Lankytojų centre sužinok apie Žemaitijos žemės slėpinius

2023-06-29 / Žemaitijos NP

Keliaujant po saugomas teritorijas Lietuvoje, tiesiog privaloma kiekvieną kelionę pradėti nuo lankytojų centro. Ypač dėl to, kad visuose nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose veikia  lankytojų centrai. Kiekviename iš jų gausite ne tik aktualiausią informaciją, bet ir aplankysite interaktyvią ekspoziciją, supažindinančią su tos saugomos teritorijos unikalumu ir išskirtine verte.

Žemaitijos nacionalinio parko lankytojų centro ekspoziciją „Žemaitijos žemės slėpiniai“, įsikūrusią Platelių miestelyje (adresas: Didžioji g. 8, Plateliai, Plungės r.) kviečiame aplankyti tiek pavieniui, tiek ir su vaikais. Ekspozicijos sargas ir pagrindinis vedlys –  Giliukas, pakvies lankytojus keliauti po nacionalinį parką, pažinti ir atrasti jo slėpinius.

Dviejų aukštų mediniame pastate, ekspozicija suskirstyta dalimis, turi savo pavadinimą ir pristato skirtingas parko vertybes.  Ekspozicijos dalyje „Keliaukime aplink Platelių ežerą“ galima susipažinti su šio ežero susiformavimu, dugno reljefu, salomis, povandeniniu pasauliu ar vandens pramogomis. O legendos byloja, kad ežeras labai susijęs su lietumi. Kodėl? Kiekvienas atsakymą ras būtent šioje dalyje.

Ekspozicijos dalis „Pasėrokoukem žemaitėškā“ pristato išskirtinį kultūros paveldą (tradicines Užgavėnes ir Jonines, du Kryžiaus kelius, žemaičių tarmę). Čia galima pasimokyti žemaitiškų žodžių ir posakių. Retas lankytojas žino, ką reiškia žodžiai „brėkšt“, „keravuotė“, „kriopis“ ar „blezdinga“. Todėl ši lankytojų centro dalis, daugeliui tampa linksmu atradimu.

Gamtos ekspozicijoje (II aukštas) vilko pėdsakais galima keliauti po paslaptingą naktinį mišką, kuriame pamatysite šį plėšrūną ir kitus gyvūnus. Vienas jų ypatingas tuo, kad gamtoje  išgąsdintas apsimeta negyvu, nors yra šuo – niekada neloja ir net miega žiemos miegu. Užuosite ir  pagal kvapą galėsite atpažinti įvairius augalus. Susipažinsite su paukščiais ir jų giesmėmis, retomis ir saugomomis rūšimis. Ar žinojote, kad pagal kai kurių rūšių paukščio giesmę, galima nustatyti, kuri dabar valanda? Grybų knyga padės pažinti valgomus ir nevalgomus grybus, o medžių rūšis atpažinsite pagal jų medieną, lapus ar žievę. Čia pat išvysite pelkėje gyvenantį bebrą ir jo „trobelę“ bei sužinosite, kodėl jis negali negraužti.

Viskam apžiūrėti, paliesti, pauostyti, pasiklausyti ir išgirsti prireiks laiko, tačiau neabejotinai kiekvienas sužinos, ką nors naujo. Patyrinėti ekspoziciją patiks visiems, tad geras laikas ir įdomi pažintis su Žemaitijos nacionaliniu parku bus puiki kelionės po šią saugomą teritoriją pradžia.

Lankytojų aptarnavimo skyriaus vedėja (patarėja darbui su visuomene)

Rovena Augustinė

Scroll to top