Litvakų Atminties sode

2020-06-26 / Žemaitijos NP

2014 m. Žemaitijos nacionaliniame parke, netoli Platelių Medsėdžių kaime buvo pradėtas kurti Litvakų Atminties sodas. Atšlaitėje, 12 arų plote buksmedžiais pažymėti Lietuvos kontūrai. ,,Sumažintoje Lietuvoje“ buvo ,,pasodintos“  iš metalo nukaltos obelys sunaikintoms žydų bendruomenėms atminti. Obelų šakos su  obuoliais – tose bendruomenėse gyvenusių žydų šeimoms atminti. Sode jau auga 54 obelys. 2020 metais buvo ,,pasodintos“ trys obelys – Palangos (fundatorius Palangos savivaldybė), Švėkšnos (fundatorius kompozitorius Benhardas Calzonas), Darbėnų (fundatorius Lietuvos respublikos prezidentas Gitanas Nausėda (jo mama kilusi iš gretimo Lazdininkų kaimo)) žydų bendruomenėms atminti. Obelis nukalė kalvis, tautodailininkas, sertifikuotas amatų meistras Artūras Platakis.

Projektą įgyvendina 2007 metais Plungėje įkurtas Jahovo Bunkos (1923-2014) labdaros ir paramos fondas, skirtas žydų paveldo išsaugojimui ir pristatymui visuomenei. Unikalų atminties  sodą remia litvakų bendruomenės iš viso pasaulio.

Per Jonines Lintvakų atminties sodą aplankė palangiškis Jonas Romualdas Kubilius su artimaisiais. Jis pakabino obuolį nežinomam žydų gydytojui akušeriui, kuris pirmąją karo dieną padėjo pagimdyti jo mamai. Jonas Romualdas yra dėkingas už savo gyvybę – sėkmingą gimimą. Net skubėdamas išvykti, bėgdamas nuo artėjančio karo, padėjo gimdyvei. Kubiliaus tėvas iš Palangos gaisrinės mašina spėjo nuvežti geradarį į Kretingos geležinkelio stotį.

Atmintis mus stiprina ir teikia viltį.

Žemaitijos nacionalinio parko Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vyr. specialistė

Aldona Kuprelytė

 

Scroll to top