Folkloro popietė ,,Oi rūtieli, oi žaliasis…“

2017-04-14 / Žemaitijos NP

2017  m. balandžio 23 d. 13.00 val. Platelių dvaro svirne  Žemaitijos nacionalinio parko folkloro ansamblis „Platelē “ pristatys naują programą ,,Oi rūtieli, oi žaliasis…“. Programa parengta pagal medsėdiškės Magdalenos Sabaliauskaitės-Kaniavienės tautosaką: dainas, šokius, pasakojimus. M. Kaniavienės dainas, pasakojimus, prisiminimus ir samprotavimus 1984-1992 m. užrašė  mokytoja Stanislava Stripinienė. 2016 m. mokytoja išleido knygą apie Magdaleną Kaniavienę. Renginyje žymią Platelių krašto dainininkę prisimins mokytoja Stanislava Stripinienė, folkloro puoselėtojas ir žinovas Antanas Bernatonis.

 

***

 

M. Kaniavienė apie dainas ir dainavimą

… Kad aš pirmą kartą uždainavau, keturių metų buvau. Palšio vestuvėse šokau į lovos galą įsikibusi ir išdainiavau visą dainę ,,Vai, dievaliau, sušalau“.

… Kad aš prie Butkaus buvau už piemenę, turėjau tiktai vienuoliktus metus. Ir aš lioubu dainiuosiu, dainiuosiu daines iš eilės. O kaip kuomet man tokia bus ukata

dainiuoti! Daugiausiai prieš lytų.

… Pačios senosios [dainos] beveik visos iš mamos yra išmoktos. O paskiaus – kame kokią beišgirdau kitur…

… O! Lioubam dainiuoti! Tiktai į darbą kame išėjusios: prie ūkininkų linus raudamos, kame kokius rugius rinksim… Esu daug dainiavusi ir su mama, ir su kitais. Juk viena nedainiuosi, kad nebus progos.

… Daugiausiai lioub  dainiuos subatos vakarais.  Ot taip po darbo laiko, kaipo užšvęsdamys. Daugiau – šventomis tomis pavakarėmis mergaitės prie kita kitos eis, dainiuos. Nu jau pirmiau buvo dainininkių.

… Žiemą nebus kaip dainiuoti – ir nebus nė tokios ukatos. O jau vasaros vakarais! Kaip gražu buvo seniau! Kaip gražu! Subatos vakarais eis dainiuodamys – plyš Šeirės, plyš laukai. Aš ir piemenėle būdama lioubu palipusys ant kalno klausysiuos, kad jaunimas dainiuoja. Dainiuosiu ir aš kiek begalėdama, viena pati ganydama gyvulius.

… Kartais tos dainės lenda į akis… Kad esi ko norintais toks nepatenkintas bykuo. Geriau dainiuoti, ne ko kriokti. Nu o kad kuomet ir iš linksmumo noris padainiuoti. Tos dainės iš visokių pusių susidaro. Man tai jau – jei esi susirūpinęs, toks rūpestingas, – dainiuoji, tai visuomet pasidaro ramiau taip.

… Man patinka natis! Kad ir žodžio negirdėsi, o jei tik natę girdėsi, – taip jauku, taip malonu ant širdies.

…Pasiilgstu dainių. Čia buvo toks suėjimas – Budrienės žento ar keturiasdešimtmetį šventė čia paežerėj, Gedgaudų gyvenime. ˂…˃ Nu, tad aš parsėdėjau ton naktį ant kelmelio ligi kokios antros valandos: kol tik anie dainiavo, tol aš ir klausiausi. Senoviškas daines dainiavo! Ir vis kur aš esu dainiavusi ir primiršusi – ten išgirdau ˂…˃. Pati savo dainių klausiausi. Tokios senų dainių natys gražios buvo, tokios…

… Man patiko dainės, kur yra apie viską… ,,Jau aušrelė beauštanti“ – dideliai graži dainė. Čia ir apie kraitį: ko nekeli, dukterėle, ko nekloji sau kraitelio… Nu paskiau apie mirtį… Aš tokias daines mėgau. Žinoma, visokių lioub uždainiuosiu.

 

Medsėdiškė Magdalena Kaniavienė. Pasakojimai ir dainos. Telšiai, 2016, p. 388-390.

 

Maloniai kviečiame dalyvauti

 

Žemaitijos nacionalinio parko direkcija

 

Plateliai, 2017

Scroll to top