Grybų šventė Žvėrinčiuje

2020-09-24 / Žemaitijos NP

Kasmet, rugsėjo trečiąjį šeštadienį minima Miškininko diena. Ta proga Valstybinės miškų urėdijos Telšių regioninis padalinys rugsėjo 22 dieną Žvėrinčiuje suorganizavo renginį visuomenei – Grybų šventę. Pagrindinė šventės organizatorė – gamtotvarkos specialistė Edita Lydienė ir Ūbiškės girininkijos darbuotojai. Šventėje galėjo dalyvauti tiek moksleiviai, tiek suaugusieji. Žemaitijos nacionalinio parko direkcija taip pat buvo pakviesta į šią šventę.  Reikėjo  atsivežti miškuose surinktų grybų bei  padėti atpažinti, apibūdinti kitų dalyvių parodai  pristatytus grybus. Nusivežėme virš 60 surinktų grybų rūšių su jau iš vakaro užrašytais pavadinimais. Nuotraukų albumą, knygų apie Lietuvos grybus.

Susidomėjimas renginiu buvo gana didelis. Susirinkusius pasveikino padalinio vadovas Romualdas Zebčiukas. Apie miškininko profesiją, miškų svarbą pasisakė Ūbiškės girininkijos girininkas Petras Mažeika. Su gausią grybų karalyste, jų svarba miškams, dirvožemiui ir visai gamtinei ekosistemai supažindinau aš – Marija Jankauskienė. Kartu su vyr. specialistu Sauliumi Sidabru padėjome apibūdinti susineštus grybus, mokinome kaip atskirti žvynabudes nuo musmirių, paprastuosius kelmučius nuo puokštinių kelmabudžių, kokie grybai valgomi, o kokie nuodingi. Į grybų parodą buvo atneštas vienas į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytas grybas – dėmėtasis baravykas. Apie šį grybą pakalbėjome plačiau, papasakojome kaip atskirti nuo baravyko paąžuolio. Buvo didžiųjų kukurdvelkių, smulkiažvynių auksažvynių, įvairių piengrybių, baltikų, nuosėdžių, net dviejų rūšių voveraičių, kazlėkų. O jau raudonviršių, baravykų-kupetomis ! Po grybų parodos keli vyresni lankytojai paprašė leisti pasiimti visus valgomus grybus. Mielai jiems juos padovanojome.

Urėdijos darbuotojai buvo paruošę judrių žaidimų susijusių su orientavimuisi miške, gamtinių vertybių pažinimu. Žvėrinčiaus įkūrėjas, rašytojas Petras Dabrišius pravedė ekskursiją, labai įdomiai papasakojo apie čia globojamus gyvūnus; lokį Timofėjų, didžiuosius apuokus, lūšis, neseniai čia gyvenančius milžinus stumbrus, kitus. Po to visi vaišinomės iš laukinių arbatžolių miškininkų paruošta arbata, įvairių rūšių konditeriniais grybais.

Po Žvėrinčių sukinėjosi šventės dalyviai ir naujai atvykę lankytojai. Niekas neskubėjome išvykti. Čia tikrai įdomu, lankymas nemokamas, norisi dar ir dar pabūti miškininkų sukurtoje  Gamtos oazėje.

Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus ekologė Marija Jankauskienė

Scroll to top