Šiltojo karo muziejaus atidarymas

2017-04-14 / Žemaitijos NP

Žemaitijos nacionalinio parko Šaltojo karo muziejui Plokštinėje „metama balta pirštinė“ – šalia jo balandžio 20 d. duris atvers unikalus pasaulyje Šiltojo karo muziejus.

Šiltasis karas – kas tai? Kaip teigia muziejaus įkūrėjos – nereikėtų sieti šio muziejaus su jokiomis „šiltojo karo“, kaip pasiruošimo karui interpretacijomis. Tai taip pat nesusiję ir su „karštuoju karu“, kur kariaujama ginklais. Anot jų, tai vieta skirta bet kokio amžiaus, lyties ar išsilavinimo žmonėms, ieškantiems naujovių, kuriems pabodęs įprastas muziejus. Sunku patikėti, bet tema irgi patenkina kiekvieno skonį – esą tikrąsias reikšmes kurs patys jo lankytojai.

„Šiluma tai yra kategorija, kuri savyje talpina daugybę reikšmių. Tai viena pagrindinių žmogaus pasaulio suvokimo kategorijų. Nuo mažų dienų mums egzistuoja gera ir bloga, šilta ir šalta… Tai viena pamatinių binarinių opozicijų.  Mes savo muziejuje būtent ir norime atskleisti šilumos daugialypiškumą ir monotoniją, paprastumą ir kompleksiškumą,“ – teigia Rita.

Dvi Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų studentės Rita Norvaišaitė ir Agnė Rapalaitė baiginėdamos studijas atskleidžia savo ateities veiklos planus ir kviečia į savo įkurtą unikalų pasaulyje Šiltojo karo muziejų, kuris duris atvers balandžio 20 d. 14 val. Plokštinėje, Ekologinio ugdymo centre, šalia Šaltojo karo muziejaus.

„Idėja pradėta brandinti jau prieš pusantrų metų. Į muziejaus koncepcijos kūrimo komandą suburtas didelis kūrybinių industrijų specialistų būrys – architektai, dizaineriai, menininkai, viešųjų ryšių specialistai, programuotojai, renginių organizatoriai. Kol kas – tai investicija, kuri, pagal mūsų skaičiavimus, atsipirks labai greitai“, – apie muziejų pasakoja A. Rapalaitė.

„Muziejaus ekspoziciją kūrėme remdamosios populiariųjų kultūros produktų analize. Mūsų muziejus – perteklinis tekstas, kuriame yra daugybė viena kitą papildančių, gal net prieštaraujančių, reikšmių. Bet kuris žmogus, pagal savo pasaulio suvokimą, apsiskaitymą ir išsilavinimą atras muziejuje savas reikšmes ir ekspozicijos idėją suvoks skirtingai. Jei tai būtų knyga, galėčiau šį muziejų pavadinti filosofiniu romanu, iškeliančiu pasaulio egzistencijos idėjas ir atskleidžiančiu paprastas gyvenimiškas situacijas“, – toliau dėsto Rita.

Pasirodo, jog Šiltojo karo muziejus yra daugiau nei muziejus. Bent jau daugiau, nei didžioji dalis visuomenės suvokia muziejaus paskirtį ir esmę. Tai nėra erdvė spoksotojams, tai yra erdvė dalyviams: „Yra savotiškos taisyklės, kaip muziejaus ekspoziciją reikia apžiūrėti. Svarbiausia yra ateiti pasirengus dalyvauti, būti atviram naujovėms, idėjoms, bendrystei. O visų svarbiausia – mylėti pasaulį.“, – sako Rita.

Tam tikri procesai, jausmai, idėjos yra bendri visai žmonijai. Šiltojo karo muziejus taip pat kalba apie fundamentalius dalykus, todėl jį drąsiai galima vadinti pasaulinio lygio muziejumi ne vien tik dėl jo unikalumo, bet ir dėl jo kuriamų reikšmių. Įkūrėjos išsiduoda – kuriant muziejų buvo remtasi, taip vadinamojo, dalyvaujančio muziejaus idėjomis. Tai viena iš inovacijų, kurias į Lietuvos rinką atneša šios drąsios merginos.

Atrodo, kad muziejaus atidarymą gaubia didžiulė paslaptis. Autorės į šį pastebėjimą atsako šypsena – „Esate kada nors važiavę į vietą, kur nežinote kas vyks, bet įdomu sužinoti, atrasti? Tokia vieta bus būtent ši – tai tarsi iššūkis, kuris kaskart nustebins net ir vėl sugrįžtantį lankytoją. Norisi palikti intrigą. Visi visada viską gali rasti, pavyzdžiui, internete. Šį kartą atsakymus rasite tik muziejuje“, – sako A. Rapalaitė.

Šiltojo karo muziejus duris atveria šalia Šaltojo karo muziejaus esančiame Ekologinio ugdymo centre, Plokštinėje (Plungės raj.). Vieta ir laikas esą pasirinkti taip pat neatsitiktinai.

„Šaltasis karas – Šiltasis karas. Tai tam tikras kontrastas, į kurį norime atkreipti dėmesį. Su pačiu Ekologiniu centru mūsų muziejus neturi nieko bendra. Kol kas tai tik pirmoji ekspozicija, kuri negalėjo laukti, kol bus pastatytas specialus pastatas. Šis laikas labai tinkamas dėl rinkoje esančios situacijos. Specialiam pastatui reikalingos papildomos investicijos, kurias, tikime, gausime po kurio laiko, kai muziejumi susidomės tiek lietuviai, tiek užsieniečiai. Taip pat viliamasi, kad Šiltojo karo muziejus pritrauks lankytojų ir į kitus, šalia esančius, Žemaitijos nacionalinio parko lankytinus objektus“, – sako Agnė.

 

Balandžio 20 d. lankytojai galės ne tik sudalyvauti Šiltojo karo muziejaus atidaryme, bet ir susipažinti su nuo spalio mėn. vykusio projekto „Šilta Šalta“ rezultatais, paskutinį kartą nemokamai patekti į Šaltojo karo muziejų bei išbandyti šiltas ekskursijas.

Muziejau autorės ragina į atidarymą atsinešti atsispausdinus renginio kvietimus. „Tai – taip pat dalyvaujančio muziejaus dalis!“ – šypteli Rita ir Agnė.

Muziejus internetiniame tinklapyje www.siltasiskaras.lt rasite renginio programą.

Kvietimas

Scroll to top