Lydeka kūčių stalui

2020-12-21 / Žemaitijos NP

,,Seniau sakydavo, kad jei Kūčių vakarą valgysi žuvį, tai per metus utėlės nesimes. Žuvį Kūčių vakarą valgydavo dar ir prisimindami  Kristų – Išganytojas su apaštalais buvo žvejai, jie dviem žuvim ir penkiais kepaliukais duonos pavalgydindavo alkanų žmonių minią. Kas tik norėdavo, pasiruošdavo Kūčioms žuvies, nes upėse, upeliuose ir prūduose, tvenkiniuose, neužaugusiuose durpynuose (iškastose velenijose) žuvies buvo daug. Platelių ežere taip pat būdavo daug žuvies. Pačiam jos nereikėdavo žvejoti – galėjai nusipirkti pas vietinius žvejus.  Turguje taip pat žuvimi prekiaudavo – čia ją atveždavo žmonės, gyvenę arčiau upių ir ežerų“ (J. Mickevičius).

 

Farširuota lydeka Kūčių stalui šiandien  kaip patiekalas gerokai pamirštas. Ir visai be reikalo.  Gali pasirodyti, jog tai sudėtinga. Tikrai ne. Siūlau pamėginti, tai visai nesunku:

Lydeką nuskuskite ir nuplaukite. Odą aplink galvą apipjaukite ir užkišus pirštą už odos, nunerkite. Iš žuvies mėsos išimkite kaulus. Lydekos odą pamarinuokite citrinos sultyse su žiupsneliu  druskos ir prieskoniais.

Žuvies filė, morkytę, svogūną, česnako skiltelę, ketvirtadalį saldžios raudonos paprikos sumalkite. Į žuvies masę įmuškite kiaušinį, įberkite manų (arba piene mirkyto batono), prieskonius ir druską. Viską gerai išmaišykite, įdarą sukimškite į žuvies odą  ir gražiai suformuokite (siūti nebūtina).

Žuvį aptepkite aliejumi ir kepkite 120-150 laipsnių orkaitėje apie valandą. Jei kepsite per karštai – oda sutrūkinės. Iškepusią žuvį padėkite atvėsti. Per tą laiką pasiruoškite daržoves papuošimui. Tada žuvį dėkite į pailgą indą ir puoškite pasitelkę fantaziją.

Skanaus

Visuomenės informavimo specialistė
Dalia Jakštienė

Scroll to top