Naikinkime Sosnovskio barščius!

2024-05-16 / Žemaitijos NP

Sosnovskio barštis – vienas pavojingiausių aplinkai ir žmonių sveikatai invazinis augalas. Šį invazinį augalą rekomenduojama iškasti, kol jis yra mažas ir neaukštas taip apsaugant biologinės įvairovės požiūriu jautrias teritorijas ir sustabdant jo plitimą. Gyventojai, prie kurių namų, sodo, sodybos ar kitoje žemės valdoje veši Sosnovskio barščiai, gegužės mėnesį dar gali suskubti juos sunaikinti iškasant ar purškiant herbicidais. Siekiant stabdyti Sosnovskio barščio plitimą, visus raginame tvarkyti savo žemės sklypus – nenušienauta, netvarkoma ir apleista žemė padidina šių invazinių augalų tolimesnį plitimą.

Ką vertėtų žinoti prieš naikinat Sosnovskio barščius? Sosnovskio barščiai yra sunkiai išnaikinami, nes išaugina ir subrandina daug sėklų. Tai nepaprastai vislus, gajus, nereiklus augalas. Sosnovskio barštis turi būti iškasamas arba naikinamas naudojant chemines priemones, kol yra nedidelis, užaugęs iki 20-30 cm aukščio. Sosnovskio barštis turi stiprią šaknų sistemą, net jaunų augalų šaknys ilgos, plačiai išsišakojusios, auga gana giliai. Kasant svarbu nenukirsti šaknies per aukštai, nes Sosnovskio barštis gali vėl ataugti. 

Kodėl šis invazinis augalas toks pavojingas? Sosnovskio barščio dalys kaupia furanokumariną, medžiagą, kuri patekusi ant odos gali sukelti nudegimus primenančią reakciją, susidaro sunkiai gyjančios pūslės, žaizdos. Todėl naikinat šį invazinį augalą būtina imtis visų atsargumo priemonių: vilkėti drabužius ilgomis rankovėmis, ilgas kelnes, užsimauti ilgesnes gumines pirštines, užsidėti akinius. Dirbant negalima liesti veido, akių, kitų neapsaugotų kūno vietų nešvariomis rankomis. Geriausia tą daryti ankstyvą rytą ar vėlyvą vakarą, kai saulės spinduliai ne tokie aktyvūs.

Vietose, kuriose pradeda augti Sosnovskio barštis, labai sumažėja biologinė įvairovė, išnyksta teritorijai būdingos augalų rūšys. Subrandindamas ir išbarstydamas itin daug sėklų, sparčiai augdamas ir vietomis suformuodamas didelius sąžalynus, jis nustelbia beveik visus kitus augalus.

Sosnovskio barštis buvo įvežtas į Lietuvą iš Kaukazo kaip eksperimentinis silosinis augalas. Jo žiedynai yra skėčio formos, panašūs į milžiniškų krapų, žydi baltai. Šis augalas gali išaugti net iki 4,5 metrų aukščio.

Būkime atsakingi, neleiskime Sosnovksio barščiams plisti, naikinkime juos.

Informaciją apie Sosnovskio barštį taip pat galite rasti: https://zemaitijosnp.lt/saugome/invaziniai-augalai/

Visuomenės informavimo specialistė (gamtos mokyklai) T. Vilė

Scroll to top