Mažėja sovietinių ženklų

2017-07-21 / Žemaitijos NP

Jau trečią dešimtmetį gyvename nepriklausomoje Lietuvoje, tačiau sovietinių ženklų vis dar galime pamatyti ir ne bet kur, o Lietuvos valstybingumo, jos istorinės atminties svarbiose vietose – prie piliakalnių, alkakalnių, senkapių…

Sovietiniais laikais piliakalniai, alkakalniai, senkapiai taip pat buvo saugomi valstybės ir buvo pažymėti ženklais, kai kurie jų išlikę iki šiol. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, dalis tokių ženklų nebuvo pašalinti, o tik pašalintos kelios raidės ir vietoje „Lietuvos TSR“ palikta „Lietuvos R“ ar „Lietuvos“, tačiau sovietinė jų forma išliko ir primena sovietinius laikus. Gal ir gerai, kad šie ženklai neprižiūrimi ir būna sunkiai atrandami, deja, kartais sunkiai sekasi atrasti ir patį objektą – dėl lėšų stygiaus valstybė, savivaldybės ar seniūnijos neturi galimybių tinkamai prižiūrėti kultūros paveldo objektus, pritaikyti juos visus lankymui, įrengti infrastruktūrą.

Tad išlikę sovietiniai ženklai lyg ir niekam netrukdo, o smalsus lankytojas, atradęs tokį ženklą, gal ir apsidžiaugia radęs įrodymą, kad ir sovietinių laikų, jog kalnas, šalia kurio jis stovi, yra ne šiaip kalnas, o piliakalnis ar alkakalnis, saugomas valstybės, ir turbūt nepraleidžia progos tokį ženklą nufotografuoti ar pasidaryti asmenukę, nes sovietinių ženklų ar jų simbolių nepriklausomoje Lietuvoje nedaug belikę. Mažėja ir kultūros paveldo objektus ženklinančių sovietinių ženklų, jų vietoje įrengiami nauji, nepriklausomos Lietuvos ženklai.

Šiais metais, minint Piliakalnių metus, pirmieji nauji ženklai, žymintys kultūros paveldo objektą, įrengiami ir Žemaitijos nacionaliniame parke esančiuose Užpelkių ir Mikytų piliakalniuose, Šarnelės piliakalnyje su gyvenviete, Alkos (Aukos) kalne (Gudalių alkakalnyje). Nauji ženklai piliakalniuose yra pritaikyti šiuolaikinėms technologijos, tad lankytojas vietoje gali sužinoti daugiau informacijos apie lankomą kultūros paveldo objektą. Kada naujais ženklais bus pažymėti visi piliakalniai ar alkakalniai nacionaliniame parke, o ir visoje Plungės rajono savivaldybėje sunku dar pasakyti, tad kol kas galime pasidžiaugti kaimyninės Skuodo rajono savivaldybės sėkme – visuose piliakalniuose ir alkakalniuose šiais metais yra įrengiami nauji informaciniai ženklai.

 

Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėja

Daiva Abrutė

Scroll to top