizdavietėms įkelti mano pasiūlytose gamtinių rezervatų dalyse. Lėšas lizdaviečių įrengimui Lietuvos ornitologų draugijai, kaip paramos gavėjai, skyrė plateliškis verslininkas, kurio veikla susijusi su miškų ūkiu.  Už tai jam esame labai dėkingi! Seniai kirbėjo mintis, kaip susigrąžinti slėpininguosius juoduosius gandrus į mūsų parko Plokštinės bei Rukundžių rezervatus, kur jie anksčiau perėjo.  Nuo 2003 ir 2006 metų žinomi juodųjų gandrų lizdai buvo apleisti, o prieš porą metų Rukundžių rezervate pušis su buvusiu juodojo gandro lizdu nudžiūvo. Juodieji gandrai perėjimui renkasi nuošalius  drėgnus miškus, netoli upelių, pievų ar  pelkių.

Dirbtiniai lizdai įrengti juodiesiems gandrams tikrai labai tinkamose buveinėse, jie padaryti ant tvirtų pagrindų, kurie išlaiko net žmogų.  Iš pradžių sukalamas rėmas iš medinių apie 7 cm storio tašų ir tarp jo kraštinių ištempiamas dvigubas metalinis tinklas, kad neišbyrėtų lizdo pagrindas. Pagaminta platforma 12-16 metrų aukštyje dideliais varžtais priveržiama prie medyje pritvirtinto pagrindo. Po to formuojamas pats lizdas, panašiai kaip tai daro paukščiai: į lizdą dedama dvigubas sluoksnis stambesnių ir plonesnių medžių šakų, ant jų dedami puvėkai, viskas padengiamas storu samanų sluoksniu.  Kadangi ne visi juodieji gandrai dar sugrįžę, tikimės, kad jie bent jau apsilankys naujai iškeltuose lizduose. Dirbtinių lizdų kėlimas padeda išsaugoti šią nykstančią gyvūnų rūšį, įtrauktą į Lietuvos raudonąją knygą. Manoma, kad  Lietuvoje iš viso  gali perėti apie 700 juodųjų gandrų porų. Iki liepos 1 dienos jokiu būdu negalima lankytis prie juodųjų gandrų lizdų, nes jie yra labai jautrūs trikdymui ir gali palikti ne tik lizdą, bet ir jau išsiritusius jaunikius.

Įrengę   lizdavietes juodiesiems gandrams, Dariaus Musteikio ornitologų komandos nariai  kaimo turizmo sodyboje “Prie Žiedelio”,  sodybos savininkų prašymu, kieme augančiame kleve  apie 12 m aukštyje  padarė naują  lizdą  baltiesiems gandrams.

Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus ekologė

Marija Jankauskienė

Scroll to top