Kaip ir kasmet, rugsėjo 6-9 vyko kasmetinė EUROPARC konferencija. Iš Lietuvos dalyvavo 3 federacijos narių atstovai iš Žemaitijos, Dzūkijos ir Kuršių Nerijos nacionalinių parkų bei Nordic-Baltic sekcijos sekretorius. Šiemet labai svetingai priėmė Portugalijos „Montanhas magicas“ (Magiškų kalnų) regionas.
Nuo 2013 m. šis regionas yra pripažinta kaip tausojančio turizmo vieta, kai gavo Europos tausojančio turizmo saugomose teritorijose chartijos sertifikatą.
„Gralheira” ir „Montemuro” kalnų masyvai, reklamuojami turistiniu pavadinimu „Montanhas Mágicas®”, apima keturias visuomenei reikšmingas vietas (SIC) Natura 2000 ir UNESCO teritorija paskelbtas Arouca geoparkas.
Magiškieji kalnai yra apie 100 km į pietryčius nuo Porto ir apima 7 savivaldybes: Arouca, Castelo de Paiva, Castro Daire, Cinfães, São Pedro do Sul, Sever do Vouga ir Vale de Cambra. https://www.youtube.com/watch?time_continue=99&v=ox4OBwXrcHU
Šiemet Konferencijos tema (šūkis) – „NEW VOICES, NEW VISIONS, NEW VALUES – FOR PEOPLE AND THE NATURE IN EUROPE – Nauji balsai, naujos vizijos, naujos vertybės Europos žmonėms ir gamtai“.
EUROPARC federacijos Generalinės Asambėjos metu aptarti nuveikti darbai, vykdomi projektai, pristatytos ataskaitos bei kitų metų planai. Šiek tiek koreguotas statutas (nuostatai): pakeista narių balsavimo teisės – seniau balsų kiekis priklausė, kokį mokestį narys mokėjo, dabar kiekvienas narys turės tik po vieną balsą. Pakeista narių suskirstymo kategorijos, nustatyta narių kategorijų mokesčių dydžiai. Nuo kitų metų mokesčiai apie 12 procentų didėja. Taip pat šiemet – rinkimų metai. Perrinktas EUROPARC prezidentas Ignace Schops. Ignace labai produktyviai darbavosi praėjusioje kadencijoje, todėl alternatyvių kandidatų nebuvo net pasiūlyta. Išrinkta nauja taryba. Turėsime ir iš mūsų regiono narę – estę Nele Sober. http://www.europarc.org/news/2017/09/europarc-president-ignace-schops-re-elected-portugal/
Į EUROPARC federaciją įsiliejo kita Europos asociacija FEDENATUR, kuri vienija Europos priemiestinius ir miestų parkus. http://www.europarc.org/news/2017/09/fedenatur-officially-integrates-europarc-federation/
Plenarinė sesija vyko Arouca miestelio pagrindinėje mokykloje. Konferencijos dalyvius pasitiko mokiniai su visų dalyvaujančių šalių vėliavomis ir pasveikinimais.
Bem-vindo às Montanhas Mágicas | Welcome – EUROPARC Conference…[PT] Bem-vindo às Montanhas Mágicas | Vídeo de boas vindas à Conferência EUROPARC 2017 [EN] Welcome to Magic Mountains | Welcome vídeo for EUROPARC Conference 2017#EUROPARC2017#MontanhasMagicas#NewVisions #NewVoices #NewValues #ADRIMAG #MontemuroAradaeGralheira
Posted by Montanhas Mágicas on 2017 m. rugsėjis 10 d.
Plenarinės sesijos metu kaip ir kasmet pristatomos Europos ir pasaulio aplinkosaugos aktualijos, naujovės bei pristatoma geroji patirtis pagal tų metų temą.
Negalėdamas dalyvauti EUROPARC konferencijoje dėl nesuderinamumo su darbotvarke, Jungtinių Tautų Generalinis Sekretorius António Guterresas ir ES Aplinkos, jūrų reikalų ir žuvininkystės komisaras Karmenu Vella išsiuntė vaizdo įrašus, gyrė renginio svarbą bei „Magiškus kalnus“ ir EUROPARC federaciją už atliktą darbą organizuojant konferenciją.
Karmenu Vella pabrėžė, kad „saugomos teritorijos didina visuomenės supratimą apie gamtos vertę ir teikia daug naudos. Bet mums reikia glaudesnio ryšio su gamta, todėl mums reikalingas geras miestų planavimas, apimantis ir gamtinę aplinką, ir žaliuosius plotus”. Komisaras pripažino, kad „EUROPARC pastatė šiuos tiltus, puikiai dirbdama saugomų teritorijų propagavimo ir darnaus turizmo vystymo srityse”, kurios taip pat svarbios ir Europos Komisijai.
Kitas pranešėjas – Humberto Delgado Rosa yra Europos Komisijos Aplinkos generalinio direktorato Europos Komisijos direktorius nuo 2015 m. Jo direktorato misija yra apsaugoti, išsaugoti ir stiprinti ES biologinės įvairovės paveldą, gamtos, žemės ir dirvožemio, miškų ir maistinių medžiagų ciklus , taip pat prižiūrint LIFE programą, skirtą gamtos ir aplinkos įvairovei apsaugoti ir atkurti.
Humberto Delgado Rosa pristatė neseniai pradėtą „ES veiksmų planą gamtai, žmonėms ir ekonomikai” (http://ec.europa.eu/environment/nature/legislation/fitness_check/action_plan/index_en.htm). Pastarąjį Europos Komisija parengė po Paukščių ir Buveinių direktyvų vertinimo proceso, siekdama pagerinti jų įgyvendinimą ir prisidėti prie ES biologinės įvairovės tikslų įgyvendinimo 2020 metams.
Monsinjoras vyskupas Francisco Froján Madero yra biologas (baigęs 1976 m.), kuris vėliau įgijo religinį išsilavinimą. Nuo 2000 m. Francisco gyvena Vatikano valstijoje ir dirba valstybės sekretoriuje išorės santykiams.
Jo aistra gamtai padėjo jam stipriai susieti aplinkosaugos dalykus, dalyvavo keliose tarptautinėse konferencijose aktyviai prisidėdamas prie dvasinių vertybių ir gamtos apsaugos.
Kelis jo išsakytus teiginius ir aš užrašiau. „Dievas atleidžia viską, žmogus – kai kuriuos dalykus, o Gamta – nieko.“ „Maistas (kaip gamtos suteiktas resursas) nėra privati nuosavybė – tai viso pasaulio nuosavybė, todėl kiekvienas privalo jį naudoti racionaliai.“
Dar vienas pranešėjas Dominique Leveque yra AŸ-Šampanės savivaldybės meras (Prancūzija), Marne departamento patarėjas ir Gamtos regioninio parko „Montagne de Reims” prezidentas. Jis turi ilgametę patirtį politikoje bei tvarkant parkus, kaip meras ir parko prezidentas. Dominique taip pat yra EUROPARC federacijos tarybos narys, Prancūzijos Gamtos regioninių parkų federacijos „Fédérations des Parks” tarptautinės komisijos pirmininkas.
Gamtos regioninis parkas „Montagne de Reims”, sukurtas 1976 m., Yra 54 000 ha ir turi 35 000 gyventojų. Neseniai į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą Dominique pastangomis įtrauktas parką kaip „Coteaux, Maisons et Caves de Champagne”.
Jis pateikė savo sudėtingas ir kartais prieštaringas pareigas, kurias turi meras ir parko prezidentas. Papasakojo kaip sekasi eiti šias pareigas ir įgyvendinti tausojančios plėtros idėjas teritorijoje.
Kita pranešėja – Erika Stanciu, sena mano pažįstama. Ji neseniai užėmė Valstybės miškų sekretoriaus ir trumpam laikui – Rumunijos Aplinkos, vandens ir miškų ministerijos biologinės įvairovės išsaugojimo ir saugomų teritorijų valstybės sekretoriaus pareigas. Ji taip pat buvusi ilgametė „EUROPARC” federacijos prezidentė ir Alfredo Toeffero medalio savininkė. Pastarasis apdovanojimas suteikiamas už išskirtinį indėlį dirbant Europos saugomų teritorijų labui.
Nuo Retezat miško iki daugybės miškų išsaugojimo pasiūlymų, kurie būdavo Erikos pateikiami tiek Rumunijoje, tiek Europoje vykusių seminarų metu. Ji viena iš pagrindinių konsultantų Rumunijos saugomų teritorijų profesionalų gebėjimų ugdymui. Ji dalyvavo kuriant „ProPark” – saugomų teritorijų fondą, kur ir šiuo metu dirba direktore.
Savo pranešime Erika pasiūlė keletą įžvalgų ir minčių dėl gamtosaugos idėjų įgyvendinimo galimybių, sutelkiant tiek senas, tiek naujas vertybes gamtos apsaugos srityje.
Pristatymas tikrai labai įdomus ir daugeliu atveju atspindintis situaciją ne vienoje Europos valstybių vyriausybėje ir parlamente. Tose pozicijose dažniausiai vyrauja politikai, kuriems aplinkos apsauga yra tik gražūs lozungai, o ne konkretūs veiksmai, jiems tai visai nerūpi. Ji savo asmenine patirtimi dalinasi, kaip per daugiau kaip 20 metų dirbant „prie žemės“, kaip saugomų teritorijų darbuotoja, nevyriausybinių bei pasaulinių organizacijų atstove, nors įdėjo daugybė pastangų siekiant kažką pakeisti ir išsaugoti Rumunijos sengires nuo išparceliavimo, ji negalėjo padaryti praktiškai nieko… Atsidūrusi aukščiausios valdžios koridoriuose, per 13 mėnesių jai pavyko nuveikti gerokai daugiau; nei per beveik 30 metų. Savo pranešime analizuoja, kodėl yra tokia situacija ir kaip ją galėtume keisti – reikalinga puikiai dirbanti komanda, aktyvi visuomenė bei nevyriausybinės organizacijos, kurie padėtų „saviems profesionalams“ tiek vyriausybėse, tiek parlamentuose. Ir iškelia retorinį klausimą – ar mes jau pasirengę tokiems šuoliams – nuo „pažemių“ iki politinio medžio viršūnių? Kam įdomu – pridedu jos pranešimą: https://1drv.ms/p/s!Avg7X-GQr5Iz0mHM0nrsFMlrMVBG
Paskutinė pranešėja – Marina Silva yra Brazilijos politikė ir 2003-2008 m. Lula vyriausybės aplinkosaugos ministrė, o per jos mandatą Brazilijoje buvo sukurta saugomų teritorijų ir naujų nacionalinių parkų, kurie padengė 25 milijonus hektarų! Pasidalino savo įžvalgomis, kaip sudėtinga saugoti gamtą valstybėje, kurios pagrindinės pajamos paremtos gamtinių resursų eksploatacija.
Per keletą konferencijos dienų organizatoriai pateikė nemažai pavyzdžių: kaip vietos valdžia stengiasi išlaikyti vietinius verslus, o taip pat ir žmones provincijoje. Investuojami didžiuliai pinigai į turistinę infrastruktūrą, autentiškų kaimų išsaugojimą (netgi atstatymą), kad pritraukti kuo daugiau lankytojų į šį regioną. Kaip pavyzdys Paivos upės slėnyje įsikūręs „Paiva” takas, „Natura 2000” teritorijoje. Tai yra naujausias gamtos turizmo projektas, už kurį „Arouca” savivaldybė 2016 m. „World Travel Awards” nugalėtojo kategorijoje „2016 m. Geriausias Europos turizmo plėtros projektas”. Tai apie 8 km besidriekiantis upės slėniu lentinis pėsčiųjų takas, leidžiantis grožėtis upės slėnio vaizdais, turtinga gyvosios gamtos bei geologine įvairove. Investuota 2 mln. eurų, sukurtas traukos objektas, sutraukiantis tūkstančius lankytojų. Čia lankytojų poveikis vietiniai gamtai minimalus, nes puikiai numatyta lankytojų srautų valdymo sistema, įrengta reikiama infrastruktūra.
Kitas pavyzdys – Cambra slėnyje Trebilhadouro kaimelyje pilnai atstatyti etnografinio kaimo dalies pastatai (skalūno statiniai), kur savininkai vysto kaimo turizmo verslą – nakvynė, suvenyrų, vietinių produktų gamyba, tradicinių verslų, papročių, švenčių demonstravimas…
Konferencijos metu surengtų diskusijų, seminarų bei „turgaus“ metu buvo sudaryta puiki galimybė diskutuoti įvairiomis saugomų teritorijų darbuotojams svarbiomis temomis, dalintis patirtimi, susirasti gerų pavyzdžių bei partnerių būsimiems projektams.
Konferencijos metu vyko ir EUROPARC sekcijų susirinkimai. Nordic-Baltic sekcija, kuriai pirmininkauja Lietuva (Žemaitijos nacionalinis parkas), taip pat aptarė savo veiklos aktualijas, būsimus renginius. Nuo kitų metų, sekantiems 3 metams pirmininkavimą perima Suomija (METSAHALITUS).
4 intensyvaus darbo dienos leido atitrūkti nuo rutininių kasdieninių darbų, įvertinti savo vykdomus darbus, susitikti su bendraminčiais, pasisemti naujų idėjų ir entuziazmo naujiems darbams ir iššūkiams dirbant Žemaitijos ir Lietuvos gamtos bei žmonių labui.
2018 metais į kasmetinę konferenciją pakvietė Škotija. Renginys vyks Cairngorms-o nacionaliniame parke. http://www.europarc.org/news/2017/09/scotland-hosts-europarc-conference-2018/
Žemaitijos nacionalinio parko direktoriaus pavaduotojas Giedrius Norvaišas
Žemaitijos nacionalinio parko direkcija.
Biudžetinė įstaiga. Didžioji g.10, Plateliai, LT-90420 Plungės raj.
+370 448 49231
+370 448 49337
znp@zemaitijosnp.lt
Zemaitija National Park Directorate
Didžioji str. 10, Plateliai, LT-90420, Plungės dstr., Lithuania
Įmonės kodas: 191440964
PVM mokėtojo kodas: LT914409610, duomenys kaupiami juridinių asmenų registre.
Steigėjas - Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Puslapio sukūrimas dalinai finansuotas Europos Sąjungos 2014-2020m. Interreg V-A Pietų Baltijos bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis.