Gamtos ir kultūros paveldo takais…

2018-05-25 / Žemaitijos NP

Gegužės 19 d. Plungės rajone vyko gausybė renginių. Prie jų gausos prisidėjo ir Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos (ŽNPD) organizuotas renginys „Gamtos ir kultūros paveldo takais“. Šis renginys buvo skirtas tarptautinei Europos parkų dienai paminėti (oficiali diena gegužės 24-oji). Kiekvienais metais skelbiama vis kita tema ir organizuojami vis kitokio pobūdžio renginiai. Kadangi 2018-ieji yra Europos kultūros paveldo metai, tai ir tema pasirinkta su tuo susijusi – „Kultūros paveldas: gamtoje ir iš gamtos“ (angl. „Cultural heritage: It`s in our Nature!”).
Žemaitijos nacionalinis parkas turtingas tiek gamtos, tiek kultūros paveldo vertybių, todėl ši tema renginiui labai tiko. Jame dalyvavo tiek besidomintys kultūra, istorija, tradicijomis, tiek mylintys gamtą bei norintys geriau ją pažinti. Sulaukta dalyvių iš Šiaulių, Telšių ir Plungės. Džiugu, kad atvyko ir šeimų su vaikais.
Renginys prasidėjo Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centre, kur įvairius amatus rodė vietos amatininkai ir tautodailininkai, glaudžiai bendradarbiaujantys su ŽNPD. Tarp jų – ir gerai žinomi medžio meistrai Antanas Vaškys, Vytautas Jaugėla, tautodailininkė Jurgita Balvočienė bei kiti. Kiekvienas dalyvis galėjo išbandyti medžio drožybos amatą, susipažinti su audimo subtilybėmis, pynimo iš popieriaus menu ar tiesiog pamatyti, kaip senovinėje keptuvėje ant krosnies kepa čirviniai blynai.
Antroji renginio dalis – žygis dviračiais į Plokštinės gamtinį rezervatą – pareikalavo daug ištvermės. Ekskursija po gamtinį rezervatą buvo unikali, nes retam kuriam pasitaiko galimybė ten patekti. Jo lankymas yra draudžiamas. Tik išskirtiniais atvejais, tokiais kaip šis, pasitaiko galimybė iš arčiau susipažinti su tenykščiais gamtos procesais. Rezervatuose nėra vykdoma jokia miškotvarkinė veikla, todėl vykstantys procesai nėra kontroliuojami. Ten gausu išvartų, pūvančių medžių ir pan. Todėl keliauti tokiu mišku tampa dar sudėtingiau.
Žygiui pasirinktos vietos, turinčios kultūrinę prasmę, – kadaise, buvusios didžiulės kaimo sodybos. Šių sodybų istorijas įdomiai papasakojo medžio meistras A. Vaškys, o su rezervato gamtinėmis vertybėmis supažindino ŽNPD gamtininkė Gitana Sidabrienė. Nors keliavimas nebuvo lengvas, dalyviai entuziastingai brovėsi per džiunglėmis virtusius miškus, aplankė gamtos paveldo objektą Plokščių šaltinį, daug sužinojo apie čionykštę gamtą, čia gyvenusių žmonių būdą ir buitį.
Mažiausiam žygeiviui buvo vos ketveri. Jis puikiai atlaikė 14 kilometrų žygį dviračiais ir 5 kilometrų ekskursiją pėsčiomis rezervate. Pasak, jo tėvų, vaikai nuo mažens turi būti mokomi pažinti gamtą, ją mylėti ir būti užsigrūdinę.

ŽNPD Lankytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Rovena Augustinė

Scroll to top