Kaukių parodos

2024-02-10 / Žemaitijos NP

2024 metų vasario 9  d. Platelių dvaro svirne ir arklidėje atidarytos dvi parodos:  ,,Žemaitijos Užgavėnių kaukių  paroda-konkursas“ ir ,,Karnavalo, teatro kaukės“. Renginio dalyvius pasveikino ŽNPD pavaduotojas Giedrius Norvaišas. Į parodos atidarymą netikėtai užsuko ,,truopni dakatrytė“… Ne vieną iš ligų išvadavo… 

Plateliai nuo seno garsėja ne tik Užgavėnėmis, bet ir  ,,ličynų”  meistrais. 1996 m. Žemaitijos nacionalinis  parkas pirmą kartą Platelių informacijos centre organizavo savo krašto meistrų Užgavėnių kaukių parodą. Nuo 1999 m. Užgavėnių kaukių parodos vyksta Platelių dvaro sodyboje, eksponuotos ,,ličynos” iš visos Žemaitijos. Nuo 2000 m. paroda tapo konkursu. Nuo 2002 m.  vertinamos ne tik tradicinės Užgavėnių kaukės, bet ir dekoratyvinės.  Nuo 2004 m. parodoje-konkurse  vertinamos ir mokinių sukurtos kaukės. Nuo 2017 m. paroda vyksta kas antrus metus. Šiemet paroda-konkursas vyko jau 22 kartą. Parodoje dalyvauja 31 menininkas iš Kretingos ir Kretingos r., Gargždų, Palangos,  Plungės r., Skuodo, Mažeikių, Kuršėnų, Šiaulių, Radviliškio r. Užgavėnių meistrai pateikė 131 kaukę. Mokiniai iš Plungės ,,Saulės“  gimnazijos, ,,Babrungo“ progimnazijos, Liepijų mokyklos, Platelių meno mokyklos parodai padarė 84 kaukes. Komisija (pirmininkė – Žemaičių dailės muziejaus pavaduotoja Jolanta Skurdauskienė, nariai: Telšių apskrities tautodailininkų vadovė Sigita Dacienė, menininkas Antanas Vaškys)  įvertino suaugusiųjų ir mokinių kaukes. Tradicinių kaukių kategorijoje I vietą užėmė Jonas Vaicekauskas iš Ginkūnų, II – Eugenijus Arbušauskas iš Šiaulėnų, III – Raimundas Puškorius iš Kretingos. Dekoratyvinių kaukių kategorijoje nugalėtoju tapo Giedrius Venckus iš Palangos,  II vieta atiteko Augustinui Žalgiriui iš Kartenos, III – Dianai Kazragienei iš Salantų.  Gustas Tamošauskas (mokytojas Viktoras Raibužis) užėmė pirmą vietą mokinių kaukių kategorijoje, II vieta – Kamilė Radavičiūtė (mokytoja Vaida Blistrubienė), III – Vanesa Kaubrytė (mokytoja Lina Ruginienė). Paroda Platelių dvaro arklidėje veiks iki 2024 gegužės 28 d. Kviečiame aplankyti.

Parodoje Platelių dvaro svirne ,,Karnavalo, teatro kaukės“pristatytos popierinės karnavalo kaukės iš Merkinės ir teatro kaukės iš Kelmės mažojo teatro. Parodos atidaryme apie karnavalines kaukes papasakojo Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato  direkcijos  Lankytojų aptarnavimo skyriaus vadovas Šarūnas Narkus.  Sovietiniais laikais Druskininkų meno gaminių susivienijimo „Ūla“  Merkinės ceche gaminamos  naujametinės kaukės – iš popieriaus buvo lipdomi, klijuojami, dažomi ir dekoruojami naujametiniai zuikiai, meškiukai, katinai…. Kolekciją surinko Dzūkijos nacionalinio parko direkcijos visuomenės informavimo specialistas Algimantas Černiauskas.

Didžiules teatro kaukes pristatė  buvęs Kelmės mažojo teatro režisierius Algimantas Armonas. Kelmės mažajame teatre 1992 – 1996 m. buvo pastatyti didžiulių unikalių kaukių spektakliai – Žemaitės  „Trys mylimos“ ir Boriso Dauguviečio „Žaldokynė“. Spektaklių idėja kilo Algimantui Armonui, scenografiją ir kaukes sukūrė dailininkė, scenografė Sofija Kanaverskytė.   Už Žemaitės „Tris mylimas” režisierius A.Armonas apdovanotas respublikine Boriso Dauguviečio premija.

Paroda Platelių dvaro svirne veiks iki 2024 kovo 14 d. Maloniai kviečiame aplankyti.

Žemaitijos nacionalinio parko Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vyr.  specialistė (kultūrologė) Aldona Kuprelytė                                                       

Scroll to top