Kuo patraukli Platelių dvaro sodyba?

2018-11-29 / Žemaitijos NP

Platelių dvaro sodyba įdomi savo istorija. Dvaras iki XVIII a. pab. buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės nuosavybė, vėliau iki 1940 m. priklausė prancūzų grafų Šuazel – Gufje giminei. Čia gyveno ir kūrė Sofija Tyzenhauzaitė de Šuazel – Gufje,  pirmoji moteris rašytoja. Ši moteris  apipinta gandais, pagarsėjusi pažintimis su Rusijos imperatoriumi Aleksandru I ir Prancūzijos imperatoriumi Napoleonu.  Apie vieną Sofijos gyvenimo epizodą knygoje ,,Karas  ir taika” aprašė pats Levas Tolstojus.  Platelių dvaro pagrindiniai rūmai sudegė karo metu 1943m. Jų vietą žymi tik šių pastatų pamatų liekanos. Išliko keletas ūkinių pastatų: arklidė, svirnas, jauja, daržovių  rūsys, oficina ir sodininko namas.

Ir šiomis dienomis Platelių dvaro sodyba patraukli kaip istorinis ir kultūrinis objektas tiek Platelių bendruomenei, tiek ir Žemaitijos nacionalinio parko lankytojams iš Lietuvos ir įvairiausių pasaulio šalių.

Dvaro arklidėje veikia Užgavėnių ekspozicija, kurioje vienintelėje Lietuvoje yra eksponuojama daugybė tradicinių ir dekoratyvinių Užgavėnių kaukių.

Svirne įkurta Žemaitijos nacionalinio parko ekspozicija. Čia pristatoma Platelių senovė, Grafų Šuazelių, etnografijos ir gamtos ekspozicijos. Platelių dvaro lankytojams smalsu apžiūrėti ekspozicijas, išgirsti įdomias istorijas apie Platelių dvarą, Sofiją Tyzenhauzaitę ir senovės lietuvių buitį. Šiais metais ekspozicijose apsilankė virš  4000 lankytojų iš įvairiausių kampelių. Parodų salėje  rengiamos įvairių menininkų parodos (12 parodų). Dvi parodos jubiliejinės – Vilmos Rečkauskienės ir Vyto Jaugėlos, sulaukusios  gausybės gerbėjų. Iki metų pabaigos dar bus organizuojama Kalėdinė tautodailininkų paroda, kurios metu bus galima pasidžiaugti menininkų darbais, ir bus galima jų įsigyti.

Nuo šių metų rudens ekspozicijos etnografijos skyriuje pradėta vesti ir nauja edukacinė programa – „Valstiečio buitis“. Edukacija skirta 4 – 12 klasių moksleiviams. Jos metu mokiniai susipažįsta su XIX a. pab. – XX a. pr. valstiečių gyvenimu, buitimi, amatais, papročiais, šventėmis ir virtuve. Programoje dalyvaujantys vaikai nors trumpam gali pajusti šito laikmečio trūkumus ir privalumus. Jie atlieka įvairias įdomias užduotis ir netgi turi galimybę išmokti „pakočioti“ (lyginti) ir ne bet kuo, o kočėlu.

Buvusiame dvaro daržovių rūsyje įsikūręs Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centras. Čia vyksta audimo, medžio drožimo, žvakių liejimo, žemaitiškų maisto patiekalų, kaukių gaminimo  edukacinės programos, organizuojami įvairūs seminarai visuomenei, susiję su mūsų tradicijomis ir paveldu. Lankytojams  populiariausios žvakių liejimo ir maisto gaminimo edukacinės programos.

Amatų centro veiklos tampa vis populiaresnės, tai liudija dalyvių skaičius – jų daugiau nei 1500. Amatų centre galima užsisakyti edukacines programas su laikinu apgyvendinimu, įrengti 7 kambariai, kuriuose gali apsigyventi 13 žmonių. Čia taip pat organizuojami įvairūs renginiai skirti visuomenei. Šaltuoju metų laiku vyksta teminiai praktiniai seminarai. Didžiausio susidomėjimo sulaukė seminarai apie žydų paveldą ir vėdarų kepimą. Šiais metais dar planuojami Kalėdinio angelo vėlimo, kūčiukų kepimo, Advento papročių ir eglutės puošimo seminarai.

Stengsimės, kad ir ateinančiais metais Platelių dvaro sodybos veiklos patenkintų visų pas mus atvykstančių svečių lūkesčius ir norus nepamirštant istorijos, papročių ir tradicijų.

 Lankytojų aptarnavimo skyriaus visuomenės informavimo specialistė

Dalia Jakštienė

 

Scroll to top